@PredragDJ
Tvoja ploca je jako stara, to je Asus P5P800-VM sa i865 chipsetom. Posle tog chipseta je izasao i915, i945, i965, i975, P35, X38 i sada X48 ( i svi njihovi derivati ) pa pogledaj sada gde je tvoja ploca tacno na listi . Nista od novijih procesora na nju ne moze da se stavi, tako da investicija u nju uopste nije funkcionalna i pragmaticna!
Sto se odgovora na tvoja pitanja tice podjimo redom:
1. Pentium D je prva serija Intelovih dvojezgarnih procesora zasnovanih na Prescott jezgru, to su bili Smithfield i Presler, ali to nema veze sa sadasnjim Core 2 Duo procesorima. To su procesori koji su nosili oznake 8xx i 9xx. Oni su imali jako veliki klok, bili su ogromni potrosaci i samim tim su se enormno grejali. Ne proizvode se vec izvesno vreme, ako ih i ima u prodaji to je samo sa postojecih lagera.
Pentium 4 je Intelov brend koji je sadrzao jedno jezgro bio je jako dugo na trzistu jos od 2000 godine, sastojao se niza jezgara koja su jedna drugo nasledjivala kako je tehnoloski proces smanivan, jezgra su bila, sukcesivno, Willamette, Northwood, Gallatin, Prescott ( sa svojim derivatima ) i Cedar Mill ( Pentium 6xx ). Proizvodnja je trajala do sredine prosle godine, ali samo u mobiliti verzijama. Desktop je prestao da se pravi malo posle pokretanja Conroe generacije.
Celeron je bukvalno otpad od Pentium procesora ( bas kao i Sempron kod AMD-a ). Znaci to su jezgra koja u tehnoloskom procesu ne ispune neke zahteve i norme. Onda se ona malo modifikuju ( obicno se smanjuje kolicina cache-a ), treba znati da je Celeron iz generacije iznad, bolji procesor od brenda iz prethodne generacije. Odlikuju se smanjenim performansama, ali izuzetnom izdrzljivoscu i dugotrajnoscu.
2. Socket S postoji i to je AMD-ovo lezite za laptopove, socket LGA ( verovatno si na to mislio kada si rekao LAG ) ne postoji. LGA ili Land grid array je nacin povezivanja samog lezista i maticne ploce, lezite 775 je LGA, bas kao i AMD-ov socket 1207.
3. Nije bitno samo za koliki FSB ploca ima podrsku, ima tu jos jako puno stvari. Sam procesor i chipset moraju da budu "kompatibilni", da postoji mogucnost medjusobne komunikacije i slicno, ako je chipset mnogo stariji od procesora onda tu nema pomoci, bez obzira na podrzani FSB i isti socket. Inace tvoja ploca podrzava dulacore procesore, ali samo one koje sam vec gore nabrojao 8xx i 9xx generaciju. Ali kao sto rekoh oni se vise ne prave, prevazidjeni su, a i ako ih ima to se samo na nekom lageru i jako su skupi, naravno svako tezi da isprazni lager pa se onda tako i reklamiraju , ali to nisu dvojezgarni procesori koji su danas u opticaju!
4. Svaki procesor iz Pentium 4 i Pentium D generacije, bez obzira da li je on Celeron ili ne se jako puno greje. Inace Pentiumi iz tog perioda se greju jos vise ( ja imam Gallatina i radna temp je oko 50-55 stepeni ) nego celeroni, ako ti je to motiv za zamenu nista neces uraditi, samo ces napraviti jos gore.
Moje je misljenje da svako ulaganje u takvu platformu nije isplativo, cak sta vise, samo je bespotrebno bacanje novca, bolje je ustedeti malo novca i preci na novu platformu, jer ta stara je davno prevazidjena i apsolutno zastarela. Recimo novi Celeron E1200 ( ne moze kod tebe ) koji kosta manje od 50 evra ce svakog tog Pentiuma da "pojede" . Tebi u principu treba nova ploca i memorija, sve ostalo mozes da zadrzis, a to bi recimo kostalo oko 100 evra ( sa 1GB rama ), a toliko kosta i sam procesor koji to je ponudjen.
|