Aktivacija određenih hemijskih receptora u mozgu, nazvanih mu-opiodni receptori, čini se da je uključena u proces poznatiji kao 'placebo efekat', navodi se u najnovijem istraživanju američkih naučnika objavljenom u časopisu 'Džurnal ov neurosajens'.
Placebo efekat se javlja u slučajevima kada se na pacijentima primeni neaktivni lek ili terapija, ali oni bez obzira na to osećaju poboljšanje svojih simptoma. Naučnici često upoređuju efekat novih lekova sa placebom [lažnim lekovima], kako bi utvrdili stvarnu vrednost neke terapije.
Tim naučnika sa Univerziteta Mičigen predvođen doktorom Jonom Zubijetom ispitivao je efekat bola infuzijom 5-postotnog hipertoničnog slanog rastvora u masikatorni [vilični] mišić, sa ili bez placebo efekta, kod mladih dobrovoljaca muškog pola. Naučnici su korišćećem tehnike pozitronske emisione tomografije [PET] pokušali da utvrde da li davanje placebo supstanci ima uticaj na delove mozga da proizvode supstance slične opijatima.
Promene u intenzitetu bola bile su u direktnoj vezi sa aktivacijom mu-opiodnog sistema u nekoliko različitih delova mozga, naveli su naučnici. Istraživanje američkih naučnika pružilo je prvi 'direktan dokaz' da davanje placeba sa navodnim analgetskim svojstvima, aktivira sisteme za inhibiciju stresa i bola u mozgu, 'putem direktnog uticaja na mu-opiodne receptore'.
'Mi sada istražujemo različitu raekciju pojedinaca na placebo - zašto neke osobe jače reaguju nego druge - naprimer uticaj pola, hormona i gena'.
izvor
|