Analiza pesme-kako?

1

Analiza pesme-kako?

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2012
  • Poruke: 111

Ovako,trebam da analiziram pesmu...i moje pitanje je koje stavke to podrazumeva,osim stilskih figura,pouke,rime...?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18550
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Коју песму?

У принципу, песму можеш да анализираш најпре као самостално уметничко дело, а затим и у контексту укупног стваралаштва аутора.

Најпре се бавиш њеним формалним одликама (ком жанру припада, каква јој је версификација, односно метрика).
Затим анализираш тему песме, а потом и њену поруку.

Када то установиш, онда истакни којим изражајним средствима је то постигнуто. При том се , пре свега, бавимо језиком и стилом аутора.


Када је реч о анализи у односу на укупно стваралаштво онда треба да знаш у ком стваралачком и животном добу аутора је песма настала, па је онда поредиш са другим песмама из те фазе, али и ранијих и потоњих фаза.



offline
  • Pridružio: 10 Feb 2012
  • Poruke: 111

Santa Maria della Salute Shocked Crying or Very sad
Definitivno mi treba pomoc...Procitala sam ja i biografiju(zasto je pesma nastala i kad)..ali nesto mi je tesko analizirati ovu pesmu...

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18550
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Напротив! По својој једноставности и порукама, то је једна од песама коју је најлакше анализирати. Са романтичарима је бар лако, њихови мотиви су врло препознатљиви, а зна се који је и најутицајнији. Пођи од њега.

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2012
  • Poruke: 111

Napisano: 12 Feb 2012 17:30

Ljubav...Smile

Dopuna: 12 Feb 2012 17:53

Moze pomoc oko versifikacije ove pesme?

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18550
  • Gde živiš: I ja se pitam...

То са версификацијом боље не покушавај (уз дужно поштовање јер не знам ништа о твом предзанању), односно - заобиђи. Анализа и математичко збрајање стопа (мора) и слогова у овој песми је и за студенте књижевности ноћна мора. Бавио сам се једном приликом консултативно овом темом (моја некадашња ученица ме је замолила да јој објасним неке појмове версификације) и знам да је метрика Лазе Костића тема на којој се много и често пада.

У међувремену, проучи ове анализе али их немој баш дословно преписати. Можда и твој професор уме да трага по нету... Wink

ПС

Ја јесам поштовалац Лазиног укупног дела и животног ангажовања (разбарушена, немирна личност), али нисам склон дивинизацији ове песме јер знам да пати од бројних недостатака баш у самој метрици (појављују се стихови од девет, десет па и дванаест слогова, опкорачаји и флексије су чести, али помало произвољни - да би се добила каква-таква ритмичност), али то је прича за мало виши ниво знања. Дакле, уз дужно поштовање, мислим да ова песма (осим значајног места у тадашњој српској књижевности) није нешто пред чим треба ничице пасти.




http://www.arandjelovaconline.com/lektire/santa-maria-della-salute-analiza


Данас се навршава пуни век како је Лаза Костић написао своју славну „позницу” „Santa Maria della Salute”, по многима најузвишенију и најлепшу песму српске љубавне лирике. Мада скоро непримећена у време свог настанка и објављивања, последња Костићева песма једна је од оних о којој је највише писано и која је највише изучавана у нашој књижевности. Многи угледни књижевници, књижевни критичари, историчари књижевности, психоаналитичари, естетичари и филозофи нису одолели изазову ове песме и искушењу да своју спознају, тумачење и доживљај те узбуђујуће и мистичне химне умрлој драгој и неумрлој љубави запишу и објаве.

Песма која је у наслову и рефрену понела назив најлепше венецијанске барокне цркве Госпе од Спаса објављена је у збирци Костићеве поезије коју је Матица српска објавила половином јула 1909. године, поводом педесетогодишњице његовог књижевног рада. Костић је ову књигу припремао стрпљиво и пажљиво (у то време његова одана супруга Јулијана неизлечиво болује), али је, до последњег часа, задржавао њено штампање, неодлучан да ли да у њој буде објављена и песма која је управо настајала а коју је, изгледа, годинама ненаписану носио у себи као поетски ехо своје снажне платонске љубави према лепој, младој, образованој и умној, прерано умрлој Ленки Дунђерски. Сазревајући из делова записаних снова, коначно је испевана у Сомбору, између 22. маја и 3. јуна 1909. године.

