offline
- draganstojanovic
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 11 Okt 2008
- Poruke: 16
- Gde živiš: Moskva
|
L O R A
Ideja o većem broju potpuno različitih igara spojenih u jednu celinu,rođena je u zemljama Dunavskog regiona.Već više od stotinak godina,u toj oblasti Evrope postoji igra,pod nazivom Rumpel,koja se satoji iz više različitih delova.Pošto je na svom nastanku bio namenjen elitnim kartaškim krugovima,vremenom se broj igara suludo povećavao,ne bi li se na taj način došlo do što teže varijante.Drugi ograničavajući faktor razvoja Rumpela je bio,korišćenje Nemačkog Špila,kod nas poznatog pod nazivom „Mađarice“.Izbor vrste karata naravno prepuštamo čitaocu.Pošto su svetski trendovi takvi,da je sve manje pasioniranih ljubitelja kartanja,koji sate provode za kartaškim stolom,Rumpel se polako gasi.
Međutim,svođenjem podigara na razumnu meru (7,do ,kao i prestrojavanjem na standardni Englesko-Francuski komplet,nastaje Lora,za koju mnogi tvrde, da je najpopularnija igra Evrope.Ona je,pre svega,laka igra za zabavu,ali joj raznovrsnost delova daje dodatnu težinu i ozbiljnost.Može se slobodno reći,da je tu pronađena optimalna sredina između lakih i monotonih,a sa druge strane,teških i zanimljivih igara.U poslednjih nekoliko decenija,Lora se i dalje razvija i usavšava,pa je tako u zemljama bivšeg SSSR-a u prvi plan izbio King,nešto složenija varijanta Lore.Mišljenja o njemu su podeljena.Dok ga Bridžisti smatraju neozbiljnim, ljubitelji Remija,Kanasti i ostalih zabavnih igara ga prosto dižu u „nebesa“.
Igre ovoga poglavlja se i dalje razvijaju i usavršavaju,pa se tako u poslednje vreme pojavljuju i neke potpuno nove,širom celoga Sveta.
L O R A
Kako je već rečeno u uvodu,Lora je jedna od najpopularnijih igara današnjice.Razlog treba tražiti u jednostavnim pravilima,ali i postojanju sedam deljenja sa potpuno različitim sadržajem,što joj daje dodatnu lepotu i dinamiku.Lora je kod nas jako popularna,čak i više, nego u drugim zemljama.Tako se naši emigranti novije generacije,u pojedinim delovima Sveta i prepoznaju po njoj,a po negde je čak i nazivaju „Beogradska Igra“.
BROJ IGRAČA : U Lori učestvuju 4 igrača,koji igraju svako za sebe i zasebno upisuju postignute bodove.U nekim deljenjima,oni su nagradni i upisuju se kao negativni,dok u drugima su kazneni i pozitivni.Možete sami zaključiti,da je na kraju igre pobednik igrač,sa najmanjim rezultatom.
KARTE : Koristi se skraćeni špil od 32 karte,poređane po jačini:A,K,Q,J,10,9,8 i 7. Boje su međusobno ravnopravne.
CILJ IGRE : Karakteristično za Loru je,da svaki igrač deli po 7 puta za redom.U svakom deljenju,cilj igre je drugačiji.
Partija traje,ukupno 28 deljenja.
Adut ne postoji ni u jednom deljenju.
Uvek je prvi na potezu,igrač desno od delitelja,a i sama igra teče u desno.
DELJENJE : Delitelj deli,u 4 navrata,po 2 karte,ukupno po 8.Odnete karte,igrači spuštaju na sto ispred sebe i više ih tokom igre ne smeju prelistavati,već ih je poželjno pamtiti.
I deljene – Igra Intuicije : Cilj ove igre je,formirati Grupe,od po 4 iste karte (4 Osmice,4 Dame i slično).Formiranu Grupu igrač pokazuje,a zatim je spušta ispred sebe na sto, licem na dole.Svaka donosi po 1 nagradni,što znači negativan bod.
Sam tok igre se bitmo razlikuje od uobičajenog,pa se ona vrlo često,po dogovoru igrača i izbacuje iz repertoara.Međutim,u koliko želite originalnu Loru,igra Intuicije se obavezno igra i to kao prva podigra.
Igrač desno od delitelja,pita bilo kog protivnika,po sopstvenom izboru: „Da li imaš Osmicu?“Ako dobije potvrdan odgovor,nastavlja pitanje,npr: „Tref?“Ako protivnik ina pomenutu kartu,on mu je i daje i to otvoreno.Prvi igrač u tom slučaju nastavlja sa pitanjima,pri čemu može i menjati igrače koje pita.Njegov potez se završava onda,kada dobije negativan odgovor.Do tada,pita bilo šta i bilo koga.
