U Srbiji su u Dunavu u protekla dva meseca ulovljeni primerci ribe mistrije koja do sada nije nastanjivala reke Balkana, saopštila je Uprava za zaštitu životne sredine Srbije.
Mistrija čiji je latinski naziv Polyodon spathula, živi u Sjedinjenim Američkim Državama, u basenu reke Misisipi. Još nije utvrđeno da li su ulovljeni primerci pobegli iz rumunskih ili bugarskih uzgajališta za vreme proletošnje poplave, ili su ranije pušteni u Dunav i tu odrasli.
Mistriji pogoduju reke sporog toka i obično je na dubini većoj od 1.5 metra. Može da poraste do dva metra i 20 centimetara, dostiže težinu od oko 90 kilograma, a životni vek joj je oko 55 godina. Karakteristična je po izraštaju na gornjoj vilici koji liči na mistriju. Hrani se planktonom, a cenjena je zbog ukusnog mesa i ikre od koje se pravi kavijar. Srodna je jesetarskim vrstama koje tradicionalno nastanjuju reke u Srbiji.
'Sve naše jesetarske vrste su već ugožene i sve se, osim kečige, nalaze na crvenoj listi IUCN [Svetske organizacije za zaštitu vrsta], na većim stepenima ugroženosti od mistrije. Stoga se postavlja pitanje je da li ova američka vrsta, ukoliko počne da se razmnožava u slobodnim vodama, može još i dodatno da ih ugrozi', saopštio je direktor Uprave za zaštitu životne sredine Srbije Miroslav Nikčević.
Riba mistrija se mresti nekoliko puta tokom sezone mresta, dok se vrste u srpskim vodama mreste jednom godišnje, a moruna tek svake tri godine, tako da je nova vrsta u biloškoj prednosti u odnosu na domaće. 'Osim toga polnu zrelost dostiže ranije od skoro svih domaćih vrsta. Zbog toga će trebati pažljivo pratiti ribu mistriju, da bi se donela odluka da li bi trebalo pokušati iskoreniti ovu ugroženu vrstu iz slobodnih voda da bi se zaštitile domaće jesetarske vrste koje su ionako ugroženije od nje', naveo je Nikčević.
http://www.rts.rs/kategorija_vesti.asp?redosled=prioritet&IDCategory=55
|