@ robilad
Pitanja su ti sasvim na mestu. Svi smo mi nekad bili početnici u ovom poslu i sve nas su iste dileme mučile, upravo kao tebe sada. Pre nego što krenem taksativno da ti odgovaram na postavljena pitanja, postaviću ti samo jedno pitanje: Da li te je ikad u životu bocnula pčela ili osa i da li si zbog toga morao da odes kod lekara? Ne moraš javno da odgovoriš, ali pre nego što se uputiš u pčelarske vode, treba da znaš da li si alergičan ili ne. Pošto je u ovom blogu bilo dosta priče o alergiji, savetujem ti da pročitaš, pa ako si alergičan, da znaš kako da se pripremiš za eventualni ubod pčele, koji će pre ili kasnije neminovno doći.
Sad da se vratimo na postavljena pitanja:
1. Optimalan broj za započinjanje baljenja pčelarstvom je 4-5 košnica. Naravno nije preduslov, ali bi bilo dobro, ako finansije dozvole. Pošto si postavio konkretno pitanje da li je moguće krenuti sa jednom ili dve košnice, odgovor je MOŽEŠ. Nema nekog početničkog tipa košnice. Na našim terenima najviše su u upotrebi sledeći tipovi košnica: Langstrot-Rutova (LR), Dadan-Blatova (DB) i Fararova (ovo su košnice sa neograničenom zapreminom) kao i Pološka i Alberti-Žnidaršičeva (AŽ) (ovo su košnice sa ograničenom zapreminom).
U najvećem usponu je upotreba LR i DB košnica, a pošto sam ja jedan od pčelara koji koriste LR košnice, najiskrenije ti preporučujem upravo ovaj tip, jer obično oni koji krenu i zavole ovaj posao, polako se proširuju, pa hteo ne hteo, počneš da po malo razmišljaš o seobi, o nekom dodatnom izvoru prihoda.... Ja sam isprva želeo 2-3 košnice, pa desetak, pa...., tako da bez obzira kako razmišljaš u ovom trenutku, uzmi LR sanduke. Što se tiče određivanja mesta na placu, evo ti nekoliko stvari koje moraju biti ispunjene da bi pčele radile normalno i u zdravo:
1. Leta (otvori na košnici kroz koje pčele opšte sa okolinom) košnica treba da budu okrenuta u rasponu jugoistok - jugozapad),
2. Pčelinjak se postavlja u neku zavetrinu (prirodnu ili veštačku), ali da se u toku leta nalaze u šarenoj hladovini (nikako debeli 'lad), znači voćnjak i sl.,
3. Ne postavljati pčelinjak blizu štala, svinjaca, đubrišta i smetlišta
4. Ne postavljati pčelinjak na "prometnom" mestu na placu, nego se potruditi da im obezbediš mir,
5. Kada pčelinjak postavljaš, moraš pripaziti da ne smetaš komšijama.
Ovo što sam ti nabrojao deluje dosta zahtevno, ali veruj mi, oko iskusnog pčelara bi u minuti našlo pogodno mesto na tvom placu i zato nemoj da se uplašiš oko izbora mesta. Nije to tako opasno.
2. Od alata ti treba sledeće:
- pčelarska kapa (240,00 din) ili jakna (400,00 din)
- dimilica (od 400,00 do 800,00 din)
- pčelarski (američki) nož (oko 200,00 din., ovo ne kupuj, možeš i sam da napraviš za 5 minuta),
- rukavica imaš više vrsta, ja dok sam ih koristio, kupovao sam one žute gumene, ali sam odavno prestao da ih koristim. Kožne rukavice su negde oko 300,00 dinara
- viljuška za otklapanje saća je oko 100 - 200,00 dinara zavisno od kvaliteta izrade,
- jedan mali trafo od 12 volti (može i punjač za akumulator) za armiranje satnih osnova,
- ručna bušilica za ramove (obična čelična igla sa polugom 400,00 din)
- četka za skidanje pčela sa rama je oko 200,00 dinara i
- vrcaljka za med (8000,00 - 12000,00 din).
Naravno, ako imas malo "majstorskog duha", većinu ovih stvari možeš i sam da napraviš ili da zamoliš nekog prijatelja da ti pomogne. Vrcaljku za med nemoj kupovati (ako nemaš para) bar prvih par godina, nju će ti svaki komšija pčelar rado pozajmiti.
Za rad sa LR košnicama ne treba ti nikakav alat za rukovanje ramovima, osim pčelarskog noža.
Pojilica ne mora da bude ništa posebno, možeš da isečeš auto-gumu na pola i evo ti pojilice. Moje pčele idu po vodu na fontanu u dvorištu. Jedino što moraš da vodiš računa da pojilica bude čista i sa svežom vodom. E da, ako imaš neku plastičnu pojilicu za piliće, eto ti rešenja.
3. Kako doći do ROJA? Najbolje je da ga kupiš od nekog poznatog proizvođača rojeva. Ja sam malo podaleko od tebe, da bi ti se isplatilo da za dva roja prelaziš 200-300 km. Cene rojeva variraju od prodavca do prodavca, ali se kreću u sledećem opsegu:
- roj na 10 ramova košta od 40 do 50 evra,
- roj na 5 ramova košta od 20 do 25 evra.
Ovo UPAMTI: Rojevi se kupuju u aprilu mesecu pa negde do polovine maja. Zašto ti ovo kažem? Jedino u tom slučaju ćeš iste godine taj roj koji kupiš moći da podigneš na veličinu društva i od njega iste godine da izvrcaš punu količinu meda. Sve ostalo je mnogo manje isplativo i sigurno. I jedna preporuka, KUPI roj na 10 ramova, bolje ti je.
Roj sa ramovima ti može i pokloniti neki prijatelj pčelar. Takođe ga možeš uloviti u periodu maj - jul kao izrojeno društvo, ali ti onda treba puno posla da ga pripremiš za zimu.
4. Nova LR košnica košta od 35 do 45 evra, u zavisnosti od kvaliteta i dodatne opreme, kao i od samog proizvođača. Da ti pomognem u računici: Ako kupuješ sve novo, jedna košnica sa pšelama te košta oko 100 evra (uračunate i satne osnove - table voska, boja za košnicu i okovi, znači tutto completto). Nemoj da te ova cena obeshrabri, pošto jedna košnica, uz pristojno održavanje može da traje i 20-30 godina, a sve pare koje uložiš, ako je godina iole normalna, moraju se vratiti istog leta plus nekih 20 procenata zarade. Hehehehe, a sledeće godine nema velikih ulaganja...
Ako hoćeš sam da praviš košnice, mogu negde potražiti i nacrte, pa da ti ih dam. Znaj, najbolje košnice se prave od lipove ili jelove daske, a može dobro da posluži i topolova daska.
5. Varoa Jacobsoni, je krpelj koji "pije" krv pčelama i pčelinjim larvama i tako ih trajno osakaćuje. Svaka košnica je zaražena varoom, tako da o ucestalosti ne vredi ni govoriti. Jednostavno, varou ima svaka kosnica. Razvoj varoe je uslovljen rayvojem pčelinjeg legla, tj, što je više legla ima i više varoe. Na našu sreću, danas raspolažemo čitavim spektrom lekova i preparata za suzbijanje ove pošasti i što je još bolje, lekovi nisu uopšte skupi. Pčelinja zajednica se tretira u određenim vremenskim periodima, tako da se uvek održava na nekom razumnom nivou, koji bitno ne narušava rad pčela.
itd, itd, itd .... SLOBODNO pitaj dalje.
|