Poslao: 15 Jan 2021 00:35
|
offline
- amstel2
- Prijatelj foruma
- Pridružio: 13 Maj 2012
- Poruke: 3529
- Gde živiš: Kilometar od topolivnice
|
И сами сте приметили,за ово време пандемије,појаву, нама непознатих лица у јавним гласилима.Углавном ,медицинске струке,и то на високим позицијама установама где раде.Већина светски признати од колега.Дивно је то видети,будемо поносни што ,ето нека Сека,Гоца,Вука или неки Жика,Пера,Мика ,Лаза представљају нас по том белом свету.
Питање је,да ли би ти исти,радећи у Србији постали то ,што су постали тамо?
Налетех на један текст,који говори о нашим архитектама на свим меридијанима.Наравно,сви су цењени тамо,где живе и раде.
Архитекта Велимир Љубибратић који од шеика из Емирата добио награду за животно дело.Он је био међу првим Србима ,пре три деценије,који је дошао у тада готово неразвијене Емирате и својим радом и делима активно учествовао у стварању једног новог света, који од почетка двехиљадитих привлачи туристе и пословне људе из целог света. Круна његовог успеха свакако је пројектовање парковске целине и партерног уређења око највише зграде на свету Бурж Калифе, пејзажно-просторне целине на око 100 хектара, али и уређење приватних вртова угледних Емираћана, међу којима и самом шеику. Човек који је од чиновничког посла у Заводу за изградњу у Београду, након три деценије понео титулу „човека који је озеленео Дубаи“, заиста вреди пажње и свих похвала.
Архитеката Ђорђе Дашић,рођен у Београду, где завршава и студије архитектуре, још 1984. године одлази у Лондон, где се задржава релативно кратко јер се већ крајем 80-их пресељава у Токио, где 1989. године оснива пројектни биро "Dasic Architects". За ових више од тридесет година, готово да не постоји већа компанија из разних крајева света, с којима архитекта Дашић није имао успешну сарадњу. На овом списку су владе више држава, државне и приватне компаније, подужи списак банака, аутомобилске компаније, модни брендови, па и понека музичка звезда....
https://www.gradnja.rs/nase-arhitekte-i-dizajneri-.....jaju-svet/
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 15 Jan 2021 09:47
|
offline
- Sirius
- Moderator foruma
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 18592
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Како год да звучи, навешћу факта, а она ће послужити као илустрација онога што се овде догађа, а не као промоција мог сина.
Син је завршио Факултет примењених уметности као студент генерације, добитник свих могућих награда (фондације ''Милош Ћирић'', између осталих); имао је три стипендије на мастеру, једна од њих била је она чувена ''Доситеј Обрадовић'' (мислим да је њу Ђелић увео). У часопису који издаје Ђоковић(тако кажу) и који не иде у продају већ се у књижарама ''Лагуна'' даје уз купљену књигу, писали су о њему као младој нади нашег дизајна. На великој изложби у КЦБ приказано је 72 рада са простора целе некадашње Југославије. Из Србије су узета два рада - његова. Већ за време студија асистирао је професору, одлазио на међународне скупове (са ''радионицама''), итд, итд.
Онда су га запослили (по уговору, наравно) на факултету као сарадника у настави (некада асистенти). Радио је по десет сати дневно (уместо професора који је за то време радио у својој приватној фирми)...за плату од нешто мање од 40.000! Са тим парама нигде не може ни један човек људски да живи, а посебно не у Београду. Онда је отишао у једну приватну фирму , па онда у Шведску . А одавде лицемерни политичари позивају наше младе таленте да се врате...повећаће им плату 10 одсто.
Ето, то је сурова, партократска реалност наше земље. Жао ми је што није са нама, а драго ми је да му је тамо где је боље. У овој земљи, у овом животу тај бољитак ми нећемо дочекати.
|
|
|
|
Poslao: 15 Jan 2021 10:29
|
offline
- natrix
- Zauvek prijatelj foruma
- Pridružio: 21 Nov 2007
- Poruke: 2196
|
Citat:Питање је,да ли би ти исти,радећи у Србији постали то ,што су постали тамо?
Evo, baš na kontu teksta kako su naši gimnazijalci osvojil nekoliko medalja na međunarodnim takmičenjima.
I to nije prvi put. I više puta u toku godine.
E sad kad bi država na vreme obratila pažnju na mlade talente iz raznih oblasti-znači dok se još školuju.
