Kakva je sudbina srpskog jezika?

Kakva je sudbina srpskog jezika?

offline
  • Anunnaki
  • Pridružio: 20 Apr 2012
  • Poruke: 1645

Ukoliko se na vreme ne prilagodi digitalnoj budućnosti, srpski jezik bi lako mogao izumretu, zaključak je današnjeg skupa kojim je u beogradskom hotelu Hajat obeležen Međunarodni dan jezičkih tehnologija.


Najmanje 21 evropski jezik u opasnosti je od digitalnog izumiranja, a među njima je i srpski jezik, pokazuje istraživanje međunarodne mreže Meta-net.

"Stvar još nije tako dramatična, ali treba dugoročno gledati na problem. Mi imamo utisak da koristimo naš jezik, ali one velike primene kao što je pronalaženje informacija, automatsko rezimiranje dokumentacije nisu prisutni", rekao je profesor Matematičkog fakulteta Duško Vitas.

Izvor i nastavak: http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2012&mm=10&nav_id=655860



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Web Dizajner
  • Pridružio: 08 Dec 2011
  • Poruke: 247
  • Gde živiš: Bar

Kako da izumre kad nema sta nismo preveli?



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18550
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Citat:TheSpringEagle

Ukoliko se na vreme ne prilagodi digitalnoj budućnosti, srpski jezik bi lako mogao izumretu, zaključak je današnjeg skupa kojim je u beogradskom hotelu Hajat obeležen Međunarodni dan jezičkih tehnologija.


Ових дана паралелно и интензивно читам три врхунске књиге из области наше лингвистике - ''Увод у општу лингивстику'' (Р. Бугарски), ''Културу говора'' (М. Шипка) и ''Српску азбуку и њене норме '' (М. Пешикан) јер довршавам студију на тему српскo-руских изоморфа, па се може рећи да сам ''у форми'' када је ова тема у питању.

На основу овако штуре вести не могу да коментаришем валидност овакве тврдње (па тиме ни компетентност), али овде недостаје одговор на капитално питање - ког српског језика? Српски језик паралелно и компатибилно егзистира као народни, књижевни (правописно-граматички ) и формални . Наравно, сви ови облици егзистирају (у различитом обиму) као писани и као говорни. Поред тога, свака струка има свој ''језик'', односно вокабулар који се такође прилагођава нашем језику и обратно па и то додатно еродира језик , али му даје и жилавост! (нпр: реч комплекс има различита значења у психологији, фармакологији и грађевинарству).

Морали бисмо, дакле, да имамо потпунији увид у то шта овај излагач подразумева под српским језиком. Нисмо ми једини који брину за заштиту ''дигиталне верзије'' свог језика. Многе земље су учиниле много против енглеског дигиталног колонијализма, а ни наши пионири у тој области нису за потцењивање. Добро се сећам да се, са самим почецима компјутеризације код нас, у САНУ успешно реализовала идеја о нашем првом домаћем фонту (''Рас''), но да не отварам даље ову расправу. Нека и други кажу коју реч на ову тему...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 950 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 5 sakrivenih i 908 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Alibaba1981, anta, aramis s, babaroga, Belac91, Bluper, Bubimir, cenejac111, Denaya, esx66, gomago, Ibar, jukeboxer, Krusarac, kybonacci, ladro, mile23, Milometer, milos97, mrvica78, Nikolajevic, novator, operniki, ostoja, Panter, procesor, Prometeus, sevenino, ss10, stemark, styg, tmanda323, VladaKG1980, zziko, Žoržo