Што мање деце, вели Џенкинс, више новца на тржишту
У нашем омиљеном медију из „друге” Србије пре неки дан објављен је и један превод. Реч је о тексту Ф. Џенкинса „Неплодни полумесец”. Чланак доноси „добре вести” из Ирана. Тамо се, наиме, рађа све мање деце. До револуције, 1979, Иранке су у просеку рађале седморо деце. Током деведесетих, просек је спао на 2,5 детета. Данас жене у Ирану рађају 1,7 деце. То је чак мање од стопе неопходне за обнављање становништва (2,1).
Зашто је то добро? Најпре, објашњава Џенкинс, то је добро за економију. Што мање деце, вели Џенкинс, више је новца на тржишту. „Ако уопште немате децу коју бисте издржавали, мења се и ваш однос према будућности; што је мање наследника, већа је вероватноћа да ћете сами трошити новац; већа потрошња подстиче привредни раст и, одједном, индустрија цвета.
Друга добра последица немања деце је, по Џенкинсу, пад утицаја религије. „У земљи у којој људи немају много деце и унучади, док их понеки немају уопште, лако се може догодити да се изгуби осећање континуитета и традиције, управо оно осећање на коме почива снага религије. Заправо, тек ако замислимо свет без деце видећемо колико се институционални живот религије ослања на преношење традиције на младе, (...), што значи да се полако прекида довод ′свеже крви′ која цркву одржава у животу”. А кад опадне религиозност, „државе постају спремније да се опиру цркви”. Тако се решава питање неконтролисаног утицаја свештенства на народ.
više na http://www.politika.rs/detaljno.php?nid=47707
|