Kada protivnik odgovori negativno,on sam preuzima potez,odnosno,nastavlja sa pitanjima.I on ima potpuno slobodan izbor,koga i šta pita.
Igrač koji ostane bez karata,čeka da i ostali završe igru.U slučaju da neko od protivnika pogreši i uputi pitanje njemu,on naravno odgovara negativno,a zatim ima pravo i na seriju pitanja.
Ova igra traje,sve dok se ne formiraju svih 8 „Četvorki“.
Primer:
A pita C : „Da li imaš Osmicu?“Odgovor: „Da!“
A pita C : „Da li je to Osmica-herc?“Odgovor: „Ne!“ i pitanje preuzima igrač C.
C pita B: „Da li imaš Osmicu-herc?“Odgovor: „Da!“ i daje mu je.
C pita A: „Da li imaš dve Osmice?“Odgovor: „Da!“
C pita A: „U piku i karonu?“Odgovor: „Da!“ i daje ih.
Igrač C spušta i svoju Osmicu-tref iz ruke,a zatim Osmicu-herc,koju je dobio od igrača B i pošto ih je četiri,okreće ih isred sebe na sto,a one čine formiranu jednu Grupu,koja vredi -1 bod. Isti igrač nastavlja sa pitanjima.
C pita D: „Da li imaš Kralja?“Odgovor: „Da!“
C pita D: „Da li imaš dva Kralja?“Odgovor: „Ne!“Pitanja,odnosno potez prelazi igraču D,itd.
II deljenje – Sans : Od II-og,do VI-og deljenja,igra se na štihove.Uvek je prvi na potezu,igrač desno od delitelja.On odigrava jednu kartu na talon,a svi ostali,moraju igrati karte u istoj boji sa njom.Igrač,koji nema ni jednu takvu,igra bilo šta,ali i gubi mogućnnost za osvajanje štiha.Najjača odigrana karta u boji prve,nosi štih.Osvajač zatim odigrava prvu kartu za sledeći.
Svako nošene,donosi nagradu od +1-og boda.
III deljenje – Betl : Ponovo je prvi na potezu igrač desno od delitelja.Svi se trude igrati kartu u boji prve odigrane.Cilj ove igre je,nositi što manje.Svaki štih,donosi po +1 bod.
IV deljenje – Protiv Herca : Sam tok igre je potuno identican sa predhodnom,a cilj je, izbegavati nošenje karata u hercu.Svaki Herc,donosi po +1 bod.
V deljenje – Protiv Dama : Igrači izbegavaju nositi Dame.Svaka Dama se boduje sa +2 boda.
VI deljenje – Protiv Kralja-Herc i Zadnjeg Štiha : Naziv govori i o ciljevima u ovoj igri.Sam tok je identičan sa predhodne četiri.Odneti Kralj-herc donosi +4 boda,a isto se boduje i poslednje,osmo nošenje.
VII deljenje – Slagalica : Ova igra se izvodi na potpuno drugačiji način od predhodnih.Karte se po određenim pravilima ređaju na talon,a cilj svakog igrača je,da se što pre oslobodi svojih karata iz ruku.
Igrač,koji sedi desno od delitalja,po poslednji put u partiji igra prvi.Prednost prvog hoda ovde dolazi do potpunog izražaja.On spušta jednu kartu na talon,licem na gore.Sledeći igrač,sada ima dve mogućnosti:
-na odigranu kartu,spušta prvu veću istog znaka tako,da je delimično prekriva,
-pored odigrane,spušta kartu iste vrednosti u drugom znaku.
Uopšte,svako može nastavljati započeti niz,odnosno,započinjati novi.Kada se na ovaj način formiraju nizovi u sve četiri boje,igrači ih u daljem toku igre,mogu samo produžavati.
Primer:
Igrač,koji je bio prvi,počeo je sa „Devetkom“,a posle nekoliko odigranih potez, ,situacija na talonu je sledeća:
Igrač,koji je na potezu,ima četiri mogućnosti:
-odigrati Kralja-herc,
-odigrati Žandara-tref,
-odigrati Damu-karo,
-započeti novi red sa Devetkom-pik.
Ako igrač nema ni jednu od pomenutih karata,on propušta svoj potez,a još mu se piše i jedna TAČKA.Ona se upisuje u kolonu pored rezultata.
Nizovi se uvek ređaju u rastućem poretku,a u situaciji sa slike,završavaju se sa Osmicama.Iza Keca uvek dolazi Sedmica,osim kada je sa njom red započet.U tom slučaju, Kec je završna karta.
