offline
- Momcilo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 26 Feb 2004
- Poruke: 2510
|
Pogledajte, moj BX TurboD iz 89 godine vredi na ovom Jugoslovenskom poremećenom auto-tržištu oko 2500 Evra. E sad, da bi kupili ponos Nemačke auto industrije, Golfa Dizela iz 89 godine u ovako pristojnom stanju u kom se nalazi moj auto, treba vam minimum 1000 Evra više. Pa ja mogu 3-4 godina da održavam BX-a za tih 1000 Evra razlike!!! Pri tom, neuporedivo je koji je od ova dva auta brži, startniji, udobniji i sladji za voznju...
Sredinom Avgusta, išao sam na more. Rezeorvar od 66 litara napunjen je do vrha u Loznici. Do Budve ima oko 500 km. U Budvi je po lokalu napravljeno jos 200 km. Pri povratku, lampica rezerve se upalila desetak kilometara pred Loznicom. U Loznici, na onoj istoj OMW pumpi na kojoj sam točio gorivo kada sam pošao, opet sam dopunio rezeorvar do vrha. Stalo je 57 litara, što znači da sam imao još 9 litara u rezeorvaru. Dakle 57 litara podeljeno na predjenih 1190 km dodje oko 4,8 litara Diesela! Verujte mi kad vam kazem - SIROTINJSKI AUTO!!!
Šta je važno znati kad je BX u pitanju, kao i bilo koji drugi Citroen sa Hidraulikom? Kada kupujete polovan BX, potrebno je upaliti auto, dignuti ga na prvi nivo i zaljuljati ga na svakom tocku posebno da bi utvrditi da li je mekan, tj. u kakvom su stanju njegove bombe. Ako je tu sve uredu, dok motor jos radi, potrebno je oslušnuti da li hidraulična pumpa neuključuje previše često. To je podatak koji vam govori u kakvom stanju se nalazi peta bomba. Kada se uključi pumpa, čuje se karakteristican zvuk poput sitnog krcanja. Ovaj zvuk je uobičajeno da se čuje svakih 15-20 sekundi i redje. Ako pumpa uključuje previše često, svakih 5-6 sekundi, onda je peta bomba u lošem stanju i potrebno je napuniti ili zameniti novom!
Važno je znati, cena punjenja bombe se krece od 7,5 Evra u Šapcu do 10 Evra u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu... Ukoliko je ostećena membrana i bomba se ne može napuniti, cena polovne napunjene sa garancijom se kreće od 40-50 Evra, a cena nove bombe je 80-120 Evra u zavisnosti od zemlje porekla (Turska - Francuska). Dakle, cena nove bombe nije veća od cene jednog kvalitetnog klasičnog amortizera! Pri tome, ako vodite računa i punite bombe svaki put kad primetite da auto nije onako mekan kao što treba da bude, izbećićete ostecćnja membrane i zamenu istih!
Može se desiti i da je BX pozadi tvrd, a da nisu bombe u pitanju! Treba pogledati u kom položaju stoje zadnji točkovi! Ako su malo raskrečeni, znači da su ležajevi istrošeni i da zadnja osovina zbog toga glavi pa udobnost nije na očekivanom nivou. Na svakoj strani su po 2 ležaja, ukupno 4 po, ceni od 10 Evra plus 50 Evra za ruke majstora sto je 90 Evra. Cela zamena je jednostavna i ko se imalo razume u mehaniku, moći će ovo sam da odradi. Sledeća zamena ovih ležajeva vas čeka na 100-150.000 km!
Problem se javlja kada su zadnji točkovi mnogo raskrečeni. Znači da je prethodni vlasnik bio nemaran i nije zamenio istrošene ležajeve na vreme pa je došlo do ostećenja kućista ležajeva. To je već skuplja popravka koja zahteva i angažovanje strugara, razbušivanje i biksovanje...
Treba znati da su Citroeni potpuno obični automobili, vozila klasične koncepcije koja se od ostalih automobila razlikuju samo po tome što nemaju amortizere sa oprugama, već hidraulično vešanje. Sve drugo, motor, menjač,i trap su klasični kao i kod svih drugih vozila!
Citroen nikada neće ostati zakovan za zemlju i ostaviti vas na putu zbog pucanja jedne, dve, pa čak i svih 5 (kod BX, CX, GS i DS) ili čak 6 (kod XM, xantie, C5) bombi, sto je i neverovatno da se desi! Bomba najčešće puca kad u njoj ostane malo gasa, pa sa takvom bombom na točku naletite na veliku rupu. Tada puca membrana, gas izlazi u sistem i preko povratnih cevi dalje do expanzionog suda gde se gubi. Kroz napuklu membranu LHM ulje prodire u deo bombe gde je dotad bio gas tako da auto zadržava visinu, samo što na tom točku više nema amortizacije. Treba voziti laganije, obazrivije i u prvoj radionici za Citroen izvršiti zamenu te bombe. Ja sam recimo ovog leta BX sa propalom bombom na prednjem levom točku dovezao od Budve preko Loznice do Šapca (550 km) gde se nalazi moj majstor koji je istu bombu besplatno zamenio drugom jer je bila u garanciji!
