гоуст
Нисам баш квалификован да анализирам ову тему, јер нити сам правник нити сам прави пчелар (више неки упорни почетник). Ипак се усуђујем да предложим нешто, јер ми се чини да ће поново све бити по оној народној: ПОЈЕЛА МАЦА, ПА ШТА!
Да се то не би десио, предлажем да заиста не дозволиш поновно узорковање инспекцији, јер све што им треба - налази се у три тегле мртвих пчела. Инспекцију не би требало да занима шта се налази у кошницама и какво је здравствено стање живих пчела, већ шта је разлог угинућа.
У другој фази (ако се инсистира на одштети) има смисла утврђивати колика је штета и индиректне последице тровања те штету због евентуалне дегенерација опарених матица, будућег легла, примеса у меду, изгубљеног приноса итд итд. У овом тренутку, стање кошница је потпуно ирелевантно!
Другим речима, ове мртве пчеле имају функцију "обезбеђења доказа" и у том смислу било је добро да си у присуству сведока и инспекције формирао и сопствени, контролни узорак, који је могао анализирати неки непристрасни институт или овлаштени судски вештак.
Тиме би их натерао да не буду јако пристрасни и произвољни. мада су шансе на успех врло танке.
Прошле године десио се помор пчела у селу Лукићево код Зрењанина, који је наступио као последица хемијског третмана усева неке локалне пољопривредне фирме. Не знам као је све завршено, али поједини налази иснпекције били су упрво смешни !
Пре пар дана разговарао сам са пчеларем који је на мене оставио утисак да зна више од просека. Објаснио ми је (у пар речи) суштину проблема са применом пестицида (посебан осврт на "Гаучо", који је у неким државама забрањен, а код нас се још увек примењује и чак рекламира.
Такође ме је подсетио на стари трик хемиске и фармацеутске индустрије, које забрањене препарате измене за минималних 5-6%, промене им име, изреклалмирају и наставе са производњом.
Поступак доказивања штетности и адекватно награђена опструкција званичних служби дају им довољно простора за ново згртање пара, а у случају да неко успе да издејствује забрану, они већ имају спреман "нови" производ и нову етикету...
Такође је пре пар дана званично саопштено да се број пчела на планети смањује веома брзо, па ако се то настави убудуће, проблем опрашивања (поготову хибридних сорти) довешће до великог смањења принса и у крајњој линији до ГЛАДИ!
Тема је широка, треба дати предлоге:
1. СПОС је права адреса за покретање озбиљне акције, јер има квалификоване људе (како у самом официјелном руководству, тако и међу чланством).
Другим речима, убеђен сам да постоји врло широка лепеза стручних људи, од лекара и ветеринара, до адвоката, хемичара, агронома, итд.
Заједничким, координираним наступом (СПОС је права капа за то) могло би се постићи много више него било ко од нас појединачно.
2 Проблем би требало обрадити свеобухватно, пре свега концизно, а затим детаљно образложити. На тај начин постигло би се да чак и нестручни људи разумеју суштину, а у образложењу би се нашли аргументи који су неопходни стручњацима и служабама чији је посао да реше овај проблем.
3 У случају да у СПОС-у нема могућности или воље (или чак и независно од тога) посетиоци овог сајта могу (а сигуран сам да хоће) потписати образложен захтев да надлежни органи предузму одговарајуће мере како се ово у будућности не би дешавало, или бар не тако драстично.
Такође их можемо с времене ана време подсетити да нам дугују објашњење и акцију, јер не треба очекивати да ће неко баш радо да се бави нечим овако осетљивим!
4 Требало би размислити о формирању удружења (рецимо: ЖИВОТ ПЧЕЛА или ЗАШТИТИМО ПЧЕЛЕ или СПАСИМО ПЧЕЛЕ или...) које би се бавило овим на неки полупрофесионалан начин. Када кажем удружење, у ствари мислим на тзв. НЕВЛАДИНУ ОРГАНИЗАЦИЈУ, (које, на жаост, у већини случајева служе превасходно стицању материјалне и друге користи оних који руководе њима).
Ово је јединствена прилика да се направи организација која би, осим пчелама и пчеларима, допринела и друштву у целини.
Ред је да се о трошку државе једном уради нешто и за саму ту државу и њене грађане!
5 Имам своје меишљење о осигуравајућим друштвима и другим институцијама те врсте, али ипак мислим да би било добро размислити и о тој варијанти.
Тешко је добити спор са осигуравајућим друштвом, јер они су љубазни и коперативни само када наплаћују премију осигурања.
Управо због тога, ако се деси да неко успе да наплати премију (удружени и сложни можда би и могли?) сваки ЗОИЛ би се потрудио да своје трошкове пребаци на онога ко их је проузроковао. У том случајум ми (не само пчелари) добијамо много, јер пуштамо аждаје да се међусобно кољу!
Проблем је страшно широк и комплексан, не може се брзо и лако ни дефинисати, а камо ли решити. Можда можемо покушати за почетак кроз дискусију и конструктивне предлоге да учинимо прве кореке.
Не би требло гајити претерану наду, јер у ову причу су дебело умешани интереси фармацеутске и хемијске индустрије, а пчелари су у принципу паметни људи, и веровтно не треба додатно објашњавати.
Ипак, нешто се мора предузети...
|