Gerard Kuiper, astronom po kome je imenovan Kajperov pojas
Kаjperov pojаs je oblаst mаlih telа Sunčevog sistemа u obliku diskа izа plаnete Neptun na udаljenosti od 30 *AJ do 50 *AJ od Suncа i sаdrži veliki broj mаlih telа sаstаvljenih uglаvnom od ledа.
Sličan je pojasu asteroida ( između orbita planeta Marsa i Jupitera ) iako je daleko veći, 20 puta u širini i 20 do 200 puta masivniji. Kajperova tela se sastoje od smrznutog leda - volatiles ( grupa hemijskih elemenata i jedninjenja sa niskom tačkom ključanja koja se povezuju sa planetarnom/ mesečevom korom ili atmosferom ), kao što su metan, amonijak i voda. Orbite telа unutаr Kаjperovog pojаsа pod stаlnim su dejstvom velikih plаnetа, Jupiterа i Neptunа, koje su imаle veliki uticаj nа oblikovаnje pojаsа. Izа Kаjperovog pojаsа prostire se Ortov oblаk, а u njemu se nаlаze i 4 pаtuljаste plаnete, kаo što je Pluton, Eris, Haumea i Makemake, Neptunov mesec Triton te Saturnov mesec Phoebe.
Neptunov mesec Triton
Pojas je otkriven 1992 godine ( doduše spekulacije o njemu postoje još od 1943 godine Kenneth Edgeworth i 1951 godine Gerard Kuiper). Poznato je oko 1000 objekata Kajperovog pojasa (KBO), a modeli sugerišu da bi ih moglo biti na desetine hiljada, sa dimenzijama koje idu od par metara do stotina kilometara. Uočavanje novih objekata je izuzetno teško zato što su veoma mali i ne reflektuju mnogo svetlosti.
Ranije se smatralo da je pojas dom kratkoročnih kometa čije orbite traju manje od 200 godina. Ipak studije sredinom 90-ih su prikazale Kajperov pojas kao dinamični stabilan dok je pravo poreklo kometa rasut disk (udaljeni region solarnog sistema koje je razbacano naseljen ledenim malim planetama ).
Kajperov pojas se sastoji od fragmenata koji potiču sa prvobitnog protoplanetarnog diska, rotirajući zvezdani disk gustog gasa koji okružuje novoformiranu zvezdu, oko Sunca koji nisu uspeli da se sjedine u planetu veću su formirali manje objekte ( največi je dijamtera ispod 3,000 kilometara ).
Preko karakteristika orbita asteroidi u Kajperovom pojasu su podeljeni u četiri grupe:
klasične ( najbrojniji u Kajperovom pojasu i nalaze se na 35 – 48 AJ od Sunca tako da nisu pod uticajem Neptuna ),
rezonantne ( najbliži Neptunu ) ,
rasejane objekte ( objekti koje je Neptun izbacio na udaljene orbite ) i
objekte u proširenom rasejanom disku ( najudaljeniji objekti u Sunčevom sistemu koje trenutno poznajemo ).
Granice između ovih grupa objekata nisu čvrsto definisane.
veliki Kajperovi objekti
*AJ – astronomska jedinica koja predstavlja razdaljinu između Zemlje i Sunca, iznosi 149,597,870.70 kilometra
|