@KymnotizeR:
LJudi se lepo ispričali ali niko nije rekao šta treba da odradiš i kako.
Prva stvar koja ti treba je tačna oznaka modela ploče i ko je proizvođač. razlog je ovaj, od tih podataka gore što si dao ono što ja vidim je da je u pitanju Phoenix-Award BIOS, i to je to. A njega koristi mnogo proizvođača u svetu, BIOS sa jedne ploče ne ide na drugu ploču, dakle, prva i osnovna stvar je podaci o ploči.
Druga stvar koju vidim ozgore je da je to čip set Via KT 400, i da je u pitanju socet A ploča sa AMD procesorom. Dakle, stara ploča i stari procesor, i tu teško da ima neki BIOS koji je baš novijeg datuma. Pitanje koje je logično je zašto ti treba sada update BIOSa, dali se na sistemu dešava nešto što nije se dešavalo da sada ili nešto drugo. Pitam jer jedno od pravila koje važe je da ako nešto radi kako treba tada ne diraj, i akoimaš problema sada oni ne moraju da su apsolutno vezani za sam BIOS i potrebu da se on zameni sa novim.
U svakom slučaju, kada nađeš koji je proizvođač i model, ideš na sajt tog proizvođača i sa njega skineš zadnju verziju koja postoji (vidi se po datumu). I tu zavisno od proizvođača do proizvođača ima dve tri mogućnosi za update BIOSa. Prva i najlalkša je iz samog OSa, dakle, preko programa koji je izdao sam proizvođač. Prvo pravilo u tom poslu je ovo: isključi sve antivirus i firewall programe, sve nepotrebne stvari i sl, potom startuj program i odradi update. Danas je to prilično lako, i prilično sigurno, pa ....
Drugi način je onaj koji ne uključuje programe u igru i koji se bazira na tome da se BIOS snimi sa programom za flešovanje na butebilnu flopy disketu ili na butabillni flash. Ovaj način je kod dosta starijih korisnika (među njima sam i ja) vrlo omiljen jer je pre ( a verovatno i sada), bio pouzdaniji. Napravi se butabilni flopy (to može u okviru bilo kog operativnog sistema, mislim na MS), i na njega se kopira program za flešovanje BIOSa, BIOS i verovatno jedan bat fajl u kome su neophodne komande za posao. Digneš sistem sa prvim butabilnim flopy i odradi posao (obično je to automatizovano). Situacija oko USB flasha je malo komplikovanija jer treba da se prvo napravi butabilni usb flash a za to treba poseban program i potom je ovo dalje ista priča. Kod nekih proizvođača ima i mogućnost da se to radi iz samog BIOSa, dakle da nije butabilni disk (recimo Biostar ima tu mogućnost u BIOSu, nisam siiuran za sve ploče ali one koje sam video su to imale u zadnjih par godina).
U svakom slučaju ovo bi bio recimo zadnje upozorenje oko samog procesa: dakle, nema nasilnog prekidanja procesa i sl, ostavi da se odradi posao onoliko dugo koliko treba. U protivnom, može da dođe do toga da se kasnije ploča ne probudi ( to je najgori scenario).
Dakle, ovo je opis ukratko šta i kako, ostaje pitanje zašto treba update, jer ako ploča radi kako treba i radila je dosada kako treba lično se sa ovime nebi zamarao i igrao, teško da ćeš dobiti neke prevelike dobitke u radu sistema.
|