offline
- Fil
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Jun 2009
- Poruke: 16586
|
Budući da je navršena 14000. poruka, stiže novi članak, koji je malo po malo rađen prethodnih 4-5 meseci.
[0] Uvod
Do danas su na forumu bile obrađivane različite teme vezane za pravljene rezervnih kopija podataka (backup) i vraćanja tih podataka (restore) ukoliko je došlo do neželjenih situacija. U Indeksu Windows Download foruma, mogu se naći razni alati koji mogu da izvrše backup operativnog sistema i podataka.
U ovom članku, u kojem je pomenut backup i restore preko mreže, pomenut je i Universal Restore, kao mogućnost da obuhvatimo sliku operativnog sistema jedne mašine i vratimo je na drugu mašinu.
Na žalost, funkcionalnost Universal Restore (koliko sam testirao) u softveru EaseUS delimično radi, tj. javljaju se problemi kod nekih mašina sa GPT particijama i RAID poljima.
Stari dobri Acronis se, za mene, pokazao kao najbolje rešenje za ove stvari i mislim da je u vreme pisanja članka trenutno najnapredniji softver za backup i restore.
Logika univerzalnog backupa je sledeća:
- napravi se backup mašine A
- napravi se backup drajvera mašine B
- backup mašine A se povrati na mašinu B i u taj proces se integrišu drajveri iz B
- Na kraju, dobijamo funkcionalan operativni sistem B, sa sopstvenim upravljačkim programima, ali sa "dušom" od mašine A.
[1] Backup
Najpre je potrebno napraviti sliku (backup image) mašine koju želimo da prebacimo na drugu mašinu.
Uz + standardnu ponuduComponents to install
• Acronis Backup & Recovery 11.5 Agent Core [v. 11.5.37608]
• Acronis Backup & Recovery 11.5 Agent for Windows [v. 11.5.37608]
• Acronis Backup & Recovery 11.5 Bootable Media Builder [v. 11.5.37608]
• Acronis Backup & Recovery 11.5 Command-Line Tool [v. 11.5.37608]
• Acronis Backup & Recovery 11.5 Tray Monitor [v. 11.5.37608]
• Acronis Backup & Recovery 11.5 Management Console [v. 11.5.37608] Acronisa, nije uključen Universal Restore. Licenca koja obuhvata Universal Restore se unosi na identičan način kao i ova iz standardne ponude:
Nakon toga je neophodno pokrenuti softver iz aktivnog Windowsa i napraviti Full Image mašine:
[2] Backup drajvera druge mašine
Drugu mašinu sam nazvao "mašina B" i njene drajvere treba da backupujemo kako bi omogućili da se ispravno startuje (bootuje). Bez ovoga koraka bi nas dočekao plavi ekran smrti (Blue screen of death).
Ovaj korak ima smisla raditi ukoliko je operativni sistem na A iste arhitekture kao onaj na B. Na primer, integracijom 64-bitnih drajvera na 32-bitnu mašinu - nećemo ništa postići.
Ukoliko su arhitekture drugačije, treba preuzeti odgovarajuće drajvere sa zvaničnog sajta proizvođača hardvera i integrisati ih, što će biti pokazano u primeru, dalje u tekstu.
No, da se najpre vratimo na backup drajvera; ja sam ga odradio uz pomoć softvera Double Driver i Free Driver Backup (ili DriverBackup!). Šta su drajveri kako se vrši backup drajvera je detaljno obrađeno u ovom članku.
Nije zgoreg uraditi i detaljan izveštaj konfiguracije, preko softvera HWinfo.
Takođe, za svaki slučaj, folder C:\Windows\System32\drivers sam kopirao, da se nađe za svaki slučaj.
Ukoliko preuzimamo drajvere za RAID ili druge sa zvaničnog sajta, neophodno ih je prilagoditi za integraciju. Pod prilagođavanjem podrazumevam da preuzeti EXE fajl instalacije drajvera treba raspakovati u poseban folder (recimo preko alata HaoZip i unutra potražiti INF i SYS datoteke (kod mene je to folder Payload). Kako to izgleda, vidi se na slici ispod:
[3] Restore
Da bismo izvršili restore, napravićemo bootabilni DVD. Pokrenimo softver Acronis i iz menija Tools odaberimo opciju Create Bootable Media.
Podrazumevan je butabilni disk, baziran na Linuxu; Ukoliko ko želi Windows PE, potrebno je da se malo iscima:
- da preuzme AIK (Windows Automated Installation Kit) ili ADK (Windows Assessment and Deployment kit) //što je dodatnih 1 GB do 3 GB downloada
- ili da obezbedi WinPE fajlove samostalno.
Koga zanima ovaj način, i želi da sazna više o AIK i slično, preporučujem da pročita ovaj izvanredni članak autora magne86.
Dalje, može se napraviti 32-bitna i 64-bitna verzija medija; 64-bitna ima podršku za UEFI i najzad, evo opcija za izlaz:
Ja sam kreirao ISO i napravio multiboot disk sa ostalim alatima (npr. Rescue Disk).
Prilikom startovanja bootabilnog medija, odabrao sam 32-bitnu verziju:
Nakon čega se učitao softver:
Za početak, treba odabrati klasičan recovery kreiranog backupa, a nakon toga ide Universal Restore.
Koraci klasičnog Recovery-ja su manje više isti za sve alate; jedino je potrebno obratiti pažnju da se povrati i MBR:
Nakon odrađenog Recovery-ja, ne može se pokrenuti operativni sistem; javlja se greška:
... jer nismo odradili Universal Restore. Dakle, opet treba bootati recovery medij i ovoga puta kliknuti na Universal Restore. Po odabiru te opcije, otvara se sledeći prozor:
Opet treba podvući, da drajvere unutar sekcije "Automatic driver search" moramo priložiti sve unutar jednog foldera. Ukoliko to ne uradimo, softver neće prepoznati niti jedan drajver.
Napomena:
Članak sam objavio i na ovom portalu:
http://www.blog.creativform.com/how-to-migrate-win.....e/?lang=sr
Takođe sam napisao, koga interesuje, i englesku varijantu članka:
http://www.blog.creativform.com/how-to-migrate-win.....l-restore/
|