@ Bane 12
Med kao hrana i veliki izvor materija izuzetno korisnih ljudskom organizmu moze da se klasifikuje na razne nacine. Moje licno iskustvo mi govori da se prvenstveno moze podeliti u 2 osnovne kategorije i to kao med biljnog i med zivotinjskog porekla. Naravno med biljnog porekla svi znate sta je (bar znate od cega nastaje), pa cu ti reci rec - dve vise o medu zivotinjskog porekla, odnosno medu koji se u zargonu naziva medljika a u nekim krajevima ga zovu i sumskim medom, mada ja licno nisam pristalica da se sumski med stavlja u istu kategoriju sa medljikom. Medljika - medljikovac nastaje u izuzetnim prilkama tako sto se na odredjenim vrstama biljaka pojave biljne vasi koje luce slatkastu materiju, poput meda, a pcele dolaze i lizu (u doslovnom smislu ove reci) ovu materiju i skladiste je u svojim voljkama. Po prikupljanju ove materije, pcele medljiku donose u kosnicu i predaju je drugim pcelama koje opet medljiku skladiste u sace. Medljika spada u kategoriju sortnih medova i vrlo je kvalitetna, zbog sadrzaja niza matetija koje vrlo povoljno uticu na ljudski organizam, dok za ishranu pcela u zimskom periodu nije ni najmanje preporucljiva, jer upravo zbog visokog sadrzaja raznih materija opterecuje probavni trakt pcela i tera ih da "kake" kada to vreme nije.
Dopuna: 16 Apr 2006 11:34
@ Bojan
Jedno pcelinje drustvo sastoji se od jedne matice, nekoliko stotina do par hiljada trutova i 30-100 hiljada pcela radilica. Broj trutova i broj pcela radilica je poprilicno relativan u kosnici, posto od niza uslova zavisi i broj ovih pcela u jednoj zajednici. Trutovi su muzjaci i njihova glavna preokupacija je odrzavanje dobre kondicije i snage kako bi uspeli da pronadju maticu u vazduhu, kad ova izleti na parenje, a njihovo postojanje vezano je za sezonu parenja sa maticama i u jesen bivaju izjureni iz kosnice. Pcele radilice (nerazvijene i nesposobne za razmnozavanje zenke) su sva vlast i radna snaga u kosnici, a njihov broj takodje je vezan za sezonu, odnosno, krajem juna i pocetkom jula ih najvise ima u kosnici, da bi nakon tog perioda broj radilica rapidno opadao kako bi u zimu usle sa nekim optimalnim brojem za prezimljavanje. Matica je majka i njena uloga je upravo "radjanje" pcela radilica i trutova. Veoma je pogresno maticu nazivati i smatrati kraljicom u pcelinjoj zajednici, posto ona ne donosi apsolutno nikakve odluke u drustvu. Upamtite, pcele radilice donose sve odluke vezane za jedno drustvo. Mozda je pomalo glupo u ovom danasnjem vremenu dati ovakvo poredjenje, ali u kosnici vlada pravi, istinski i cigledni "komunizam" (i upravo zbog ovog ne treba nikad uredjenje pcelinje zajednice uporedjivati sa ljudskom zajednicom). Zasto? Uh pa ja nikad ne bih pozeleo da budem trut iako je njima jedina preokupacija sex i dobra hrana. Znate li kako se odvija sexualni cin izmedju matice i truta? Po izleganju, mlada matica sazreva za oplodnju nakon nekoliko dana (obicno 7 do 10) i nakon toga izlece iz kosnice na parenje. Sam cin parenja izgleda ovako:
Matica izlece i za sobom ostavlja feromon koji neodoljivo privlaci trutove da krenu u poteru za njom (ovo deluje otprilike kao dobar miris koji neka zena ostavlja za sobom i podstice musku pozudu).
Trutovi ovaj feromon vrlo lako prepoznaju i onda nastaje opsta jurnjava za maticom. U ovom trenutku dolazi do one svima nama poznate prirodne selekcije. Kako? Pa trut prvo mora da oseti miris matice, znaci najbolji najpre i oseti, zatim trut mora jako dobro da vidi, kako bi locirao maticu koja leti medju mnostvom pcela na pcelinjaku i trut mora da je dovoljno snazan i brz da moze da sustigne i opari maticu u vazduhu. EEEE ovo je upavo momenat zbog kog ja nikad ne bih pozeleo da sam trut. U trenutku prodiranja trutovog penisa u maticinu vaginu, dolazi do kidanja polnog organa truta i on veoma neslavno zavrsava padajuci mrtav na zemlju, dok se matica vraca u kosnicu, zajedno sa truovom monom stvari u sebi. Spermatozoidi truta ulaze u posebnu kesu u maticinom stomaku gde se cuvaju. Kada matica udje u kosnicu, pcele radilice joj penis truta izbace iz vagine, a ona izlazi napolje i cela prica se ponavlja, naravno sa drugim buducim srecnim tatom, i ovaj proces se ponavlja sve dotle dok se kesa sa spermatozoidima ne napuni (u principu, nekih 10-20 puta). Teska zenska poligamija . Nakom zavrsetka procesa parenja, vec za nekih 5 - 6 dana mlada oparena matica spremna je za svoju zivotnu funkciju, radjanje.
|