Z.M. živi u Kraljevu, ima 39 godina i ekonomski je stručnjak. U poslednjih nekoliko godina radila je na mnogo mesta u svojoj struci ali, samo na određeno vreme. Svi poslodavci bili su zadovoljni, ipak, niko joj nije ponudio zaposlenje. Z.M. kaže: „To je zato jer sam invalid“.
Do kraja godine Skupština Srbije trebalo bi da usvoji novi zakon koji će regulisati zapošljavanje osoba sa invaliditetom tako što bi najmanje tri odsto zaposlenih u privatnim i javnim preduzećima trebalo da budu osobe sa invaliditetom. Ukoliko poslodavac odbija da zaposli osobu sa invaliditetom, izdvajaće sredstva koja će biti namenjena toj kategoriji naših sugrađana.
- Sada je predlog na nivou nacrta i treba da prođe resorna ministarstva, a potom ide u Skupštinu. Reč je o novom modelu zapošljavanja po kojem tri i pet odsto zaposlenih u javnom i privatnom sektoru treba da budu osobe sa invaliditetom. Za sada još uvek nije precizirano da li će donja granica za preduzeća na koje će se odnositi odredbe biti 20 ili preko 50 zaposlenih - kaže za „Blic“ Slađana Marković, pomoćnik ministra rada, zapošljavanja i socijalne politike.
Nacrtom su predviđene i mere za poslodavce koji odbiju da zaposle osobu sa invaliditetom, ali i pogodnosti za one koji ih budu zapošljavali.
- Svi koji ne budu poštovali zakonska rešenja moraće da uplate sredstva verovatno u namenski fond, a oni koji zaposle osobe sa invaliditetom biće tri godine oslobođeni poreza i doprinosa za socijalno osiguranje - dodaje naša sagovornica.
U Srbiji ima oko 800.000 invalida, naravno, ugrožene su i njihove porodice. Prema nekim istraživanjima, svega deset odsto hendikepiranih je uopšte imalo priliku da radi.
- Imala sam deset godina kada sam preživela udar groma. Deka i brat su poginuli. Nije bilo nikakvih posledica godinama, a onda sam u 17 godini za petnaestak dana „izgubila“ i ruke i noge - počinje svoju životnu priču za „Blic“ Z.M.
Operisana je na Vojnomedicinskoj akademiji.
- Ostala sam u životu, ali poremetila mi se pokretljivost i koordinacija pokreta. Tada sam bila treća godina u Srednjoj ekonomskoj školi. Do juče sam trčala, a onda ništa. Ni da čučnem, ni da pružim ruku. Umire mi otac gledajući kako fizički propadam. Ipak završavam školu, vodio me mlađi brat svaki dan pod ruku, a kada me pusti, ja kao pijana. Upisujem Ekonomski fakultet. Moje ograničenje za sedenje je dva sata a pismeni traje četiri. Taj napor... ipak, završavam i to - kaže Z.M.
Završila je i pripravnički i stručni. Radila je po školama, u Crvenom krstu... Sada kaže: „Ne radim nigde, obijam kancelarije i dobijam samo obećanja.
Po rečima pomoćnika ministra rada Slađane Marković, veliki broj lica sa invaliditetom završilo je samo osnovnu školu.
- U Beogradu postoji samo jedna srednja škola za osobe sa invaliditetom... Ipak, spektar mogućih zanimanja dosta je širok - kaže Markovićeva. Od knjigoveznica, gajenja biljaka preko kompjutera do pravljenja delova za mašine kao što već to sada postoji u preduzeću „Zmaj“.
Pre dva dana napravljen je pečat novog Udruženja invalida u Novom Sadu „Spas i nada“.
- Planiramo da otvorimo centar za obrazovanje, posebno mladih. Njima, sada zaboravljenim, treba dati nadu - kaže za „Blic“ Branislav Knežević iz tog udruženja.
Ž. Jevtić
http://www.blic.rs/
|