Rezultati istraživanja objavljenog u časopisu „Neuron” imaju smisla s obzirom na to da bi pospanost posle jela mogla da bude način na koji nam telo govori da se opustimo i čuvamo energiju koju nam je osigurala hrana, rekao je autor istraživanja Denis Burdakov sa Univerziteta u Mančesteru.
Tim stručnjaka je proučavao grupu moždanih ćelija, oreksin neurona, koje se nalaze u hipotalamusu i proizvode proteine oreksine koji su esencijalni za održavanje budnosti kod ljudi. Ovi neuroni noću su manje aktivni, a njihova poremećena funkcija može da vodi u narkolepsiju, stanje koje uzrokuje nemogućnost održavanja budnosti.
Burdakov tim izložio je oreksin neurone postupnim promenama u nivou glukoze, sličnim onim promenama koje se javljaju u krvi tokom dnevnog ciklusa hranjenja i gladi.
Istraživači su uočili da se aktivnost neurona može „isključiti” porastom nivoa glukoze u krvi do koje dolazi nakon jela. Ovo može da objasni pojavu pospanosti nakon obroka, kao i činjenicu da nam je teško da zaspimo kada smo gladni.
Istraživači dalje spekulišu da promene u osetljivosti oreksin neurona na glukozu mogu da vode ka gojaznosti. Naime, ove ćelije pomažu u regulisanju apetita i metabolizma, pa njihov defekt može da rezultira viškom
http://www.politika.rs/detaljno.php?nid=2306
|