|
|
Poslao: 14 Maj 2008 14:27
|
Било би добро када би се усвојио неки закон око прскања или третирана семена и у цвету,али чисто сумњам.
Данас сам обишао пчеле које су на багрему,и ситуација је и добра и лоша,али како сам изимио и ово је добро,па ће бити нешто мало и за врцање.
Имам два друштва са већ зрелим матичњацима,али како нисам имао ни нуклеус ни празну кошницу нисам их разројио па ћу ићи опет за који дан и планирам да извадим по два рама легла са старом матицом у нуклеус,јер су матице прошлогодишње и доброг су квалитета,а матичњаке да оставим па да у том друштву остане млада матица.
|
|
Poslao: 14 Maj 2008 23:24
|
Meni ova molba deluje smešno i krajnje neozbiljno. Ne razumem, da li neko zbilja doživljava državu kao besplatno osiguravajuće društvo? Da li zaista neko misli da će država da preuzme rizik za nečiji hobi ili biznis i nadoknadi nastalu štetu? Na osnovu kojih validnih podataka neko izvodi kalkulaciju o kojim se ciframa radi odnosno koliko država gubi uginućem određenog broja pčela? Kojom metodologijom se utvrđuje uzrok zimskog uginuća pčela i da li je do uginuća došlo greškom pčelara? Ako nekome pčalarstvo nije hobi već posao da li ta osoba uredno plaća porez i sve ostale obaveze kao i u svakom legalnom poslu?
Ukoliko država zaključi da u pčelarstvu ima novaca i shvati da tu gubi jer ne ubira porez nemojte da se iznenadite ako se uvede porez za pčelare i država odredi koliko treba da joj se plati po svakoj košnici koju pčelar poseduje.
Slažem se da je trenutno alarmantna situacija u srpskom pčelarstvu.
Problem se rešava tako što se identifikuje i otklanja uzrok a ne da se gubi vreme sa posledicama!
|
|
Poslao: 15 Maj 2008 01:20
|
Pcelar pocetnik ::Meni ova molba deluje smešno i krajnje neozbiljno. Ne razumem, da li neko zbilja doživljava državu kao besplatno osiguravajuće društvo? Da li zaista neko misli da će država da preuzme rizik za nečiji hobi ili biznis i nadoknadi nastalu štetu? Na osnovu kojih validnih podataka neko izvodi kalkulaciju o kojim se ciframa radi odnosno koliko država gubi uginućem određenog broja pčela? Kojom metodologijom se utvrđuje uzrok zimskog uginuća pčela i da li je do uginuća došlo greškom pčelara? Ako nekome pčalarstvo nije hobi već posao da li ta osoba uredno plaća porez i sve ostale obaveze kao i u svakom legalnom poslu?
Ukoliko država zaključi da u pčelarstvu ima novaca i shvati da tu gubi jer ne ubira porez nemojte da se iznenadite ako se uvede porez za pčelare i država odredi koliko treba da joj se plati po svakoj košnici koju pčelar poseduje.
Slažem se da je trenutno alarmantna situacija u srpskom pčelarstvu.
Problem se rešava tako što se identifikuje i otklanja uzrok a ne da se gubi vreme sa posledicama!
Da te pitam nesto. Ko je taj sto je dozvolio uvoz preparata koji su upravo zabranjeni u EU u koju se NASA drzava zaklinje? Ti, ja, SPOS ili mozda drzava? Pa onaj ko je to dozvolio taj valjda treba i da odgovara. Zasto bi ti isti preparati bili jos 2005 godine zabranjeni u Francuskoj a sad se nalaze na nasem trzistu? Zar starno mislis da je tu nasa drzava nevina, ili je Francuska kao drzava neozbiljna kada je zabranila ove otrove?
Naravno da drzava treba da nadoknadi stetu za ono sto je jedino ona odgovorna a to je UVOZ opasnih materija. Cemu sluze carinski propisi koje drzava propisuje da bi zastitila sebe i svoje gradjane, nego da sprece uvoz stetnih materija i ne samo njih.
Posto si spomenuo da drzava ne treba da intervenise u slucaju unistavanja pcelarstva kao hobija, pa zasto onda intervenise kad neke fabrike naprave pomor riba na rekama i jezerima? Zar stvarno mislis da pomor pcela ne spada u ekolosku katastrofu? U Srbiji je procenat profesionalnih pcelara zanemarliv u odnosu na amatere. Uz ovo ide i cinjenica da je rasporedjenost pcelara (mislim na teritorijalnu) u korist amatera, odnosno da su oni ti koji pokrivaju celu zemlju, a ne profesionalci.
