Geolozi u Čečeniji otkrili su loptaste formacije u stenama Kavkaza za koje se veruje da su fosilizovana jaja dinosaurusa stara više od 60 miliona godina.
- Pronašli smo 40 jaja do sada. Tačan broj još uvek nismo utvrdili – rekao je Said-Emin Džabrailov, geolog sa Čečenskog državnog univerziteta, dodajući da se možda još mnogo njih nalazi ispod zemlje.
Loptasti oblici, veličine od 25 centimetara do jednog metra, otkriveni su dok su mineri probijali stene kako bi se izgradio put na granici sa Gruzijom.
Džabrailov je rekao da se sada očekuje tim paleontologa koji bi trebalo da utvrdi koja se vrsta dinosaurusa nalazi u njima.
Čečenska vlada, prema njegovim rečima, razmatra opciju da ovaj predeo pretvori u prirodni rezervat kako bi privukla turiste.
- Ako su hteli da naprave legendu koji bi prodali turistima, trebalo je da kažu da je jaja snela žar ptica ili neko drugo mitološko biće – našalila se Valentina Nazarova, paleontološkinja na Univerzitetu u Moskvi.
Nazarova smatra da je priča senzacionalizovana kako bi se poboljšao ugled Čečenije u svetu. Ova ruska republika je do sada uglavnom bila sinonim za nestabilno područje zahvaćeno separatističkim ratovima i pobunama islamista.
- Žao mi je, ali ne može se protiv nauke. Dinosaurusi su legli mala jaja – rekla je Nazarova i dodala da dinosaurusi verovatno nikada nisu živeli na brdovitom severnom Kavkazu.