U potrazi za vanzemaljcima uz pomoć novog kineskog teleskopa

U potrazi za vanzemaljcima uz pomoć novog kineskog teleskopa

offline
  • natrix 
  • Zauvek prijatelj foruma
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 2196

Unapređenje kineskog svemirskog programa prioritet je Pekinga i zemlja je postavila cilj da uhvati korak sa Rusijom i Sjedinjenim Državama i postane glavna svemirska sila do 2030. godine.

Peking planira da sledeće godine pokrene izgradnju sopstvene svemirske stanice.



Kineski teleskop




Kina je i zvanično otvorila najveći svetski radio-teleskop koji će koristiti za svemirska istraživanja i potragu za vanzemaljskim oblicima života. U pitanju je pravo čudo tehnike veličine skoro neverovatnih 30 fudbalskih igrališta.
Pet stotina metara širok sferni radio-teleskop „Fast“ (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope - FAST) zauzima površinu trideset fudbalskih igrališta, a usečen je u planinski venac jugozapadne provincije Guejdžou. U Kini ga zovu i „Nebesko oko“.

Kineska agencija „Sinhua“ je izvestila da je teleskop dobio zvaničnu državnu dozvolu za početak rada. Gradnja teleskopa je završena još 2016. godine i od tada su sprovođeni testovi i otklanjani nedostaci.

​Glavni inženjer „Fasta“ Džiang Peng navodi da su probne operacije teleskopa do sada bile pouzdane i stabilne, a da je njegova osetljivost dva i po puta veća od drugog najvećeg teleskopa na svetu.

Tokom probnog rada kineski naučnici su došli i do nekih vrednih naučnih podataka, od kojih se očekuje da će dovesti do velikog napretka u oblastima kao što su otkrivanje gravitacionih talasa niske frekvencije i međuzvezdanih molekula u narednih tri do pet godina, prenosi RTS izveštaj „Sinhue“.

Izvor:
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/ak.....ista-VIDEO



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1214 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 4 sakrivenih i 1184 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, aramis s, Ben Roj, cikadeda, Djordje29, Dogma21, Haris, ivan1973, ivica976, JohnnyBoii, Kubovac, ljuba, Miki01, Milos ZA, mnn2, mrav pesadinac, opt1, Prašinar, S-lash, sabros, sevenino, Sirius, trajkoni018, zastavnik, Zimbabwe, |_MeD_|