Izvor: Beta
Beograd -- Trećina mentalnih poremećaja može se sprečiti adekvatnom prevencijom, ali je ona u Srbiji marginalizovana.
To je slučaj u svim zemljama sa političkim i ekonomskim problemima, kaže direktorka Instituta za mentalno zdravlje Dušica Lečić-Toševski. Na Forumu o prevenciji i unapređenju mentalnog zdravlja, koji je danas otvoren, ona je kazala da stručnjaci sve preventivne aktivnosti u psihijatriji rade iz entuzijazma, bez ikakve nadoknade.
Prema njenim rečima, Ministarstvo zdravlja ove godine planira da izdvoji određena sredstva za te namene. Za uspostavljanje primarne zaštite u psihijatriji, kako je rekla, neophodno je identifikovati grupe u društvu koje su pod rizikom ili visokim rizikom da dobiju mentalne poremećaje.
Ona je naglasila da nije lako ostvariti primarnu zaštitu u zemlji, kojoj su nedavno dešavali ratovi i čije stanovništvo je suočeno sa postraumatskim stresom, a u kojoj ima toliki broj izbeglih i raseljenih ljudi. U takvoj situaciji neophodno je, kako je kazala, voditi brigu i o deci, starima, nekompletnim porodicama, nezaposlenima, ali i izbeglim i raseljenim ljudima.
U Srbiji je, pored toga, neohodno raditi i na iskorenjivanju diskriminacije prema ljudima sa mentalnim poremećajima, ali i na edukaciji medija koji često učestvuju u "žigosanju" tih ljudi. "Horor u psihijatrijskoj bolnici", "Tempirane bombe šetaju gradom", neki su od naslova iz domaće štampe na koje je ukazala doktorka Lečić-Toševski.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&....._id=193625
|