pa ... mogu, i zna se da emituju ... u pitanju su primodijalne crne rupe koje je prvi "predpostavio" Stiven Hoking ... iz Hajzenbergovog principa neodredjenosti kvantne mehanike izvode se virtualne cestice koje na kratko nastaju prilikom kvantnog skoka i jedna je pozitivna, druga negativna pa se zbog toga odmah i ponistavaju ( to je onaj deo koji kaze da kvantna mehanika dopusta narusavanje zakona odrzanja energija na momenat ). E sad, ona sa negativnim naelektrisanjem jako kratko postoji jer u normalnim uslovima, naravno, prave cestice uvek imaju vise pozitivne energije pa s` toga ona mora traziti svog partnera i unistiti ga ali zestoko gravitaciono polje unutar crne rupe omogucava da prava cestica tu moze imati negativnu energiju. I onda je moguce da virtuelna cestica sa negativnom energijom upadne u crnu rupu i postane prava cestica i u tom slucaju ona ne mora da trazi i unisti svog partnera. E sada, njen napusteni par moze da upadne u crnu rupu ali zbog pozitivne energije ne mora, omoguceno mu je da kao prava cestica "pobegne u vecnost" i pozitivna energija odlazece radijacije bila bi uslovljena tokom negativnih cestica u crnu rupu.
E sad, kako je Hoking rekao "nekom udaljenom posmatracu to bi izgledalo kao da je ta cestica emitovana iz crne rupe"
virtualne cestice : " U praznom prostoru polje ne moze biti ifiksirano na nulu vec postoji minimalna kolicina neodredjenosti ili kvantnih promena u vrednosti polja. Ove fluktacije mozemo posmatrati kao parove cestica svetlosti ili gravitaciju koja se istovremeno pojave, razdvoje, a onda ponovo priblize i medjusobno uniste. Ove cestice se nazivaju virtuelnim cesticama. Za razliku od pravih cestica njih je nemoguce posmatrati, medjutim, njihovi sporedni efekti, kao sto su male promene energiej u orbitama elektrona i atoma mogu se izmeriti i slazu se sa teoretskim predvidjanjima"
Sto je crna rupa manja ( primodijalne su izuzetno male ) negativna cestica prelazi kraci put pre nego sto postane prava cestica. Po istarazivanjima spektar emitovanih cestica je potpuno isti kao spektar koji bi emitovalo neko usijano telo. Manja crna rupa = veca temperatura odnosno izracena energija iz gore pomenutog uslova.
Crna rupa zraci energiju slicno kao smederevac, toplotnu ( samo u proporcionalno mnogo manjim razmerama )
e sad kad ste se namucili da procitate : Ups, zaboravih da pomenem kako takve crne rupe jos nisu detektovane iako je bilo pokusaja
A ova nova "potraga za eterom" ( ili mozda stara ni nije prestajala ) je opet neko otkrice koje preti da ugrozi nase ( citaj Ajstajnovo ) shvatanje prostora i vremena ... Ako se secate, kada su ljudi konacno shvatili da je svetlost talasene prirode tada su i shvatili da , posto talas mora da se prenosi sa cestice na cesticu) mora da postoji materija koja popunjava medjuzvezdani prostor a koju su nazvali etar. Bilo je brojnih bezuspesnih pokusaja da se etar detektuje a onda je jedan um objasnio zasto ne moze da se detektuje, i trebalo je biti genije da bi se "progledalo" na taj nacin ... taj genije je bio Ajnstajn. Sta se desava ako ipak "uspemo" da ga detektujemo, tj. izmerimo njegovu brzinu ( njegovo kretanje ) i temperaturu ?
To bi moralo da donese neke promene u razumevanju prostor vremena ... ili da dovede do ponovnog nerazumevanja istog ... tj ... trebalo bi da se izjasni neko ko razume u potpunosti teoriju relativiteta pa neka on kaze da li je njihov nacin detekcije samo veoma dobro smisljen manevar koji iako je dosao do podataka ne ugrozava samu sustinu teorije relativita ili je epicentar ( u tom slucaju potresa ) u samom srcu njenog nastanka ?
|