NASA Kepler misija je započela Marta 2009 godine, prvi zvanični rezultat je objavljen 04.01.2010 godine. NASA je u Februaru objavila da je do sada Kepler zabeleđio 2.321 kandidata za vansolarne planete.
Kepler 22b je ekstrasolarna planeta udaljena 600 svetlosnih godina od Zemlje koja orbitira u nastanjivoj zoni oko zvezde Kepler 22. Prečnik je 2,4 puta veći od Zemljinog, masa je procenjena na oko 50 masa Zemlje. Godina na ovoj planeti, zbog malog radijusa, traje 289 dana.
Kepler 22b je do sada najmanja detektovana vansolarna planeta čije je rastojanje od njene zvezde takvo da bi mogla imati sličnu temperaturu kao na Zemlji – ni preblizu da bude previše toplo, ni predaleko da bude suviše hladno. Zbog radijusa, godina traje 289 dana, realno je očekivati da na Kepleru 22b postoji voda. Rastojanje između zvezde i Keplera 22b je odprilike na oko pola puta između Zemlje i Venere. Kako je zvezda Kepler 22 hladnija od našeg Sunca ovo rastojanje je dovoljno daleko, a istovremeno dovoljno blizu da temperatura bude negde oko nule. Pod uslovima termodinamičke ravnoteže te standardnim pretpostavkama o refleksiji i apsorpciji zrašenja prosečna temperatura iznosi minus 11 stepeni, slično kao na Zemlji. Pod predpostavkom da na Kepleru 22b postoji atmosfer efektom staklene bašte planeta bi se zagrejala na prosečnu temeperaturu od 22 stepena što bi omogućilo prisustvo vode u tečnom stanju, a samim tim postojali bi slični uslovi za život kao na Zemlji. Na osnovu svega iznetog možemo se nadati da tamo ima i nekih oblika života.
E sada dolazimo do onog čuvenog ali...
U ovom slučaju ali je rastojanje, u uslovima postojeće tehnologije čovek do tamo ne može da stigne ( za povratnu informaciju sa ove planete treba 1.200 godina ). Kada bi čovečanstvo prevazišlo tehnološke nedostatke imali bi savršenu šansu za međuzvezdanu kolonizaciju.
|