Zadatak ce ti retko ko uraditi, ali mogu da ti dam ideju... cilj tih zadataka i jeste da nesto naucis, a ne prepises.
1. Napravis funkciju koja ce da izracunava faktorijal broja. Tu funkciju realizujes pomocu for petlje. Primer za broj 4 bi bio:
- for i:=1 to 4 do
- S:=S*i;
Obrati paznju da S postavis na pocetnu vrednost 1, jer je u pitanju mnozenje.
Nakon sto napravis tu funkciju, realizujes jednu petlju, koja ce da se izvrsava dok broj n ne dostigne krajnju vrednost navedenu u izrazu. U svakom prolazu kroz petlju, pozivas funkciju "faktorijal" a kao ulazni parametar dajes broj iz proslog prolaza uvecan za 3.
Da bi realizovao da jednom ide sabiranje, a zatim oduzimanje mozes da uvedes jednu kontrolnu promenljivu koja ce se prilikom svakog prolaza uvecavati za 1, i na osnovu toga da li je parna ili ne izvrsavas sabiranje, odnosno oduzimanje.
2. Napravis funkciju koja ce da proverava da li je broj savrsen. To mozes da realizujes for petljom, tako sto pronalazis sve deljitelje toga broja.
Primer za broj 5.
- for i:=1 to 5 do
- Begin
- if 5 mod i = 0 then S:=S+i;
- end;
Nakon ovoga, proveris da li je S=5, odnosno broju koji trazis (S je suma njegovih delitelja). Ako jeste broj je savrsen.
Nakon sto si realizovao tu funkciju, napravis jednu for petlju, koja ide od 2 do m, i u svakom svom prolazu (pozivom funkcije) proverava da li je "i" savrsen, i ako jeste ispisuje ga.
Verujem da ces iz ovoga moci da razumes osnovnu ideju kako mozes da resis ovo.
|