Sto se tice placanja poreza, placamo mi njega kroz repromaterijal, budi siguran. Sve sto drzava od nas trazi mi placamo i postujemo (u stvari ja postujem, kao i masa mojig poznanika i prijatelja pcelara), a sta dobijamo za uzvrat? Pa sve grane poljoprivrede imaju subvencije, a sta mi imamo? 15% povracaja novca na kupljenu opremu? Znaci, ja treba da kupim opremu i da ispostujem sve uslove koj edrzava trazi, pa tek onda saljem njima na RAZMATRANJE. Pa samo 18% mozemo da ustedimo izbegavajuci PDV (ne kazem da to i radimo, ali to je odnos onoga koliko znacimo drzavi). Zasto drzabva onda daje zemljoradnicima 100 evra po hektaru kesa, bez da ista dokumentuju gde su novac utrosili. Sa druge strane, mi pcelari nismo korisni samo sebi, nego nasa licna korist, prema nekim izvorima (list "Pcelar") mereno procentima iznosi svega 5% u odnosu na ono sto dobijaju vocari i i ratari + priroda.
Sto mislis da pcelarstvo nije legalan posao? Pa ja licno sam registrovao svoje pcelinjake kao poljoprivredno gazdinstvo, imam poljoprivredni tekuci racun, sve... i , ponavljam, sve sto drzava trazi ja ispostujem. Znaci ne radim nista ilegalno niti mimo zakona, sto ne znaci da necu kada i ako budu udarili porez.
Ovako kako drzava nas pcelare uzima u zastitu, tako uzima i sve vas (nas) koji cete jesti ulje tretirano Gaucom i Kruzerom. Jeste li sigurni da nema posledica po coveka nesto od cega se 5 meseci neprestano truju insekti?
Sto se tice uzroka i posledica, nas pcelare nije niko ni pitao da li da se ta posast od otrova uveze ili ne? Kako da mi sad dokazemo da je manja steta da se suncokret (i ne samo suncokret) ne tretira ovim otrovima, kad je drzava spremna da zarad povecanja prinosa suncokreta po hektaru, zrtvuje kompletno pcelarstvo, jer naravno veleposednicima je bitno to sto ce oni zaraditi, a ne ono sto cemo mi zbog njihove zarade izgubiti. No, ovo je sad vec prica i Don Kihotu i vetrenjacama. Sacekacemo i jul mesec pa cemo videti sta onda. Mozda je med iz Bugarske i Kine ili mozda onaj sto kad jga pojedes sijas nocu prava hrana za nas u Srbiji. Sta ce nama nas domaci med kad je uvozni lepsi
|
|
|
Poslao: 15 Maj 2008 09:54
|
Država jeste odgovorna za trenutnu situaciju u pčelarstvu ali pošto državni aparat čine pojedinci koji ne haju za opšti interes građana ne treba da čudi takav odnos države prema pčelarima i građanima.
Citat:"Prošle godine Evropska komisija posetila je preduzeća u Srbiiji po pitanju bezbednosti hrane. Pet klanica koje su imale HACCP su izgubile licencu jer sistem koji je implementiran nije živeo. Postojao je samo u papirima i registratorima na koje pada prašina. Jedino je klanica ‘Čajetina Zlatibor’ prošla kontrolu", navodi Nikolić.
Malo opširnije o ovome -> OVDE
|
|
Poslao: 15 Maj 2008 10:04
|
@ NOLAN
Kod mene ga jako malo ima, a tek sinoc se prvi put osetio miris bagremovog cveta, videcemo sta ce biti dalje...
@ Pcelar pocetnik
Sacekacemo dok se ne donesu propisi, pa cemo se u skladu sa tim i ponasati, jer ne znamo sta i kako da postupamo, sta se mora, sta bi trebalo a sta je suvisno. U jednom trenutku se pricalo o tome da ce za pcelarstvo biti potreban objekat od 5 prostorija sa nizom kojekakvih uslova i poduslova. Malo je nas (ubrajam i sebe) koji cemo moci ovakve stvari da ispostujemo (cisto finansijski razlozi) pa .... videcemo. Ko ne bude mogao, a bude morao, taj ce jednostavno poceti da ide na pecanje ili foto safari i da slika vrapce.
|
|
Poslao: 15 Maj 2008 10:10
|
NOLAN ::Pozdrav svima,
Kakva je situacija sa bagremom? Ima li unosa nektara i koliko?
Hvala
Пчеле су ми у Бачу,иначе тамо је багрем при крају а било је уноса неких 10-так кила.
|
|
Poslao: 16 Maj 2008 22:25
|
Samo bih da pitam oko Maticnih resetaka. Pcelarim sa LR kosnicama standard (10 ramova), neselim drustva nigde i do sada sam primetio da na livadi imam mnogo ramova sa leglom. pa pitam. Da li da stavljam Maticnu resetku ili ne na I telu? i koje su najbolje?
pozdrav!
|
|