Poslao: 06 Dec 2008 12:05
|
offline
- Pridružio: 04 Nov 2008
- Poruke: 126
|
Zanima me dali vrijedi ova ploca ovih para ,posto nameravam da kupim plocu za AMD 600X2 64 procesor .Dali je neko ima i sta su joj prednosti a sata mane .
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 06 Dec 2008 14:15
|
offline
- Simke
- Mod u pemziji
- Pridružio: 21 Jul 2007
- Poruke: 9424
- Gde živiš: Kako kad
|
Ploca izgleda bas onako bombasticno. Lep layout, mnostvo hladnjaka i heatpipe-ova. Kvalitetna izrada, kod Asusa u toj visoj klasi nema greske ( niti sme da bude ). Kvalitetne naponske jedinice, dobar chipset podrska za AM3 procesore kroz update biosa.
Mane, prvo ima integrisanu grafiku, sto joj moze samo odmoci u nekom extreme OC-u, drugo ima dva PCI slota, tako da ce ti nekada sigurno zafaliti, preskupa ( po mom misljenju ), za taj novac moze da se nadje kvalitetnija ploca recimo DFI LanParty DK 790FXB-M2RSH nije tako "svemirski" opremljena sa hladnjacima i cudesima kojekavim, ali je opasan overclocker, ima 3 PCI slota, najnoviji ATI-jev chipset ( i trenutno najjaci za AMD platformu ), kvalitetna izrada i dobar layout, kosta nesto manje od tog Asusa. Nema firewire, kao sto ima Asus, ima cetvorostepenu naponsku jedinicu dok Asus ima osmostepenu.
I tako postoje jos neke prednosti i mane i na jednoj i na drugoj strani. Raspitaj se jos malo, ima dosta toga sto je u slicnoj klasi, ne treba da se zaletis samo za jednu stvar.
|
|
|
|
Poslao: 06 Dec 2008 14:53
|
offline
- Pridružio: 04 Nov 2008
- Poruke: 126
|
Naravno da necu da se zaletim ,po karakteristikama izgleda dosta mocno .Sta bi mi preporucio od ploca ali da je ASUS ,cijena do 150eura .
|
|
|
|
Poslao: 06 Dec 2008 21:29
|
offline
- Simke
- Mod u pemziji
- Pridružio: 21 Jul 2007
- Poruke: 9424
- Gde živiš: Kako kad
|
@sshare
Pa stvarno ne znam zasto si se ogranicio samo na Asusa, samim tim ti je izbor krajnje skucen. Od toga imas samo M3A32-MVP Deluxe ploca je isto tako nabudzena do maximuma, ima cetiri PCIe slota i samo dva PCI slota, chipset je isto kao i na onom DFI ATI-jev 790FX, ploca je dobra i tu mena reci, kosta nesto ispod 150 evra. Samo ne znam da li ces ti ikada koristi i dva PCIx slota, a o cetiri da i ne pricam.
Da se ja pitam ( i da kupujem sebi ) izeo bih ili onog DFI-a ili ovog Gigabyte GA-MA790FX-DS5 ploca je opremljena kao i onaj Asus, isti chipset ( 790FX ), podrska za sve sto se podrzati moze, kvalitet izrade besprekoran, layout izuzeta ( sto je standardno za Gigabyte-a u poslednje vreme ). Isto ima dva PCI slota, ali zato ima tri mala PCIe 1x slota, tako da uvek mozes da dodas nesto od uredjaja, ima dva PCIe 16x. Takodje ima i firewire. Ono sto je najbolje kod ove ploce kosta 115 evra, a dobijas sve ono ( pa i vise ) nego kod onih gore pomenutih za 30-40 evra vise.
Ne znam sta da ti kazem vise, mozda se jos neko javi i da neki drugi predlog, kao sto rekoh, da ja biram sebi, uzeo bi ovog Gigabyta bez ramisljanja.
|
|
|
|
Poslao: 09 Dec 2008 10:30
|
offline
- vasiljevic
- Stručni saradnik
Hardware
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1882
- Gde živiš: Beograd
|
Da probamo ovako da damo informacije i vidimo sta je prednost a sta mana kod obe ploce:
Asus serija M3N-HT Deluxe ima koliko sam video na Asus sajtu dva predstavnika i karakteristika obe ploce je da je bazirana na NVidia nForce 780a cip setu. Od po meni bitnih stvari stoji ovo: cip set je problematican az OC, prosto receno, sa AMD cip setom se postize bolje kllokovanje Phenom procesora pogotovu ako je na ploci SB750 cip. Na zadnjoj strani ima 4 USB izlaza, mozda nije premalo ali u zadnje vreme skoro svaki bolji mis i bolja tastatura se vezuje na USB, dakle, moze i da bude manji problem. Integrisana grafika? Koliko je to bitno je opet pitanje, ako se pravi neki kompjuter koji ce raditi sa integrisanom grafikom ima dosta jeftinijih resenje tipa Biostar i sl, koji su bazirani opet na AMD cip setu (ovaj put na 790GX cip setu). Ako se kupuje posebno graficka tada je to bacena para na takav cip set. Prednosti su one poznate: naponska jednica koja je odlicna, kvalitet izrade je vrhunski, stvarno izgleda svemirski.
