Pokusacu
Dopuna: 07 Dec 2005 13:58
Presađene matične ćelije
Stručnjaci Vojnomedicinske akademije prvi put su u našoj zemlji uradili transplantaciju matičnih ćelija kod bolesnika sa multipleks sklerozom. Zahvaljujući ovom revolucionarnom zahvatu tridesetpetogodišnji pacijent, koji je do sada bio nepokretan, moći će da se kreće i da se sam hrani.
Pacijent je od multipleks skleroze bolovao osam godina, a tokom poslednjih tri godine, i pored terapije koju je primao, bolest je napredovala.
- Mladić je na kraju zadobio teška neurološka oštećenja, a u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti potpuno je zavisio od tuđe pomoći. Međutim, ova intervencija bi trebalo da mu u narednih godinu dana omogući kretanje uz pomoć štapa, ali i samostalno uzimanje hrane ili pranje zuba - objašnjava dr Dragana Obradović, neurolog u VMA.
Postupak transplantacije je u prvoj fazi podrazumevao sakupljanje matičnih ćelija iz krvi bolesnika.
- Kada smo ih sakupili, ćelije smo zamrzli specijalnim postupkom. Naredna dva meseca pacijent je primao visoke doze citostatika, a nakon toga su mu vraćene njegove, sopstvene matične ćelije. Pacijent je čitav protokol lečenja dobro podneo i nakon dve nedelje pušten je kući - kaže dr Ljiljana Tukić, hematolog u VMA.
Matične ćelije normalno postoje u koštanoj srži i služe za obnavljanje tkiva i organa našeg organizma.
- U osnovi ovakvog načina lečenja je da se kombinacijom citostatika postigne uništenje postojećeg poremećenog imuniteta. Time se omogućava da organizam stvori novi imunološki sistem, pri čemu su izvor matične ćelije samog bolesnika - ističe dr Bela Balint iz Instituta za transfuziologiju VMA.
Metoda transplantacije kod obolelih od multipleks skleroze počeo je da se primenjuje u svetu pre desetak godina i pokazao je dobre rezultate. Od 2004. godine u toku je velika evropska studija koja uvodi transplantaciju matičnih ćelija kod multipleks skleroze.
Multipleks skleroza, bolest od koje u našoj zemlji boluje oko osam hiljada ljudi, pogađa mlade ljude koji vremenom postaju invalidi. Radi se o poremećaju imunog sistema, koji dovodi do oštećenja i gubitka ovojnica nervnih vlakana, kao i do brzog gubitka nervnih ćelija.
Ne postoji lek koji može dovesti do izlečenja od ove bolesti, ali poslednjih godina postoje lekovi koji usporavaju tok bolesti. Ipak, kod 30 odsto pacijenata bolest brzo napreduje i za njih ne postoji adekvatna terapija.
blic
|