Iz Srbije na Sorbonu bez prijemnog

Iz Srbije na Sorbonu bez prijemnog

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Izvor: B92
Beograd -- Privatna beogradska gimnazija Ruđer Bošković dobila međunarodnu akreditaciju.

Međunarodna akreditacija
Međunarodna akreditacija

Učenici te škole koji po tom programu budu završili III i IV godinu imaće direktnu prohodnost na prestižne svetske univerzitete, kao što su Sorbona, Harvard ili Oksford. Pripreme za sticanje sertifikata međunarodne mature trajale su oko tri godine i Gimnazija je morala da ispuni mnoge uslove, kao na primer da obezbedi nastavu na engleskom jeziku i modernizuje kabinete i laboratorije.

Direktor Gimnazije Mladen Šarčević kaže da je poznato da veliki broj maturanata odlazi na studije u inostranstvo, a po novom programu upis na neki od tih fakulteta moguć je i bez prijemnog ispita. "Ovde postoji jedna linija tokom cele godine. Kandidat zna da, ako treba da za studije na Oksfordu sakupi u diploma-programu 47 bodova, mora da zna izbor predmeta i koje ocene očekuje, a škola mora da radom i prognozama to potvrdi. Ako on dođe do te kvote, ne mora da polaže čak ni prijemni jer se održava veza vlada i najjačih univerziteta u svetu", kaže on.

Novinarka B92 razgovarala je i sa učenicima II godine zainteresovanim za novi program, po kom bi dobili međunarodnu diplomu na kraju školovanja u Gimnaziji. Ilija Samardžija, koji ima 16 godina, kaže da će u III i IV godini imati nastavu na engleskom i šest predmeta. "Moći ćemo da biramo predmete, na primer biznis ili menadžment. Moji roditelji kažu da treba da iskoristim priliku ako me već finansiraju i daju priliku. Shvatam da je to dobro za mene i planiram da idem u Englesku jer smatram da je London centar sveta kada je reč o biznisu", kaže on.

Gimnazija Ruđer Bošković ima oko 160 učenika, a godina školovanja košta 11.500 evra. U cenu su uključene dve ekskurzije u inostranstvu, udžbenici, celodnevni boravak i još dosta toga, kaže Šarčević. "Imamo interesantne situacije, kao na primer da školarinu plaća deda iz SAD jer je taj fond odvojio još davno. Tamo ljudi misle o tome. Imamo i profesore koji ne kupuju automobile, već sve ulože u dete. Videli ste filmove u kojima neko otvara štednu knjižicu kad se rodi dete, znači da se na to ne misli kad dete napuni 16 godina, već od početka", kaže on.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&....._id=197452



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 791 korisnika na forumu :: 5 registrovanih, 0 sakrivenih i 786 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkojbn, dekir, Ognjen D., ruger357, Srle993