Od toplote, stresa i fizičkog napora dvadesetjednogodišnji mladić u Nišu doživeo je infarkt i umro. U Beogradu je za osam sati na ulicama kolabiralo 45 građana. Uzrok su visoke, gotovo afričke temperature.
- Dvadesetjednogodišnji D. N. iz Pejkovca preminuo je juče ujutro na intenzivnoj nezi Klinike za neurohirurgiju. On je prethodnog dana oko 14 časova imao nekoliko srčanih udara, a u bolnicu je prebačen zbog krvarenja u mozgu i prestanka disanja. Veoma toplo vreme, stres i fizički napor razlozi su zbog kojih je ovaj mladi čovek doživeo infarkte i aneurizme - kaže za „Blic“ doktor Miroslav Ilić, anesteziolog na niškoj Neurohirurgiji.
U Gradskom zavodu za hitnu medicinsku pomoć, kako je „Blicu“ potvrdila doktor Slađana Anđelić, tokom noći zabeleženo je 110 poziva građana. Ekipe Hitne pomoći intervenisale su u 90 slučajeva.
- Najčešće se javljaju srčani bolesnici, koji ne podnose visoke temperature, a u toku noći terenska služba obilazi i pacijente koji boluju od astme, karcinoma - kaže Anđelić.
Opasno i po zdrave
Visoke temperature su veliki rizik i za zdrave osobe ako predugo borave na suncu bez odgovarajuće zaštite, i doktori zbog toga preporučuju da se u najtoplijem delu dana ne izlazi na ulicu bez šešira i tamnih naočara.
- Važno je rashlađivati se, uzimati što više tečnosti i jesti laganu hranu, a prostorije treba dobro provetravati - savetuje doktorka Anđelić.
Hronični bolesnici, koji inače teško podnose ovo vreme, redovno treba da koriste terapiju koju im je propisao lekar.
- Starije osobe koje imaju problema sa cirkulacijom ne treba da se utopljavaju, jer će to dodatno pogoršati njihovo zdravstveno stanje - precizira dr Nada Macura iz Hitne pomoći.
Sunčanica i toplotni udar
Pošto se za vikend očekuje da će živa u termometru preći 30 stepeni Celzijusa, treba znati da se usled visokih temperatura mogu javiti sunčanica i toplotni udar.
- Sunčanica je veoma ozbiljna i nastaje kada se glava duže direktno izlaže suncu, a to znači da je mogu dobiti svi oni koji se dugo sunčaju ili borave na otvorenom prostoru, kao što su saobraćajci, građevinski radnici... - objašnjava dr Macura.
Sunčanica pogađa zdrave ljude, najčešće srčane, moždane bolesnike i osobe sa sistemskim oboljenjima, nastavlja doktorka. Sunčanica počinje jakom glavoboljom koja se javlja posle par sati, nakon čega osoba oseća mučninu, nagon na povraćanjem, a može doći i do kratkotrajnog gubitka svesti.
- Osobi sa takvim simptomima potrebno je brzo dati da popije tabletu protiv glavobolje, iza vrata joj treba staviti hladnu oblogu, raskomotiti je i, ukoliko je moguće, davati joj što više tečnosti, najbolje hladnu limunadu. Ova prva pomoć dovoljna je kod lakših slučajeva, a kod težih je potrebno potražiti pomoć neurologa - kaže dr Macura.
Toplotni udar može da bude i fatalan. Kod toplotnog udara nastaje slom sistema cirkulacije. Sve dok se organizam znoji, taj sistem funkcioniše, ali kada organizam doživi toplotni udar, znojenje i hlađenje organizma prestaje, tako da čovek više nije u mogućnosti da kontroliše temperaturu organizma.
- Tada može doći do veoma visoke temperature, a da pri tome ne možemo da se odbranimo od refleksnog grčenja mišića (zbog gubitka soli i minerala), pa tako organizam vrlo lako može doći u stanje šoka. Osobu koja je doživela toplotni udar treba preneti u hladovinu i raskomotiti je. Preporučljivo je i staviti je u kadu sa ledom. Ovakav pacijent mora brzo da se odvede u najbližu zdravstvenu ustanovu da bi primio infuziju i neki sedativ - ističe dr Macura.
Ekipa „Blica“
--------------------------------------------------------------------------------
blic
|