offline
- vasiljevic
- Stručni saradnik
Hardware
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1882
- Gde živiš: Beograd
|
Da krenemo redom: prvo oko memorike, ne podržava DDR3 standard, dakle, memorija mora da ostane DDR2. Najjednostavniji odgovor na postavljena pitanja.
Sad, što se tiče procesora, tvoja ploča podržava sve procesore koji postoje danas u proizvodnji AMDa, osim koliko vidim 965 alli će verovatno i to da se reši brzo (ako i nije rešeno dosad). Pitanje oko punokrvog procesora serije AM3 mi baš nije jasno pa da objasnim ovako:
Serija AM2+ su noviji procesori koji imaju samo podršku za DDR2 memoriju. Oni su se pojavili prvi u seriji Phenom II procesora nove generacije rađenim na 45nm procesu. Najjači od njih je 940 procesor, procesor sa 4 jezgra, pripada takozvanim Black Edition procesorima koji imaju otključan procesorski množioc, što znači lakše klokovanje procesora /tačnije jednostravnije).
Serija AM3 je došča nešto kasnije i ona je danas dominantna serija i najbolja kupovina. Njena odlika je da njen memorijski kontroler ima podršju i za DDR2 i za DDR3 memoriju, pa može da ide bilo na ploče koje podržavaju DDR2 ili one koje podržavaju DDR3 memorijski standard, socket (ili ti ležište procesora) je isto, pa nema problema da se stave na bilo koju ploču koja ih ima u spiskuk podržanih procesora.
Osiromašene verzije, da se tako izrazimo dobijaju se na dva načina, prvi način je kod procesora sa oznakama Phenom, kod kojih se isključuju neki delovi procesora koji ne prolaze testiranja, dakle, najčešće neko jezgro ili deo keš memorije. Time se dobijaju dvojezgarne i trojezgarne verzije. Druga priča je slična a odnosi se na jeftiniju verziju procesora da oznakama Athlon, koji su rađeni sa dosta manje keš memorije i koji su klok na klok slabiji zato nekih 5%. Razlog za ovo je što arhitektura procesora je rađena tako da je lako isključiti neki deo procesora koji je neispravan a da ostatak radi i dalje kako treba. Za njih je to ekonomski isplatljivo, za nas bitno jer na kraju dobijamo jeftiniji proizvod i lakše se uklapamo sa budžetom. Jedino pitanje je koji procesor preporučiti za pare koje imaš, mada je neka najbolja preporuka da se ide na seriju AM3, kasnije se promeni ploča i memorija i dobitak koji imaš je još nekih 5-10% na osnovu toga, ne menjaš procesor.
Pošto je tvoj procesor starija serija na 65nm postavlja se pitanje šta se dobija zamenom procesora. Pošto novije serije imaju poboljšan dizajn što samog procesorskog dela što memorijskog kontrolera, dobitak na brzini za istu frekvenciju je negde u opsegu od 15%, dakle, ako se uzme procesor iste brzine kao tvoj toliko je brži rad. Svi ovi procesori imaju relatvno lako klokovanje i lako ih je dovesti na brzine preko 3Ghz, tako da i u tom delu se dobija dodatna brzina. Jedna od stvari na koju treba obratiti pažnju je da ovi procesori rade sa memorijom brzine 1066, tačnije rade i sa sporiijim verzijama ali ovo je preporučena brzina. Način dobijanja te brzine je u tvom slučaju da se digne voltaža tvoje postojeće memorije za nešto i da se time sigurno dobije memorija brzina 800 MHz, a verovatno i nešto više. Dakle, dva izbora, ja bi se opredelio za ovaj drugi, manja je cena (dakle 0 din) a max gubitak na brzini bi bio recimo 5%, dakle vrlo malo.
Sama grafika koju imaš je i danas dovoljno snažna, dakle, nećeš previše dobiti danas zamenom nje za neku skuplju, tek za nekoliko meseci razmišljaj o tome kad cene nove generacije padnu na normalan nivo, tačnije pristupačniji. Ona je sasvim dovoljna da pokrene sve na tržištu danas. Jedna od solucija koja postoji je i da se vidi pa da se u samim igricama smanje neka podešavanja malo, ali ona po svojoj snazi bi lako trebala da pokrene sve kako treba. Ovde, najverovatnije tebe koči sam procesor, dakle, neka pretpostavka je da ćeš najviše dobiti njegovom zamenom. Jedino pitanje je koliko para imaš na raspolaganju i koja je želja po pitanju procesora, dali dual coer kao sada, tri core ili neki quad, bilo serija Athlon ili Phenom. Uz malo klokovanja lako je dobiti procesor koji ima brzine reda 3.4+Ghz, što je za pomenutu grafičku karticu ( a i neke jače) sasvim dovoljno za bilo koju igricu na tržištu danas. U ovakvom scenariju, imaćeš procesor koji je od tvog brži za nekih 800+Mhz, koji je klok na klok brži za nekih 15%, što je na kraju vrlo lepo povećanje snage koje se primeti.
|