U toj kllasi oko 150€ je odlican izbor gore pomenuti DFI ali da se pazi da bude oznaka 790FXB jer ima i nesto starija i jeftinija verzija sa oznakom 790FX koja ima styariji cip SB600 na sebi. FXB ima SB750 cip jkoji je vrlo bitan za klokovanje Phenom procesora )obezbedjuje na sadasnjim procesorima da se lako ide preko 3GHz, sto sa SB600 je cesto granica). Naponska jedinica je 5 fazna digitalna (4 za CPU i jedna za cip set), BIOS je Award sa gomilom podesavanja pa ko zeli da se bavi klokovanjem do zadnje kapi snage CPU i memorije ima da postigne maksimum. Prednost u odnosu na ASUS je (bar po meni) da nema integrisanu grafiku, sto povlaci manje zagrevanje cip seta i bolje OC mogucnosti (plus dodati i SB750 cip set). Nema onako svemirsko hladjenje na ploci ali joj to i ne treba jer novi cip set AMDa je vrlo mali potrosac. Izrada je odlicna (kazem iz prve ruke jer sam je i kupio pre par dana). Na zadnjoj strani ima 6 USB portova, po meni je nedostatak sto nema recimo eSATA nazad (to je lako resiti kupovinom nekog bracketa za zadnju stranu, ali danas je to po meni stvarno nedostatak ili njihova nepaznja). Jedna lepa stvar ej da na zadnjem panelu ima CLEAR CMOS prespojnik, pa ako nestyo podje naopako pri klokovanju netreba da se otvara komp zbog toga. Odlicna ploca, cena je nekih 130-140€.
Treca ploca je pomenuta Gigabyte ali na ona ima neke svoje manje mane. Prva mana je SB600, cip na njoj, dakle sa Phenom procesorima manja OC margina. Neke od njih su imale problema sa naponskim delom kada je na klokovana serija procesora 9850 koji su isli i preko 140W potrosnje u klokovanom modu. Sad, noviji proizvodni proces na 9950 je smanjio potrosnju, a i sa novom serijom na 45nm ce biti opet manja. Prednost je sto za trazenu cenu daje odlican kvalitet izrade i bogat paket, tako ako nece ici procesor preko 140W ( a pomenuti 6000 nece) to je odlicna kupovina. Plus, podrzace i Phenome II sa update BIOSa, dakle dobra kupovina za razumne pare ako ne smetaju gornje mane. Po meni, bolje je kupiti nju i dati dodatnih 30ak evra za grafiku, imaces vise koristi od toga nego od fensi hladjenja na ploci i integrisane grafike koju neces najverovatnije ni koristiti (opet kazem, ima i jeftinijih resenja sa integrisanom grafikom).
Primetices da sam cesto pominjao Phenom procesore. Razlog je dosta prost, od januara ce ici u prodaju nova generacija Phenom II procesora koji su po onome sto jje prikazano odlican procesor, pogotovu sto ce ici u srednju klasu koja je najinteresantnija i moze sa racunati da ce relativno brzo da padne i cena na neke prihvatljive nivoe. Po prvim podacima sada, ti procesori mogu da se lako klokuju sa manjim podizanjem napona na 3.5-3.6 GHz i sa neso vecim i na preko 4GHz na vazduhu. Plus su dosta bolji klok na klok u odnosu na pomenuti 6000 (lako parira danasnjim C2D procesorima, nije ni cudo sto je digao veliku prasinu). Mozemo pretpostaviti da ce u toku sledeece godine na ploci koju danas kupis biti stavljen i taj procesor (glupo da se daju tolike pare da bi kasnije sve menjao). Ako na sve ovo dodamo i da je danas ATI grafika najisplatljivija kupovina, tada bi ja svoje pare stavio na DFI. Jednostavno, sa danas kupljenom tom plocom imam dobru podlogu za sledecu godinu i novi procesor, na takvom sistemu radi i ATI Overdrive sistem koji je program same firme za klokovanje sistema iz Win-a(mora da se prizna, mnogo le lakse to raditi iz operativnog sistema nego u BIOSu), plus pojavio se i jos jedan interesantan program Fusion koji na jedan klik pogasi recimo u Visti sve nepotrebne procese pri igranju i da dosta bolje karakteristike (ternutno je u pitanju beta ali obecava). Time recimo sa jednom 4850 grafickom ces imati odlican sistem koji ce lako odraditi skoro sve na max performansama. Slicna price je i sa plocom koja ima integrisanu grafiku ( u slucaju da je ona danas bitna jer ce tek kasnije da se kupi graficka na primer), jeftinije solucije koje su isto tako dobre su bazirane (ako ne i bojla grafika) na 790GX cipom sa podrskom SB750, cime se opet otvara cela gornja prica kako nesto sto je lako izvodljivo.
|
|
|
|