No comment. Tekst iz Politike:
Поједини посетиоци откидају делове узиданих лобања и продају их, а користе их и као талисмане или за магијске обреде
Ниш – Очување јединственог споменика Ћеле-куле, у коју је турски Хуршид-паша узидао главе српских устаника палих у бици на Чегру 31. маја 1809. године, озбиљно је угрожено. Ако се не предузму озбиљније мере заштите, Ћеле-кула ће остати без лобања, којих је некада било 950, а сада свега 59!
До пре четири године, Ћеле-кула је била заштићена стакленим звоном: историчар Милан Ранђеловић, који овде однедавно ради као водич, каже да не зна зашто је звоно уклоњено, али се нада да ће ускоро бити успостављен неки ефикасан систем заштите.
– Одмах након изградње, Ћеле-кула је добила култни, светачки значај. Да би симболично умањиле патње српског народа, Нишлије су вадиле лобање и сахрањивале их по хришћанским обичајима. Народ је, међутим, односио лобање и делове лобања и из других разлога. Нероткиње су узимале честице костију, да би добиле пород, мајке су их узимале да заштите децу од урока – открива у разговору за „Политику” Ранђеловић.
Спремачица Слађана Милојевић, која у спомен-комплексу Ћеле-куле ради већ 18 година, каже нам да посетиоци узимају делове лобања и продају их као сувенире, чак и у иностранству. Носе их као амајлије, верујући да ће им донети срећу, или их користе у магијске сврхе.
– Сада су посете ређе него ранијих година, па се лобање мање оштећују, али, од када је уклоњено стакло, поново су надохват руке. Пре две године нестала је једна лобања, свуда смо је тражили, али нисмо успели да је пронађемо. Приметила сам и да лобање труну саме од себе – прича Слађана Милојевић, задужена за одржавање Ћеле-куле.
Izvor: http://www.politika.rs/detaljno.php?nid=36381
|