Izvor: B92
Beograd -- U matematičkoj gimnaziji uskoro će se za evidentiranje ocena i izostanaka koristiti elektronski dnevnik.
Pored nastavnika koji će imati bolji uvid u podatke, pristup informacijama imaće i zaposleni u školi, đaci i roditelji koji će ocene i izostanke svoje dece moći da kontrolišu preko Interneta. Cilj ovog projekta je modernizacija nastave, ali i jedinstven informacioni sistem. Projekat je izveden u okviru Programa reforme srednjeg stručnog obrazovanja, čije je troškove od 30 hiljada evra finansirala Evropska unija.
Elektronski dnevnik, omogućava praćenje školskih aktivnosti, kreiranje ličnog kartona učenika i profesora i praćenje nastavnog rada. Matematička gimnazija još uvek nema veb server, ali u školi navode da je pitanje dana kada će roditelji moći svoju decu da kontrolišu od kuće.
Nikakve izmene u dnevniku nisu moguće, dok nastavnik može da upiše isključivo ocenu iz svog predmeta. Učenici, nastavnici i roditelji će najpre dobiti šifru na osnovu koje će imati pristup elektronskom dnevniku. Iako podržavaju ovaj projekat, većina učenika međutim, smatra da dostupnost podataka o njihovim ocenama, ukorima ili izostancima preko Interneta i nije baš najbolja ideja.
Uvođenje elektronskog dnevnika dodatan je posao za same nastavnike. Naime, pored upisivanja neophodnih podataka u dosadašnji dnevnik, posle časa, svako od njih biće dužan da sve to ponovo uradi, ali za kompjuterom. S druge strane, profesori informatike kažu da iako su mere zaštite razrađene po najvišim postojećim standardima, nije moguće sa sigurnošću reći, da neko od hakera neće probiti bezbednosni sistem i tako menjati podatke - tipa ocena ili izostanaka. Učenici takođe veruju da je teško probiti bezbednosni sistem, ali da je uz dosta znanja i sreće - i to moguće.
|