Oblast oko Sunca najverovatnije je u potpunosti okružena tamnom materijom za koju naučnici veruju da čini veliki deo ukupne mase univerzuma.
Međutim, čestice koje čine tamnu materiju ulaze u interakciju tako retko sa „normalnom“ materijom, da mi ne možemo da spoznamo ni jedan njen kvalitet.
Iako su naučnici bezuspešno pokušavali da je pronađu u udaljenim galaksijama, sada smatraju da se možda nalazi u našem neposrednom „komšiluku“.
Naime, neka ranija merenja pokazala su da je okruženje našeg Sunca prepuno tamne materije.
Sada su astronomi koristili novu tehniku merenja mase, kako bi utvrdili ima li u tome istine. Rezultati su pokazali da postoji 90 odsto šanse da se tamna materija nalazi oko Sunca.
„Ako i buduća merenja budu dovela do sličnih rezultata, posledice će biti u najmanju ruku uzbudljive“, kaže vođa studije Silvija Garbari sa Univerziteta u Cirihu.
„To bi bio prvi dokaz za postojanje ’diska’ tamne materije u našoj galaksiji“.
Misterija tamne materije mogla bi biti razjašnjena, ako naučnici uspeju da primete barem mali deo nje.
Na svetu postoji više detektora koji se drže ispod zemlje i čiji je cilj da zabeleže ukoliko dođe do interakcije čestice tamne materije, sa bilo kojom drugom.
Jedan takav uređaj nalazi se u Italiji (XENON), a drugi u Minesoti (CDMS).
„Ako je tamna materija sazdana od elementarnih čestica, milijarde njih će proći kroz vaše telo dok ne pročitate ovaj članak“, kaže Džordž Lejk, profesor na Univerzitetu u Cirihu.
„Eksperimentalni fizičari se nadaju da će XENON i CDMS zapaziti barem nekoliko takvih čestica svake godine trajanja ispitivanja“.
izvor: http://www.b92.rs/zivot/nauka_vesti.php?yyyy=2012&....._id=634450
|