offline
- Momcilo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 26 Feb 2004
- Poruke: 2510
|
Imaš ovde cene iz Nemačke http://www.rs.autotip.com/auto/citroen/c5
Takođe interesantno ako već nisi pogledao http://www.citroenastor.rs/browse.php?act=opr&.....ersion=503
Ovde imaš nekih testova http://www.autoprodavnica.com/testpolovnihvozila/citroen.php
Googlao sam malo za tebe i evo šta sam pronašao
TDI ili HDI?
Ovo je dilema koja muči mnoge u poslednjih pet godina, odnosno, od kada je Peugeot-Citroën izbacio na tržište svoj revolucionarni HDI – common-rail (komon rejl) motor od 1997 cm3, u verzijama od 90 i 109 KS. Ovaj motor je prvo ugrađivan u modele Peugeot 406 i Citroen Xantiu, pa u Peugeot 306 HDI, a kasnije i u Citroen C5, dok se sad ugrađuje i u modele kao što su Peugeot 206HDI i Peugeot 307. Peugeot je veoma brzo izbacio još bolji i jači motor, 2.2 HDI, sa 16 ventila i dvije bregaste osovine sa svojih 136 KS, koji je gotovo sportski motor – ako ne po zvuku, onda po perfomansama. Zbog toga ne predstavlja nikakvo iznenađenje činjenica da je taj motor našao mjesto pod haubom sportskog Peugeot-a 406 Coupe, te prestižne limuzine Peugeot 607. Sve do tada je Volkswagen suvereno vladao tržištem sa svojim motorom TDI, koji se, pored toga što je do tada bio najbolji dizel, takođe nalazio u najprodavanijem automobilu svih vremena, njegovom visočanstvu Golf-u (u ovom slučaju Golf-u 3).
Volkswagen još uvijek ne ugrađuje common-rail motore: on primjenjuje sistem pumpa-brizgaljka. Razlika je samo u jednom veoma bitnom detalju – kod HDI motora snabdjevanje gorivom svakog cilindra ide zajedničkim kanalom (common-rail), umesto da gorivo putuje odvojenim kanalima do svakog cilindra, i onda se ubrizgava direktno u njega (TDI). U zajedničkom kanalu – cijevi vlada konstantan pritisak, koji se prenosi dalje na cilindre. Time je dobijeno na vremenu, jer je pritisak u svakom cilindaru isti, te motor bolje reaguje na gas i nafta bolje sagorijeva, a potrošnja je manja. Zato su obični TD motori djelovali malo tromo, jer je proces stvaranja pritiska za svaki cilindar relativno spor. Common-rail zajedničkom linijom snabdjeva sve brizgaljke, koje kontroliše računar, određujući vrijeme aktiviranja i količinu smješe koja se ubacuje direktno u cilindar, zbog čega se ovi motori i nazivaju motorima sa direktnim ubrizgavanjem.
I u HDI motorima postoje dvije osovine sa protrivtegovima za uravnoteženje rada motora, što možete primijetiti kada startujete HDI motor, koji, i dok je hladan, radi mirno, "ne trza". I po zvuku motora vjerovatno će vam se učiniti da je to neki "prigušeni" dizel, dok, kada sjedite u automobilu, nećete osjetiti da je riječ o dizelu, osim ako nijeste "ekspert" za motore. Uopšte, cio motor je kompjuterizovan, a centralni procesor reguliše kompletan rad motora jednim tako kompleksnim procesom, da se jednostavnim reprogramiranjem softvera može promijeniti "karakter" motora i čak mu se povećati i snaga, što je tzv. digitalno tjuniranje. Naravno, ako to uradite neznatno se povećava i potrošnja, ali se takođe smanjuje vijek trajanja motora. Iz tih razloga, ukoliko preduzmete ovaj zahvat u toku garancije gubite pravo na nju.
Sve u svemu, HDI, ali i drugi common-rail motori, kao recimo Mercedesov CDI, Fiatov JTD, Volvov D-5, BMW-ov D (ima oznaku D, ali se radi o izuzetnom common-rail motoru, možda čak i najboljem), imaju prednost u odnosu na TDI motore (Volkswagena, Audija, Škode i Seata), a te prednosti se ogledaju u mirnijem radu i boljoj dinamici. Ovo znači da efikasnije rade u širem području obrtaja motora, tj. da im je kriva obrtnog momenta blaža, te imaju bolje izduvne gasove, odnosno, manje zagađuju životnu okolinu (ako je nekom to važno).
Prednost TDI motora je u nešto nižoj potrošnji, koja iznosi oko 4% –ali samo pri konstantnoj brzini, što je u praksi rijetko ostvarivo. U gradskoj vožnji i vožnji gdje je česta promjena režima rada motora, potrošnja je manja kod HDI motora za nekih 10%. Ovi rezultati su iz testova brojnih revija, a ne fabrički, jer se njima ne može baš uvek vjerovati. Ipak TDI motori daju nešto bolje perfomanse, odnosno, bolje ubrzanje, pa čak i međuubrzanja (od 80-120km/h), i to čak za 10-15%. Naravno, ako poredimo motore iste kubikaže i slične snage.
Sve u svemu, common-rail motori (HDI, CDI, JTD, D-5, CRDi, dCi, DTI) su uglađeniji, tehnološki napredniji, čak i štedljiviji. S druge strane, TDI motori su praktično dovedeni do savršenstva, i još uvijek su po perfomansama izjednačeni sa common-rail motorima, ako nijsu i bolji. Na vama je da se opredelite između naprednije tehnologije i tehnologije koja kasni za pola koraka, ali dovedene do savršenstva, pogotovo u Audiju.
|