Koji bi ugovor odgovarao ovoj situaciji

Koji bi ugovor odgovarao ovoj situaciji

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2008
  • Poruke: 12403

Pozdrav imam par pitanja.

Naime trebalo bi da krenem sa pravljenjem jedne PC Igre, i naravno ne mogu sve sam, zeleo sam da napravim ugovor izmedju mene i drugih clanova ekipe.
U sustini zelim da zastitim ideju i sav moj posao oko toga od drugih clanova.
Tako da se recimo ne desi da neko iz tima uzme pricu, ideju, i ostale delove aplikacije i proda nekom licu koje bi moglo da napravi nesto od toga.

Ne znam nista o ovome ali sam saznao da ugovor mora da se overi u sudu sto je i logicno, jos jedno pitanje, da li pri sacinjavanju ugovora moram da iznajmim advokata ili mogu ja da sacinim ugovor, lice koje se obavezuje za isti potpise i ja overim u sudu ( U sustini pitam da li ugovor mora da bude strucno sacinjen od strane advokata ili mogu mojim recima ).

Da li moram naknadno da licenciram moju ideju da bih mogao da je koristim kao uslov u ugovoru?
Svaka pomoc je dobrodosla, hvala!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • grbe 
  • Moderator foruma
  • Pridružio: 20 Maj 2007
  • Poruke: 3404

Ugovor o poslovnoj saradnji



offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1833

Najbolje je u ugovoru napisati detalje o ideji PC igre kako bi se u slučaju spora moglo dokazati čija je.
Ugovor može da sastavi svako, ali treba imati iskustva kako bi se zaštitila prava svakog potpisnika, pa je najbolje da ga saćini iskusni advokat.
Pri ovjeri ugovora svaki potpisnik mora da se potpiše i u knjigu ovjera u sudu što znači da svi potpisnici ili njihovi ovlašćeni zastupnici maraju biti u sudu. Naime, sud ovjerava potpise, a ne sadržaj ugovora, pa mora da utvrdi identitet potpisnika.

offline
  • grbe 
  • Moderator foruma
  • Pridružio: 20 Maj 2007
  • Poruke: 3404

Zašto mora da se potpiše u sudu? Koji to zakon nalaže?
Jedini ugovor koji mora da se ovjeri u sudu je ugovor kojim se prenosi pravo svojine nad nepokretnošću.
Ovdje se ne prenosi pravo svojine već se regulišu međusobni odnosi.
U slučaju spora po osnovu ugovora, a da isti nije ovjeren u sudu, teret dokazivanja neistinitosti potpisa bi bio na onome ko isti osporava.
Istu snagu ugovor bi imao ovjeren i neovjeren. Takva je moja praksa sa suđenja. Nikada nijedna strana nije imala problema zato što ugovor nije bio ovjeren.

Ne slažem se da bi neki iskusni advokat to jedino dobro uradio. Pravu namjeru ugovornih strana mogu znati samo one i one najbolje na papir mogu prenijeti to šta žele.

Ovo oko svrhe ovjere u sudu je istina. Naime, rijetko ko pravi razliku da li se ovjerava sadržina ugovora ili istinitost potpisa. Čak ni osobe koje rade na ovjerama. Nekada se dešava da one čitaju ugovor i "ukazuju na nepravilnosti" u njima, što je totalni nonsens.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1160 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 5 sakrivenih i 1118 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, airsuba, Apok, bojcistv, branko7, coaaco, Dannyboy, Djordje29, draganl, Georgius, GhostOfSparta480, HrcAk47, janbo, Kaplar2, kikisp, Kozi-RS, krkalon, KUZMAR, Leonov, Marko Marković, MilosKop, milutin134, mkukoleca, nextyamb, Nikolaa11, procesor, RED4G-304, rodoljub, sasa87, Sirius, skvara, sosko, Vatreni Zmaj, wizzardone, Zerajic, Zoca, 2001