Ja bih mu napisao i postupak.
Programi u programskog jeziku C su obični tekstualni fajlovi i mogu se pisati u bilo kom editoru teksta. Pre pokretanja ih je potrebno prevesti u binarni oblik (tj u oblik koji je moguće izvršiti). Za to služi kompajler. U najjednostavnijem primeru *.c datoteka se prevodi u binarni oblik kompajliranjem (tj. upotrebom kompajlera).
Takođe je moguće podeliti program u funkcionalne delove u različitim datotekama. Tako bi na primer imali fajl1.c, fajl2.c, fajl3.c, itd... U ovom slučaju je potrebno prvo prevesti svaki od izvornih fajlova u privremeni obj format. U ovom slučaju, izvršni fajl se dobija povezivanjem obj datoteka. Za povezivanje se koristi program koji zovemo linker. Često kompajler automatski poziva linker ako mu se kao argumenti napišu obj fajlovi umesto c fajlova.
Znači postupak za najjednostavniji (konzolni) primer:
1. pisanje u editoru teksta i čuvanje sa nastavkom .c
2. pozivanje kompajlera
3. testiranje u komandnoj liniji - podrazumevanje menjanje direktorijuma komandom cd i zatim pisanje imena programa bez nastavka .exe.
Što se tiče editora, najčešće se koriste ili editori sa ugrađenim dodatnim opcijama za programere (automatsko poravnanje izvornog koda, označavanje ključnih reči i sintakse i sl), ili tkzv. integrisana razvojna okruženja (eng. IDE). Integrisana razvojna okruženja pružaju i dodatne mogućnosti direktne interakcije sa svim elementima razvojnog okruženja (kompajler, linker, itd), kao i samu izgradnju, testiranje ili debagovanje programa.
Postoje besplatni programerski editori i besplatna integrisana razvojna okruženja. Neka brza preporuka za početnike bi bili Notepad++ (editor) ili CodeBlocks (IDE). Takođe, i Microsoft nudi ograničenu verziju svog integrisanog razvojnog okruženja za besplatan download, ali su uslovi korišćenja manje liberalni i dobro je prvo upoznati se sa njima.
Pozivanje kompajlera zavisi od samog kompajlera. Recimo za MinGW - Gnu GCC kompajler za Windows (koji dolazi sa CodeBlocks, DevCPP, wxDevC++, CodeLight i drugim besplatnim okruženjima), bi se pozivao ovako:
gcc -o program program.c
Ukoliko koristiš razvojno okruženje da bi kompajlirao program nije potrebno ovo uneti, već je dovojno samo pritisnuti odgovarajući taster, dugme ili izabrati odgovarajuću opciju iz menija.
Kada je program kompajliran, u direktorijumu u kome se nalazi c fajl će se pojaviti novi fajl: program.exe. Pošto je u pitanju konzolni program, ne možeš ga pokrenuti duplim klikom. Moraš ga pokrenuti iz komandne linije. E tu se koristi CD (change directory - promeni direktorijum).
Recimo ako se program nalazi u helloworld direktorijumu u "My Documents" na Visti ili 7-ici:
cd "C:\users\bocke\My Documents\helloworld"
hello
Ili isto za Win Xp:
cd "C:\Documents and Settings\bocke\My Documents\helloworld"
hello
Naravno ovo se kuca u komandnom interpreteru. Možeš ga pokrenuti iz Start menija. Idi na run i kucaj:
cmd
Ili ga nađi u odgovarajućem meniju.
Naravno pre svega je potrebno da skineš sa interneta odgovarajuće razvojne alate.
|