|
Na čemu (ne) treba štedeti kada putujetePutovanjima dobijamo mnogo. Upoznajemo druge kulture, drugačije narode, njihove navike i običaje. Međutim, putovanja nisu jeftin hobi, i morate biti mnogo dovitljivi kako biste priuštili više putovanja u toku godine. Najosnovnija stvar kada idete negde je smeštaj, i za to morate biti sigurni da ste dobro izabrali, i da neće biti neprijatnih iznenđenja.
Uvek podržavamo uštedu na nekim stvarima koje vam nisu potrebne, ili su precenjene. Međutim, postoje stvari na kojima nikako ne bi trebalo da štedite. Može se desiti da ste dali manje novca za nešto, ali krajnja računica često bude da ste na gubitku.
Pročitajte koje su to stvari na kojima ne smete škrtariti kada putujete, jer znate kako kažu, ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji.
#1 Osiguranje (princip ma neće mene)Znamo da uvek mislite da neće sigurno vas pogoditi, i da ne želite da bacate pare, kao ni da se malerišete. Ipak, uplatite putno osiguranje jer će vam mnogo pomoći ukoliko se nešto loše dogodi.
Ovo je nešto na čemu ljudi uvek štede, i pokušavaju da prođu što jeftinije. Ako uplatite najjeftinije osiguranje, i to je bolje nego da niste uplatili nikakvo. Međutim, skuplja putna osiguranja često znače da ćete imati bolju zdravstvenu zaštitu na putovanju.
#2 Smeštaj (može uz malo truda)Ukoliko putujete u sezoni, cene privatnog smeštaja su veće zbog povećane tražnje za istim. Ako imate striktno radno vreme i porodicu, teško da ćete uspeti da nađete neki povoljan aranžman, a da se uklopi u vaše slobodne dane. Najlakši izbor je da nađete sigurnu turističku agenciju, da se ona pobrine za sve tehnikalije, a vi samo uživate u odmoru.
To je potpuno legitiman izbor ukoliko imate malo više novca, ali možete proći i jeftinije! Ako sami tražite smeštaj preko sajtova koji su specijalizovani za to, možete naći optimalan tip smeštaja za vas koji će vam smanjiti ostale troškove.
Ukoliko određena jedinica obuhvata veći deo vaših potreba, to znači da nećete gubiti dodatni novac, npr. na ručak u skupim restoranima.
Postoji nekoliko tipova smeštaja koje možete naći na internetu, a to su:
Apartmani - najoptimalniji ako pujutete sa više osoba. Možete videti kako apartman izgleda, koliko soba ima, i šta sve od sadržaja u njemu postoji. Apartmani su mnogo funkcionalniji jer su komforniji od hotelske sobe, pa možete pronaći i mesto za sebe i mesto za druženje. Svaki apartman ima bar jednu spavaću sobu, što je odlično za dve osobe na dužem odmoru. Sigurno vam u nekom momentu dosadi da provodite apsolutno svaki trenutak sa nekim. Kada imate dodatne prostorije, možete izdvojiti vreme samo za sebe. Možete povesti vaše kućne ljubimce, možete gledati TV, spremati večeru i uživati. Ovo je posebno pogodno ako iz nekog drugog grada u Srbiji recimo putujete u glavni grad, pa vam je kao opcija za prenoćište Beograd - idealna varijanta baš apartmanski smeštaj!
Hoteli - ispunjavju vaše osnovne potrebe, ali nemaju nikakav dodatni sadržaj koji bi vas animirao. Prostor koji dobijate je relativno mali, ukoliko putujete sa nekim. Osim toga, postoje i skriveni troškovi, poput mini barova.
Hosteli - odgovaraju uglavnom mladim ljudima, koji su spremni da svoj prostor dele sa mnoštvom drugih ljudi. Ovaj smeštaj je jeftin, ali zaboravite na privatnost. Vaši cimeri su sada vaša najbliža porodica, sa kojom delite i kuptalio.
Kampovanje - ukoliko ste avanturističkog duha, ovo je pravi izbor za vas. Mnogi se zalete i misle da će to biti lako, ali ovde je apsolutno sve prepušteno vama, niko drugi vam ne obezbeđuje ništa, pa morate imati određeno iskustvo.
Couchsurfing - postao veoma popularan među mladima pre nekoliko godina. Putem aplikacije pravite svoj profil, i prijavljujete se da noćite kod nekoga u nekom drugom gradu. Ovo znači da i vaš stan stalno mora biti otvoren za posetioce.
#3 Fond za crne dane (morate ga imati)Uvek izdvojite određeni novac, koji ćete koristiti ukoliko vaš osnovni novac nestane. Dodatni novac je potreban i ukoliko vam nestane kofer, pa morate da kupite nešto odeće, ukoliko se razbolite pa morate da kupite lekove, ili ukoliko se auto nepredviđeno pokvari.
Budite sigurni da dodatni novac rasporedite na nekoliko mesta, kako biste bili sigurni da vam i on neće nestati. Ovaj novac koristite isključivo za nepredviđene situacije. Ukoliko do njih ne dođe, nemojte ga trošiti na nepotrebne stvari, poput suvenira.
Ukoliko pametno raspodelite novac, i organizujete svoje vreme, nećete imati problema. Potrebno je samo da pre putovanja uradite dobru računicu, napravite dobar plan, i uživate u vašem odmoru.
#4 Skup kofer ili ne?Najbitnije je da kofer zadovoljava dva uslova:
da može da se kotrlja na točkićima i
da se rajsferšlus ili drška ne otkine tokom putovanja.
Osim toga, zaista nije neophodno davati velike sume novca za jedan kofer.
Takođe, generalno pravilo jeste da u sam kofer ne stavljate stvari koje nikako ne smete da izgubite (pasoš, vredne stvari…), u slučaju da se izgubi na aerodromu, neko ga uzme iz autobusa… Neophodne stvari i set lične higijene uvek držite u ručnom prtljagu.
Ono na čemu nikako ne treba štedeti jeste dobro raspoloženje! Nemojte da vas mrzi da posetite neko mesto ili atrakciju, biće vam žao kasnije!
|