Podgorička policija pronašla je u mestu Donja Gorica ulje na platnu čuvenog španskog slikara Franciska Goje “Grof Ugolino”, ukradeno iz muzeja u Torinu u Italiji 2001. godine.
Slika je pronađena prilikom pretresa porodične kuće dvojice braće, a još nije poznato kako je dospela u Crnu Goru, preneli su lokalni mediji.
Ulje na platnu veličine lista papira za pismo prikazuje Ugolina, poznatog kao "grofa ljudoždera" i dvojicu dečaka, a slika je procenjena na oko 500.000 evra.
Sliku je prvobitno kupio privatni kolekcionar krajem 90-ih godina XX veka za samo 250 dolara, a stručnjaci su je kasnije pripisali Goji.
Francisko Goja, rođen 1746. godine, naslikao je, kao dvorski slikar od 1786, čuvene portrete članova kraljevske porodice, dvorana i drugih uglednih ličnosti. Umro je u Francuskoj 1828. godine, gde je bio u dobrovoljnom izgnanstvu od 1824.
Među njegove najpoznatije radove ubrajaju se “Odevena Maja” i “Naga Maja”.
izvor:www.b92.net
|