Cela vest
Integracija zvanične i tradicionalne medicine
Lečenje alternativnim metodama, osim lekarima, treba omogućiti i osobama koje su u toj oblasti stekle ozbiljne diplome u svetu, među kojima ima inženjera elektrotehnike i geofizike, kaže za Danas dr Vuk Stambolović
Beograd - Škola javnog zdravlja Medicinskog fakulteta u Beogradu organizuje nastavu o alternativnoj medicini na kojoj se polaznici, lekari iz beogradskih domova zdravlja, upoznaju sa osnovnim terapijskim sistemima alternativne medicine. Radi se o oblasti koja je prepoznata u novom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, ali još nije regulisana u našoj zemlji na odgovarajući način. Dr Vuk Stambolović, direktor Instituta za socijalnu medicinu, za naš list ističe da u izradi podzakonskih akata o ovoj oblasti treba angažovati lekare koji su dobro upoznati sa tradicionalnim metodama lečenja.
Travari i "kostolomci" ozbiljan zdravstveni resurs
- Važno je postaviti i pitanje naše narodne medicine, kao što su travarstvo ili takozvani kostolomci, jer pored toga što je to kulturno blago predstavlja i ozbiljan zdravstveni resurs. Alternativnu medicinu u Srbiji potrebno je institucionalizovati, jer je u odnosu na razvijene zemlje sveta potpuno zanemarena - kaže dr Stambolović. On navodi da u Hrvatskoj, na primer, alternativna medicina ima potpuno drugačiji status nego kod nas, ali i da u toj državi ovu oblast uređuje Ministarstvo pravde, jer su lekari pristrasni i postoji konflikt interesa.
- Predavanja u Školi javnog zdravlja obuhvataju homeopatiju, kineske terapeutske vežbe či- gong, makrobiotiku, fitoterapiju, štetan uticaj elektromagnetnog zračenja i ekologiju organizma. Radi se o metodama koje su u našoj zemlji malo poznate, a u razvijenim zemljama su integrisane u zdravstveni sistem i primenjuju se zajedno sa zapadnjačkom medicinom - kaže dr Stambolović za Danas. Prema njegovim rečima, da bi se alternativna medicina na pravi način primenjivala u zdravstvenom sistemu Srbije neophodno je da bude napravljen registar terapeuta koji su ovlašćeni da se bave ovim načinom lečenja i kodeks na osnovu koga bi terapeuti bili primljeni ili izbačeni iz registra.
- U Srbiji se po stanovniku za zdravlje izdvaja svega 130 evra godišnje, a alternativna medicina, kao skup tehnologija koje su delotvorne, jeftine i bezbedne, može da pruži značajan doprinos. Zemlje koje izdvajaju i 20 puta više za zdravlje uvode integrativnu medicinu, odnosno sistem zdravstvene zaštite u kome sarađuju alternativni i zvanični terapeuti - kaže dr Stambolović. On ukazuje da je jedno istraživanje u Engleskoj, koje je trajalo tri godine i obuhvatilo 600 pacijenata, od kojih su 71 odsto hronični bolesnici, pokazalo da uvođenje alternativne medicine značajno smanjuje korišćenje lekova, broj uputa specijalisti, broj laboratorijskih pretraga i smanjuje opterećenost lekara opšte medicine. Takođe, 85 odsto tih pacijenata izjavilo je da su imali značajno ili delimično poboljšanje zdravstvenog stanja.
Naš sagovornik smatra da zakonska odredba koja predviđa da se ovim metodama lečenja mogu baviti samo lekari nije dobra jer potiče iz dubokog nepoznavanja alternativne medicine i da bi trebalo da se omogući da se ovim metodama bave i osobe koje su stekle ozbiljne diplome u svetu. On navodi da i u Srbiji postoje ozbiljni inženjeri elektrotehnike i geofizike, na primer, koji su razvili izuzetne metode baveći se svojom naukom, a koje bi trebalo podržati.
Od 16. do 21. januara sledeće godine u Školi javnog zdravlja biće održan novi seminar o alternativnoj medicini, a teme će biti akupunktura, mikrotalasna rezonantna terapija, Teslina elektromagnetna medicina, magnetna polja i zdravlje i praktične metode detoksikacije organizma. M. Prstojević
|