BeOS je svojevremeno bio neprevazidjen OS. Iako nije imao Real-Time kernel, performanse su mu bile na zavidnom nivou za sve tada aktuelne OS-eve.
BeOS 5 je zadnja zvanicna verzija BeOS-a izasla pre nego sto je Palm kupio Be inc.
Zadnji zvanican update za BeOS 5 je izasao 1999 godine.
BeOS je postojao u x86 i PPC verzijama, kao i Free i Pro verzija. Free verzija je dolazila kao 500mb image fajl koji se bootovao posebnim Win32 programom (klik na ikonicu, krene restart i udje se u BeOS).
Stvari po kojima je BeOS ostao poznat:
- fantastican filesystem - BeFS, 64-bitan i sa prakticno neogranicenim brojem atributa po fajlu. To danas pokusavaju da postignu MS sa novim filesystemom za Longhorn i Gnome sa GnomeVFS.
- brz kernel i kitovi (servisi), idealan za Audio i Video produkciju
nedostaci:
- osim Opere ni jedan pristojan browser
- single user OS
- cak iako je USB ulazio na sva vrata, podrska je izostala
Firma Be je u trenutku prodaje spremala novu verziju OS-a, ali Palm nije bio zainteresovan tako da BeOS kodnog imena DaN0 nije nikad zvanicno ugledao dan.
Neko od tadasnjih Be inzenjera pusta source DaN0-a na net. Posto DaN0 nije bio zavrsen, pojedinci pokusavaju da iskompajliraju zavrsene delove koda i da ih kombinuju sa postojecim BeOS 5. Neki su to uspesnije uradili, jedna od najpoznatijih takvih distribucija (ako ne i jedina) je PhOS (Phosphuros, autor: looncraz) i smatra se nelegalnom. PhOS-ov tvorac na srecu nije stao na tome sto je iskombinovao DaN0 sa BeOS 5 vec je nastavio da razvija dalje svoj PhOS, koji nazalost nikad nece moci da postane legalan.
Pre dve godine se na trzistu niotkuda pojavljuje nemacko/madjarska firma YellowTab sa OS-om Zeta (komercijalan). Yt je tvrdio da ima legalan kod DaN0-a. Dosadasnji njihov rad se ogleda u tome sto su uspeli za ZetaOS (nasminkani BeOS) da naprave USB stack i dva Media playera. ZetaOS RC1 (release candidate) je prodavan uz garanciju da ce kupcu biti isporucena finalna verzija. To je bilo pre vise od 18 meseci, od tada na ovamo su izasle jos dve RC verzije, pa service packovi, pa navodno nova verzija Zeta NEO i service pack za nju, ali nikako da doguraju do finalne 1.0 verzije.
Open Source BeOS:
Nestankom Be Inc sa scene, par entuzijasta pokrece OpenBeOS. OpenBeOS se danas zove Haiku i vec je pokazao neke rezultate. Haiku jos uvek nije zavrsen OS ali se njegovi rezultati mogu videti. Naime, Haiku pretenduje da bude 100% BeOS kompatibilan. U skladu sa tim, njegovi tvorci menjaju fajl po fajl originalnog BeOS-a open source alternativama. Haiku mozete isprobati tako sto ce te iskopirati Haiku fajlove preko BeOS fajlova sve do dana kada Haiku ne dostigne 100% BeOS 5 kompatibilnosti i sve fajlove. ZetaOS koristi Haiku fajlove gde god mogu, a zajednici nikako da pruze nesto od USB stacka koji su oni razvili.
Cosmoe i BlueEyedOS pokusavaju da iskoriste Linux kernel, drajvere i X server i da na njih dodaju BeOS API i look&feel, medjutim, izgleda da su oba odavno prestali da se razvijaju.
Linkovi:
www.haiku-os.org - Open Source BeOS 5
http://www.cosmoe.com/
http://www.blueeyedos.com/
http://yellowtab.com/ - ZetaOS
http://looncraz.tripod.com/nav.html - PhOS - nema download
www.beunited.org - organizacija koja sinhronizuje sve reinkarnacije BeOS-a i regulise eventualni daljnji razvoj i API
http://www.bebits.com/ - BeOS downloads, cak i sam BeOS5, doduse free edicija
http://www.beosmax.org/ - BeOS5 distribucija sa svim mogucim drajverima izaslim posle prodaje BeInc. Distribucija ukljucuje i puno aplikacija, sve sto je moglo da se strpa na jedan CD.
|