Mislim da je od načina delovanja u smislu udruživanja važnija suština delovanja. Ona se sastoji u izradi pravog akta, koji bi se dostavio na pravu adresu.
U konkretnom slučaju, sigurno postoji neka odluka koja reguliše uslove i način poveravanja prevoza u gradskom i prigradskom saobraćaju, najverovatnije na osnovu konkursa. Odluku je donela skupština grada, na osnovu predloga utvrđenog od strane ovlašćenog predlagača (sada je to gradsko, odnosno opštinsko veće). Na osnovu te odluke i raspisanog oglasa, nadležni organ grada donosi akt o izboru prevoznika, kome se kasnije dodeljuju određene linije u prevozu, i sa kojim se sklapa ugovor. Prevoznik na osnovu odluke i ugovora ima sasvim određene obaveze.
Pošto je gradonačelnik (predsednik opštine) ujedno i predsednik gradskog (opštinskog) veća, a najverovatnije da donosi i akt o izboru prevoznika, potrebno je njemu uputiti dopis, odnosno zahtev. Preporučljivo je dostaviti isti zahtev i njemu, i organu (odeljenju) gradske (opštinske) uprave nadležnom za komunalne poslove. U slučaju Niša, postoji više uprava (nije obrazovana jedna uprava, kao jedinstven organ). Pogledao sam na Netu, i mislim da je nadležna ova uprava:
http://www.ni.rs/ukdes.html
Pogotovo zato što u svojoj nadležnosti, uz ostalo, ima i sledeće:
Citat:* припрема нацрта уговора за обављање поверених комуналних делатности;
* послови техничког регулисања и управљања саобраћаја и стационирани саобраћај,
* послови јавног превоза,
* правни и економски послови у области саобраћаја
Svakako da zahtev u obliku peticije, ili u čijem je prilogu peticija potpisana od "respektabilnog" broja građana, ima svoju težinu. U ovo vreme "transparentnosti", još više bi dobila na težini objavljivanjem vesti ili članka o sadržaju zahteva/peticije. Ovo baš i nema mnogo veze sa pravom, ali pišem iz ličnog iskustva.
Dopis, odnosno pritužba zaštitniku građana piše se posle neuspelog obraćanja nadležnom organu. Dakle, prvo se obratiti gradonačelniku (time i gradskom veću) i Upravi za komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj.
Kraći put se odnosi na zahtev Saobraćajnoj inspekciji, koja je pri Odseku inspekcije za puteve i saobraćajne inspekcije (unutar Uprave za imovinu i inspekcijske poslove - oblast: Inspekcijski poslovi). U zahtevu/prijavi navelo bi se nepropisno postupanje prevoznika, a Saobraćajna inspekcija ima zakonsku obavezu postupanja (sprovođenja nadzora) u sasvim određenom (kratkom) roku, nakon čega donosi odgovarajući akt, na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja.
http://www.ni.rs/uiiip.html
Citat:Саобраћајна инспекција обавља следеће послове:
Врши контролу градског и приградског превоза путника,
Врши контролу ванлинијског превоза ствари и путника,
Врши контролу превоза за сопствене потребе,
Врши контролу ауто-такси превоза,
Утврђује испуњеност услова за обављање ауто-такси превоза,
Доноси решења о испуњености услова за обављање ауто-такси превоза,
Забрањује превоз и употребу саобраћајних средстава, ако се исти обавља супротно прописима,
Искључује возило, одузима саобраћајну дозволу и регистарске таблице уколико се јавни превоз, односно превоз за сопствене потребе обавља противно одредбама закона, и
Подноси прекршајне пријава када утврди повреду прописа из Закона и одлука донетих на основу Закона и предузима друге законом прописане мере.
|