Život pčela

123

Život pčela

Naravno. Manje porudzbine postom a vece donesu licnim prevozom. Meni su, na primer, skoro poslali dva para rukavica i dve viljuske, cisto da znas da su vrlo azurni.

Napisano: 04 Sep 2011 23:01

Ok...hvala ti na informaciji!
Cujemo se.Pozdrav!

Dopuna: 06 Sep 2011 10:16

Jel dobro sad ovako???Nisam mogao bas sve da ujednacim ali najkraci je mozda 1 milimetar kraci od najduzeg,hoce li da skodi nesto taj 1 milimetar???



Pozdrav!

Deluje mi da je u redu, bar ovako preko slika. Taj milimetar ces morati samo malo dublje da utapas u rastopljeni vosak. Onako usput, cisto da znas, kalup moras malo drzati u vodi (10-ak minuta otprilike) pre nego sto krenes u postupak livenja. Kada krenes da lijes, otresi kalup dobro od zaostalih kaplji vode, umoci u pripremljeni otopljeni vosak, zatim u hladnu vodu pa opet u vosak ali milimetar plice nego prethodni put i tako ukupno 3x. Kada skidas izlivene caurice, polako ih na samom kalupu zarotiraj levo-desno i kad odlepis oprezno skini i ostavi da se hlade i suse. Jos jedna stvar je vrlo vazna.Caure lijes iskljucivo od cistog voska, bez primesa satnih osnova (parafina). Najboje od voska dobijenog od vostanih poklopcica skinutih sa saca pre vrcanja.

Slucajno izbrisah pitanje ali evo opet ga stavljam!
Danas sam probao da obelezim maticu na sledeci nacin!
Lagano sam matici prisao od pozadi i uhvatio je za krila potom levom rukom joj lagano uhvatio za nogice ali ona je od jednom prestala da se pomera,vratio sam je na ram pcele su se odmah okupile oko nje i kao da su pocele da je hrane.Tako nepomicna stajala je 3-4 min i od jednom je pocela da se krece i da porverava celije kao da se nista nije dogodolo!

Matica je doživela tzv šok (ako se to bas tako zove). Relativno poznata pojava pri obeležavanju matica. Koliko znam ne ostavlja posedice po zdravlje i plodnost matice.

Ima više načina kojima se matice mogu obeležavati. Lično to radim uni paint markerom (cini mi se da je na vodenoj bazi) kog možes naci maltene u svakoj knjižari za par stotina dinara. Koristim staklenu cev za hvatanje matica i obeležavanje. Platio sam je nekih 600 dinara i u suštini se nisam pokajao, mada ima jeftinijih starcica za te stvari. Nekako mi se čini da je sa ovom alatkom lako raditi i ne može de dodje do greške. Jedino što moraš da paziš je da ne okrečiš celu maticu, jer hoće da se desi da marker pusti više boje. To predupređuješ tako što vrh markera par puta prosloniš na drvo ili nešto slično da se višek boje slije i onda nema greške.

Izbegavaj da maticu hvataš rukom, može da bude opasno, ili pobegne ili je prignječiš.

Гоуст колико је минимална удаљеност од стационара или зимовника до паше да немаш проблема око лутања и враћања пчела у зимовник . Интересује ме ако их будем село . И још једно питање дали је касно да крајем августа или почетком септембра почне третирање варое митаком од 5-6 пута и после тога да се ставе супер стрипс летвице .Ове године сам то одрадио : димљење од 25 јул до 15 авг. и сда трба да извадим летвице.ДА знам убудуће хвала свештеник .

Drzeci se knjiga, nisam gotovo nikad selio na kraca rastojanja od 5 kilometara VAZDUSNOM LINIJOM od stacionara do pase i nisam nikad imao problema sa vracanjem pcela. Par puta sam bio prinudjen da selim na 3,5-4 km i vracale su se ali ne u nekom strahovitom broju. Kada moras da selis na krace od 5 km, ostavi par najslabijih zajednica da pokupe pcele i resio si problem. Tvoje pcele idu u tvoje sanduke i to je to, a i ima par caka kako da na jako kratkim rastojanjima "zabunis" pcele da se ne vracaju. Ovde sam vec pisao o stavljanju staklene zapreke ispred leta i to sam radio kod mene i pokazalo se delotvorno i jos jedna caka je da na leto pricvrstis kao totalnu prepreku duplo parce novine i ostavis pcelama da progrizu izlaz. Ovo nisam probao ali zaista verujem da nije greska.

Sto se tice tretmana protiv varoe, ja sam ubacio superstrips 7 avgusta, sem par zajednica jer sam cekao letvice, i u medjuvremenu sam dva puta prosao mitakom kontrolno i ustanovio da ne padaju nesto narocito od mitaka, odnosno da je superstrips uradio posao.

Ranijih godina sam sa tretmanima kretao prvog septembra, ali sam na preporuku kolega poceo da radim znatno ranije, kao sto vidis. Koliko vidim, ti si dosta ranije to uradio, ali ja nisam smeo dok nisam zavrsio medobranje. Znaci, sto se hemije tice, zavrsio si posao. Sad ti preostaje zimski tretman oksalnom kiselinom i tu se zavrsava posao oko ciscenja od varoe.

Хвала Гоуст на објашњењу . Ја сам имао два врцања од пролећног воћа и по мало од багрема и друго од липе , јре је село засађено липом ради украса и мириса а и због пчела , око 20 јула зато сам рано третирао вароу . Но ја сам из неискуства слабо проценио приликом врцања па сам мало меда оставио за зиму па ми је искуснији пчелар рекао да их храним што сам и учинио . Зато и питам о селидби јер је Тиски рит и огромни пусти пашњаци 5-7 км. од села зависи где се наместиш . Па су ми старији пчелари причали да су после сунцокрета остављали пчеле у атару између села и рита или их носили на салаше у рит. То онда дође скоро месец дана од 20 јула до 20 августа.И рекоше да су пчеле накупиле зимницу да је по неки пут било и врцања у риту поред Тисе зависи од године каква је . Ову причу морам да добро проверим прво ја да будем сигуран да није ловачка .Зато ме интересује све ово да их неморам хранити , ако их размножим , после липе а да стигнем до зиме да их очистим од варое и припремим за зиму са комбиновањем полунаставка за аутомтско прехрањивње за зиму . Још једном хвала на разумевњу , објашњењу и пожртвовању свештеник.

Sasvim je moguce da u tom ritu bude kasne jesenje pase poput astera ili cak i brsljana koji cak mogu da daju malo i viska za vrcanje. Posto nemam licnih iskustava sa ovim medovima, ne mogu ti reci kako pcele zimuju na njima.

Ja sam ove godine prvi put upotrebljavao tzv Batin prsten (u kombinaciji sa Marjanovicevom bezalicom) i prosto je neverovatno koliko sam popravio medne vence.








Najiskrenije bih ovu alatku svakom preporucio jer u mnogome regulise bezbedno zimovanje, ubrzava vrcanje do neslucenih brizna, ima opciju da bude hranilica, pomaze u odstranjivanju meda iz starih, krajnjih ramova koji zatim idu na secenje i topljenje itd itd...

Хвала Гоуст ако ја будем успео да сачувам пчеле преко зиме и нагодину нешто умножим и ако то упште мени буде ишло ја ћу Вам се јавити и обратити за поуку .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 715 korisnika na forumu :: 2 registrovanih, 1 sakriven i 712 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: kuntalo, opt1