Citroen ostaje zakovan za zemlju u dva slučaja: 1-Kada ostane bez ulja i 2-Kada otkaze hidraulična pumpa. Kvar na pumpi je pravi raritet. Ja lično ne poznajem nikoga kome se to desilo!? Ipak, kao i sve drugo i pumpa može da se pokvari, a to se obično desi onim nesrećnicima koji umesto LHM ulja sipaju neko drugo. Tada dolazi do ozbiljnih ostećenja, ne samo na pumpi, već u kompletnoj hidrauličnoj instalaciji! Pravilo glasi: U hidrauličnu instalaciju sipati samo LHM ulje, a u krajnjoj nuždi, ako auto ne može baš da se digne, može se doliti manja količina čistog motornog benzina koliko da se dovučete do prve benziske pumpe/majstora, ali vas tada čeka izmena ulja u celom sistemu!
Zašto dolazi do gubitka ulja? Najčešće pukne neka od cevi! Kvar je bezazlen, jer su glavne cevi bakarne i vare se! Potrebno je odmah reagovati ako primetite da neka od tih cevi vlaži ili ako ispod auta primetite fleku od zelenog LHM ulja. U tim glavnim vodovima vlada veliki pritisak ulja, pa ako cev negde malo popusti, usled velikog pritiska brzo dolazi do cepanja i proširivanja pukotine tako da u sistemu ostaje nedovoljno ulja i auto ne može da se podigne.
Dakle, čim neka cev počne da vlaži, treba je demontirati, odneti do majstora koji vari bakar i zavariti je. Trošak varenja je zanemarljiv i bitno manji od cene ulja koje bi moglo da izadje iz sistema ako ne reagujete na vreme! Jedan litar LHM ulja OMW proizvodnje staje 380 din, Castrolov LHM je 480, a svi drugi proizvodjaci se uglavnom uklapaju u ove cene.
Još je bezazleniji kvar ako ulje počne da kaplje na nekom od povratnih creva! Ova creva su plastična, slična onima kojima se sprovodi voda za pranje vetrobranskog stakla... U povratnim crevima ne vlada nikakav pritisak i ona služe da vrate visak LHM ulja iz bombi u expanzioni sud. Njih je dovoljno iseći makazama i odstraniti deo koji je probušen, te uz pomoć upaljača zagrejati jedan kraj i navuči ga na drugi! Ukoliko je posle skraćivanja crevo previše kratko da bi se nastavilo, može se upotrebiti za nastavak parče od 2-3 cm bilo kog plastičnog creva odgovarajućeg prečnika koje se može kupiti u svakoj prodavnici rezervnih delova za bilo koju marku vozila.
Svi ovi problemi vezani za curenje ulja su toliko retki da vam se može desiti da budete vlasnik BX-a i nekoliko godina, a da se nikad ne susretnete sa nekim od njih! Isto važi i za bombe. Redovna, besplatna kontrola kod majstora specijalizovanog za Citroene i redovno punjenje istih, svešće vaše troškove održavanja na minimum, a vožnju vašim Citroenom učiniti udobnom i sigurnom kao ni sa jednim drugim vozilom!
Mislim da bi bilo važno još spomenuti budućim vlasnicima Citroena BX da obrate pažnju na razliku u kvalitetu karoserije modela proizvedenih do prve polovine 1986. godine i modela koji su radjeni kasnije! Modeli te prve serije imaju jako lošu antikorozionu zaštitu. Lako ćete ih razlikovati. Napred imaju male narandžaste žmigavce za razliku od modela koji su proizvodjeni od leta 86. pa do kraja, kojima su napred ugradjeni veći beli žmigavci. Različite su im i instrument table, jer je stariji model raspolagao sa nepodesnim satelitskim prekidačima i nepreglednim valjkastim instrumentima.
Modeli od sredine 86. godine imaju pocinkovanu karoseriju i ako nisu udarani, najčešće su u besprekornom stanju sa prvom, fabričkom bojom! Korozija prvo napada varene spojeve na prednjim koševima i zadnje blatobrane na delu koji je vidljiv kada se otvore zadnja vrata. Ako BX koji kupujete tu nema korozije, dalje nema potrebe da je tražite!
Ovo su moja iskustva i iskustva mojih najbližih prijatelja i rodjaka sa BX-om i sa Citroenima uopšte. Dakle iskustva ljudi koje poznajem i njihovih automobila koje sam imao prilike da vozim. Mogu slobodno da stanem iza svega što je napisano, a ono u šta nisam siguran, izostavio sam!
Zlatko Božović - Loznica Izvor: http://www.auto-oglasi.rs/
|