Завршетак своје „лабудове песме”, како је сам назива уједној белешци записаној у хотелу „Hungaria” у Будимпешти 3. јуна 1909. године, Лаза Костић одлаже до последњег трена. Још 17. априла у писму из Сомбора уреднику књиге и секретару Матице српске др Милану Савићу, пише да има у прсима (in petto) једну завршну песму, мало подужу... Из Сомбора се јавља22. маја писмом и моли Савића да последњи табак књиге не буде штампан пре Духова јер би се могло десити да ипак напише ону незапевану песму којом је мислио да заврши књигу. Дан пред полазак на пут у Беч, ради прегледа и лечења Јулијаниног, 1. јуна из Сомбора пише Савићу да ће завршну песму послати с пута и да има још две-три строфе. Истог дана, у другом писму, јавља из Сомбора да се нада да ће своје завршно стихотвореније моћи да пошаље чим стигне у Пешту или, најкасније, по доласку у Беч, али се, очито, и колеба у вези са том песмом јер – додаје у истом писму – ако песму не пошаље најдаље до 9. јуна, онда значи да се предомислио; коначно, 3. јуна, из поменутог пештанског хотела, Милану Савићу шаље песму, са кратком поруком: Ево ти моје завршнице. Коректуру ми пошаљи у Беч...



Песма „Santa Maria della Salute”, с обзиром на сачуван изворни рукопис чак 12 (од 14) њених строфа, настајала је фрагментарно, а коначан редослед строфа није значио уједно и њихов хронолошки ред настанка. Сведочанство сачуваних аутографа, писаних обичном оловкомназасебним листићима, сведочи о Костићевом мајсторству и ненадмашном осећању за лепоту и стил приликом ситнијих преправки првобитних облика неких речи, мисли и стихова, а када се све то допуни сачуваним записима из његовог „Дневника снова”, тада се на обзорју указује разоткривена мистика настанка тог идеалног споја хармоније и лепоте, слика чудесне поетске алхемије до тада незабележена у нашем песништву.


Младен Лесковац овако описује појаву последње Костићеве књиге песама у којој је први пут објављена „SantaMariadellaSalute”: Баш некако када се појавила та књига, умрла је, дакле, добра Јулча Паланачка; Ленка Дунђерска, сасвим и заувек, међутим није: од тад, бесмртна је. Њих две, ту, на строгој међи једне смрти и једног рађања, оштро су одвојене, заувек.

„Santa Maria della Salute” представљала је величанствени завршетак Костићевог полувековног песништва и космичку химну у славу склада љубави и лепоте, у којој као да су све енергије језика пробуђене да би се досегла она висока граница језичког савршенства иза које се, над хоризонтом језика, у ћутању, пружа свет суштинске поезије (Љ. Симовић). Својом последњом песмом Лаза Костић је, помирен и са небом и са земљом, коначно довршио плетење оног танког плетива међу јавом и мед сном, којим је маестрално омеђио српски романтизам и модерну.

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2012
  • Poruke: 111

Hvala puno.

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2008
  • Poruke: 607

Bilo bi lepo da vidimo šta je do sada urađeno pa da pomognemo. Neki od nas uvek budu tu!

offline
  • Pridružio: 08 Nov 2012
  • Poruke: 1

analiza starina novak i knez bogosav

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18550
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Lazar Tmusic ::analiza starina novak i knez bogosav

Овако стоје ствари: сви ће ти помоћи, без устезања и максимално, само под једним малим условом: морамо да видимо твоју анализу.

Разлог је једноставан: не знамо ко си, колико ти је година, шта знаш, који је ниво твог изражавања, итд. О овој песми ја могу да ти постујем докторску дисертацију или научну студију - а шта ћеш ти с њом моћи да урадиш? Да прекопираш? Не иде, као што знаш, јер ће ти професор (наставник) одмах дати слабу оцену због ''ресавске школе''.

Стога ће свима бити много лакше и корисније ако овде изложиш своју анализу. Сместа ћемо ти помоћи.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 993 korisnika na forumu :: 27 registrovanih, 4 sakrivenih i 962 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: airsuba, Atomski čoban, borya90, cifra, darkangel, DPera, Kalu209, kybonacci, LUDI, m0nstrum_, mane123, milimoj, Miškić, mrvica78, nemkea71, Panter, Parker, pein, royst33, saputnik plavetnila, shlauf, stalja, Toper, vaso1, Viktor Petrenko, wizzardone, xanadu