Izvinjavam se svima koji su čuli ove vesti...
Citat: Prsten nevinosti zabranjen devicama u britanskoj školi
Nošenje prstena nevinosti zagovaraju određene hrišćanske grupe kako bi sprečile seksualne odnose kod mladih...
Šesnaestogodišnja Britanka Lidija Plejfut je tužila svoju školu zbog zabrane da nosi tzv. prsten nevinosti, koji simbolizuje veru u nevinost pre braka, ocenivši tu odluku kao kršenje verskih sloboda. Škola smatra da prsten iskače iz politike oblačenja škole, a pri tome ne čini neodvojivi deo religije kojoj devojka pripada.
SPOR - Nošenje prstena nevinosti zagovaraju određene hrišćanske grupe kako bi sprečile seksualne odnose kod mladih. Lidija Plejfut je tužila školu „Milias" u Horšamu, u Zapadnom Veseksu, jer je njoj i njenim drugaricama uprava škole zabranila nošenje prstena nevinosti za vreme boravka u školi. Ona tvrdi da je zabrana nošenja prstena nezakonita.
- Mnogi nastavnici su svesni etičke i moralne krize koja vlada među mladim ljudima, kojima niko ne pruža pravo usmerenje. Seksualni problemi nisu neuobičajeni kada su učenice u pitanju, dešava se da one zatrudne još dok su u srednjoj školi - navela je Lidija u pisanom saopštenju.
Lidija tvrdi da škola dopušta učenicama koje pripadaju muslimanskoj veri da nose marame, a da ne pruža ista prava hrišćanima.
- Osim toga, učenicima je dozvoljeno da nose minđuše u nosu, jeziku, da nose bedževe i da farbaju kosu. Odluka o poštovanju politke oblačenja škole se ne primenjuje dosledno - kategorična je Lidija.
Leon Netli, direktor škole, poriče da je u pitanju slučaj diskriminacije. On tvrdi da prsten nevinosti nije hrišćanski simbol i da se njegovo nošenje ne zahteva po obredima hrišćanske vere.Slučaj je izazvao žučnu raspravu o efikasnosti seksualnog obrazovanja u Britaniji, u kojoj su se izmešali religija, društvene prilike, porodica, obrazovanje, stil života, pritisak roditelja i sloboda izbora.
Prstenje nevinosti je obeležje pokreta "Silver ring ting", koji je nastao u Americi. Programi o seksualnoj apstinenciji su iz SAD u Britaniju došli 2004. godine, kada je 30 američkih devica iz grupe „Silver ring ting" stiglo na Ostrvo. One su počele da britanskim tinejdžerima govore o opasnostima seksa pre braka, odnosno o prednostima uzdržavanja.
U Britaniji se poslednjih godina pojavilo nekoliko sličnih organizacija koje se, po uzoru na takve u Americi, zalažu za seksualnu apstinenciju mladih.
Presuda u slučaju prstena nevinosti očekuje se za mesec i po, a dotle neće biti zvaničnih izjava.
http://www.24sata.rs/vesti.php?id=11653
Tužba je izgubljena
Citat:16 July 2007
'Chastity ring' girl loses case
A 16-year-old girl was not discriminated against when she was banned from wearing a "purity ring" in school, the High Court has ruled.
Lydia Playfoot was told by Millais School in Horsham, West Sussex, to remove her ring - which symbolises chastity - or face expulsion.
The school had denied breaching her human rights and said it was "delighted" with the outcome.
Miss Playfoot said she was "very disappointed" by the decision.
She said the ruling would "mean that slowly, over time, people such as school governors, employers, political organisations and others will be allowed to stop Christians from publicly expressing and practising their
faith".
--------------------
Miss Playfoot said she should be allowed to wear the ring because Sikh and Muslim pupils could wear bangles and headscarves in class.
--------------------------------
The judge ordered Miss Playfoot's father to pay £12,000 towards the school's legal costs.
Kompletna vest
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/6900512.stm
|