Napisano: 09 Mar 2011 23:36
Pošto je primila poruku Vilijama Šatnera, koji je glumio kapetana Kirka u serijalu Zvezdane staze, posada šatla Diskaveri napustila je svemirsku stanicu i otisnula se na poslednje putovanje natrag na Zemlju. Poslednja, trideset deveta, misija spejs-šatla svemirske agencije NASA uključivala je dostavljanje zaliha, rezervnih delova, eksperimenata i humanoidnog robota u svemirsku stanicu.
Posada je osmog dana u svemirskoj stanici prvo čula poznatu muzičku temu iz serijala Zvezdane staze, a onda i poruku kapetana Džejmsa T. Kirka: „Svemir, poslednja granica. Ovo su bila putovanja spejs-šatla Diskaveri. Njena tridesetogodišnja misija: Da traga za novim naučnim istinama. Da gradi nova uporišta. Da spaja narode na poslednjoj granici. Da smelo nastavi dalje i uradi ono što nijedna svemirska letilica nije.“
Izvor i nastavak: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 16 Mar 2011 12:12
Discovery završio svoju poslednju svemirsku misiju
Američki svemirski raketoplan Discovery sleteo je u Svemirskom centru Kennedy, na Floridi, uspešno okončavši svoje posljdnje putovanje u svemir. Trinaestodnevni put bio je 39. misija ove letelice, u kojoj je, između ostalog, na Međunarodnu svemirsku stanicu dopremljen humanoidni robot, te novi spoljni rezervoar za stanicu. Dicovery je najstariji NASA-in raketoplan, sa najviše obavljenih misija.
Očekuje se da će Discovery biti izložen u Nacionalnom muzeju aeronautike i svemirskih istraživanja Institucije Smithsonian, u Washingtonu, ili u znatno većem aneksu istog muzeja pored glavnog grada, gde je već izložen raketoplan Enterprise.
Izvor i nastavak: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|