Svaki propušteni potez se evidentira sa jednom Tačkom.
Igra traje,dok se neko od igrača ne oslobodi svojih karata iz ruku.Igračima se upisuje po 1 bod,za svaku preostalu kartu u ruci,a takođe,i za svaku upisanu Tačku tokom igre.Pobedniku se ne piše ništa,pa čak ni bodovi za Tačke.
Posle završene VII-e igre,karte uzima igrač desno od delitelja,pa je on sam u toj ulozi sledećih 7 deljenja.Kada svako izdeli svoju seriju od 7 deljenja,partija je završena,a pobednik je igrač,sa najmanjim brojem bodova.
Šarena Lora
Ovo je varijanta Lore,u kojoj se dobija nešto dinamičnija igra.
Delitelj se smenjuje posle svakog deljenja,redom u krug,a Ponude se ne igraju po redosledu.Naime,prvi na potezu je igrač desno od delitelja,a on neposredno pred početak igre, pošto vidi svoje karte,određuje šta se igra.Tako je on u određenoj prednosti,ali će se u tom položaju naći i svi ostali,podjednak broj puta.Pravilan odabir igara,vrlo bitno utiče na konačan ishod partije,a uticaj sreće se drastično smanjuje.
Svako je na svom potezu obavezan zakazati,svaku od sedam igara,tačno po jednom.U tu svrhu,pored Tabele za upisivanje rezultata,postoji još jedna,gde se evidentira,ko je šta objavio i šta mu je od Ponuda još preostalo.
Kada igrač izabere jednu od igara,u tablici se to označava „Krstićem“ i on je do kraja partije,više ne sme objavljivati.
U primeru na slici,svakome su preostale,još po 3 neobjavljene Ponude.Pošto je na potezu prvi igrač,on bira između : „Protiv Herca“, „Kralja –herc i...“ i „Lore“.
Svako sme najaviti samo igru sa praznim poljem u tabeli.Kada se tabela popuni,to znači da su svi odigrali sve Ponude i da je partija završena,a pobednik je igrač,sa najmanjim brojem bodova.
Primetili ste,da ovde ne postoji „Igra Intuicije“.Umesto nje,na šestom mestu je uvrštena „Žandar-tref i VI-i Štih“.Za odnetog Žandara u trefu,protivnik koji sedi preko puta,dobija +4 boda.Isto važi i za šesto po redu nošenje.Neko igra i samo „Žandar-karo“ (umesto trefa),a on u tom slučaju donosi +8 bodova naspramnom protivniku.Međutim,8 bodova je i previše velika kazna za samo jednu odnetu kartu,a još i od strane protivnika.Kako je tu uloga sreće ogromna, mnogo češće se igra varijanta,koja je ovde opisana.
Kod nas su se pojavili u prodaji i serijski štampani Listići za Loru,što još jednom dokazuje njenu ogromnu popularnost na našim prostorima.
I najzad,igra pod imenom „Lora“,nije ništa drugo,nego „Slagalica“,ali sa nešto izmenjenim pravilima,pa postaje ključna za ishod cele partije.
Prva promena u odnosu na klasičnu Slagalicu je,da igrač,koji se prvi oslobodi karata iz ruku,dobija nagradnih -8 bodova,umanjenih za broj Tačaka,koje su mu tokom nje upisane.
Drugo važno pravilo je,da ako bilo ko od igrača u ovoj igri dobije +8 bodova,ili više, uključujući i one za Tačke,igra se odmah još jednom reprizira.Pri tome,ako se ponovo ispuni isti uslov,Lora se ponavlja i po drugi put,ali ne više od toga.Posle toga,deli sledeći igrač i nastavlja se ustaljenim tokom.Ponavljanje se nije tretiralo kao novo deljenje,nego samo produžetak, odmosno,dodatak na objavljenu Loru.Delitelj je isti,a igra se ne evidentira,već se odvija u okvirima predhodne.Igrač koji ju je odabrao,uvek igra prvi i pri tome najčešće dobija pregršt negativnih bodova.Upravo zbog toga je pravilan izbor Lore i presudan za celu partiju.
LORA U PAROVE
Šarena Lora se vrlo često igra u parove,zbog čega je najverovatnije i izbačena Igra Intuicije.Tokom igre,svako igra za sebe,a tek po završetku cele partije,partnerima se sabiraju ostvareni bodovi i upoređuju sa protivničkim.Kao VI igra,ovde se izvodi „Žandar – Karo“, pošto 8 bodova dobija igrač preko puta,odnosno partner onoga,ko ga je odneo.
|