BEOGRAD - Dosadašnji zakon o zdravstvenoj zaštiti životinja i zakon o zaštiti životinja od zaraznih bolesti ubuduće će biti objedinjeni u jednom - zakonu o veterinarstvu. Predlog tog zakona već je ušao u skupštinsku proceduru pa se njegovo donošenje uskoro očekuje.
Potrebu donošenja novog zakona o veterinarstvu nametnuo je proces integracije naše zemlje u Evropsku uniju i usaglašavanje propisa sa njenim direktivama, kažu u Ministarstvu poljoprivrede Srbije, čiji su ga stručnjaci pripremili. S obzirom na to da Srbija ima optimalne uslove i dobar potencijal za proizvodnju bezbedne hrane životinjskog porekla, tim zakonom će biti stvoren temelj i uređen sistem veterinarske službe koja će biti garant, kako za kontrolu zdravstvenog stanja životinja, tako i proizvoda životinjskog porekla u svim fazama proizvodnje - od njive do trpeze.
Veterinarskim poslom ubuduće će moći da se bave ambulante, stanice, klinike, apoteke, centri za reprodukciju životinja i laboratorije koje su registrovane u registar privrednih subjekata, naravno, pod uslovom da od ministarstva poljoprivrede dobiju potvrdu da ispunjavaju stručne i tehničke uslove. Novina u obavljanju veterinarske delatnosti je mogućnost da na području Republike, na kojem ne postoji organizovana zdravstvena zaštita životinja, Vlada može da osnuje javnu veterinarsku službu. Nacionalnu referentnu laboratoriju takođe će osnovati Vlada i odrediti njenu delatnost.
Ono što predstavlja novinu je i licenca koju može da stekne lice sa završenim veterinarskim fakultetom s najmanje godinu dana radnog iskustva i položenim stručnim ispitom. Ona će se izdavati na pet godina sa mogućnošću produženja, ali i oduzimanja.
Novina je i obaveza pravnih lica i preduzetnika da sprovode program analize rizika kontrolom kritičnih tačaka u proizvodnji i za to treba da bude zaduženo odgovorno lice. Ta odredba predstavlja uslov i garanciju da na tržište može da izađe samo proizvod bezbedan za potrošača.
Podaci o obeležavanju i kretanju životinja unosiće se u centralnu bazu podataka koju će voditi Ministarstvo poljoprivrede na osnovu čega će izdavati pasoš koji će pratiti životinju na svakom koraku. Na taj način, primenjujući propise EU i identičan sistem evidencije i obeležavanja životinja koji omogućava praćenje njihovog kretanja i zdravstvenog stanja. Životinja će moći da se stavi u promet samo ako je obeležena i ako potiče iz registrovanih objekata ili gazdinstava, a pratiće je uverenje o zdravstvenom stanju.
Utovar, pretovar i istovar pošiljke životinja, hrane životinjskog porekla, osim konzervi, hrane za životinje i otpada životinjskog porekla podleže obaveznom veterinarsko-sanitarnom pregledu. Životinje pre, za vreme i posle klanja podležu veterinarsko-sanitarnoj kontroli, a klanice će biti dužne da beleže sve podatke o zdravstvenoj ispravnosti.
UNIŠTAVANjE LEŠEVA
NOVIM zakonom o veterinarstvu Vlada se obavezuje da za sakupljanje, preradu i uništavanje leševa životinja i drugih otpadaka osnuje javnu službu. Zabranjeno je i bacati leševe životinja, a zoohigijenska služba na lokalnom nivou dužna je da obezbedi prevoz leša sa mesta uginuća do stanice za pregled ili za prikupljanje, preradu i uništenje. U izuzetnim slučajevima leševi životinja se zakopavaju ili spaljuju na stočnom groblju ili javnoj grobnici koja ispunjava propisane uslove.
Novosti
|