Fizičari sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju napravili su najmanji radio na svetu, koristeći jednu ugljeničnu nanocev, deset hiljada puta tanju od ljudske dlake. Istraživači kažu da je tom radiju potrebno dodati samo bateriju i slušalice da bi bio potpuno funkcionalan, ali to nije sve.
Male dimenzije ovog prijemnika mogu da se iskoriste za povećanje funkcionalnosti mobilnih telefona, pa čak i za uređaje koji se mogu ubaciti u ljudski krvotok - barem tako tvrdi vođa razvojnog tima, profesor Aleks Cetl. Po njegovim rečima, ovom tehnologijom će uskoro moći da se identifikuju atomi i meri njihova masa.
Uređaj, koji su istraživači nazvali nanoradio, trenutno radi samo kao prijemnik, ali bi mogao da se na istim osnovama izgradi i predajnik. U saopštenju koje je objavio Univerzitet Kalifornije, naglašava se da je ovaj radio sto milijardi puta manji od prvog komercijalnog radio-prijemnika.
Nanocevi su uređeni nizovi atoma ugljenika koji formiraju cevi toliko snažne, da je bilo predloga da se njima vezuju sateliti radi obezbeđivanja nepromenjivosti njihovih položaja. Nanoradio koristi novi metod za otkrivanje radio signala, pri čemu jedna cev u njemu služi kao antena, tjuner, demodulator i pojačavač - u standardnom prijemniku, sve ove komponente su odvojene. (B.S.)
LINK
|