Šta živi na ivici svemira?
Sem pilota i povremeno ludih skakača rekli biste ne mnogo! Niko ne bi očekivao obilje života na visini od preko 10 kilometara, no to je mesto gde NASA istraživači traže život.
Zemljina stratosfera nije prvo mesto koje bi Vam palo na pamet kada razmišljate o gostoljubivim mestima. Visok, suv i hladan, stratosfera je sloj iznad koga se javljaju većina vremenskih pojava, pruža se od 10 do 50 kilometra iznad Zemljine površine. Temperatura u najnižim slojevima iznosi -56°C sa vetrovima koji duvaju brzinom od 161km/h. Gustina atmosfere iznosi ispod 10% u odnosu na nivo mora, kiseonik se nalazi u formi ozona, štiti Zemlju od UV zračenja, dok sloj iznad 32 kilometara je potpuno nežaštićen.
Zvuči kao idealno mesto za život?.
Biolog David Smith sa univerziteta Washington misli tako… on i njegov tim su nalazili mikrobe koje putuju vetrovima u donjoj atmosferi.
Smith je pokrenuo projekat u saradnji sa Kennedy Space Center’s, projekat je nazvan Mikroorganizmi u Stratosferi (MIST). Pokušaće da pronađe život na visinama od 30 kilometara, koristiće vremenske balone.
Tim se da će naći odgovor na pitanja koji mikrobi se mogu naći, koliko ih ima i odakle potiču?.
Da napomenemo da postoje izveštaji, 1930 godina, o postojanju mikrorganizama na visini od 77 kilometara. Međutim u naučnim krugovima ti izveštaji se ne uzimaju kao relevantni jer su prilikom istraživanja korišteni nesterilni baloni, jasno se vidi u papirima, te postoji mogućnost da mikrobi potiču sa zemlje.
|