Vodili se razgovri sa njima; Želje, mogućnosti uslovi, šta je potrebno za njihova istraživanja, izvrši se neka kalkulacija, ulaže se u neki fond za naučno-istraživački rad.
Odradi se neki marketing kad su takvi mladi u pitanju, i promocija nauke i kulture a ne gluposti.
Onda bi ti mladi i ovde postali ono što su u svetu. Bez obzira što i u svetu ne zaborave svoju zemlju.
Uvek je na kraju postojalo da su mnogi naši stvarali u svetu.
Mi između ostalog smo rigidni - neelastičnog pristupa kad su nauke u pitanju po svemu sudeći.
Jedan primer naše naučnice koja je odlučila da ostane u zemlji al je dobila stranu stipendiju.
Ispada da drugi i druge zemlje bolje nanjuše stručnjake i naprave selekciju i vide šta može biti od opšteg značaja od nas samih.
Микроласер од свиле: Даница из Србије, изум за цео свет
Citat:
Природна свила коју производи свилена буба, најчвршће је природно влакно познато човеку. Даница Павловић, млада научница из Србије, покушава додатно да измени својства свиле и добије нови еколошки материјал, који може да се употреби у развоју нових типова оптичких сензора и микроласера који ће се користити у биомедицини и фотоници.
Даница Павловић, доктор биологије и научни сарадник на Институту за физику Универзитета у Београду, једна је од добитница националне стипендије у оквиру престижног међународног програма Лореал — Унеско „За жене у науци“.
Иако има тек тридесет година, вишеструко је награђивана и стипендирана због изузетних резултата и посвећености у раду. Иза ње је 25 публикација у врхунским међународним научним часописима, а истраживања већ имају велику примену.
Наука којом се бави уједињује фотонику и биологију, а ова млада дама заправо проучава интеракцију светлости и биолошке материје. Биолози користе инструменталне технике које им је дала фотоника, микроскопе, спектроскопе и ласере да би анализирали биолошке структуре или механизме биолошких процеса.
„У биомедицини се ове технике користе за развој оптичке дијагностике, терапије базиране на светлости, са друге стране, биологија нам даје материјале који су инспирација за развој нових фотоничних материјала који се користе у технологији. У лабораторијама за биофотонику и биофизику Института за физику у Београду користимо најсавременије микроскопске и друге технике. Оно што анализирамо су биолошки узорци, од еритроцита и хемоглобина, ћелија рака дебелог црева, дентијског ткива у зубима, до разних структура код инсеката“, објашњава Павловићева.
Микроласер од нове свиле
Лореалову стипендију добила је за реализацију пројекта који се бави истраживањем свилених материјала, заправо оних који су добијени модификацијом природне свиле коју производи свилена буба....
https://rs.sputniknews.com/nauka/20210111112434969.....-ceo-svet/
|
|
|
|
Poslao: 15 Jan 2021 23:11
|
offline
- amstel2
- Prijatelj foruma
- Pridružio: 13 Maj 2012
- Poruke: 3529
- Gde živiš: Kilometar od topolivnice
|
На све то,ја би додао две ставке,које терају људе из земље.
Грех и сујета.
Грех је бити бољи и успешнији од осталих у Србистану.
Сујета оних који се питају за нешто.То је једна од рак рана друштва,поред рада на црно и корупције.
Економски моменат је такође јак фактор који утиче на одлуку млади(богами и мојих вршњака),али не и пресудан,као опште стање у друштву,(не)владавина закона и права,срозаност институција и неодоговарајући или често никакав одговор надлежних,за непоштовање законских норми.
А ево и мог мишљења о "газдама " у Србији.
amstel2 ::
Просечан српски послодавац илити газда,како воли да се представља свом исто тако јадном окружењу, пати од комплекса више вредности,и оно што мене чуди,сви такви имају изражено самопоуздање, које је у нескладу са стварним способностима. Такви су сами себе убедили,да су неприкосновени и непогрешиви. Они су оптерећени формом, а не суштином.
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2021 01:50
|
offline
- amstel2
- Prijatelj foruma
- Pridružio: 13 Maj 2012
- Poruke: 3529
- Gde živiš: Kilometar od topolivnice
|
Међународни тим, који предводи др Дарко Доневски, научник из Србије, развио је иновативну методу за проучавање великих, масивних галаксија испуњених прашином.
Тај тим стручњака из више европских и америчких институција недавно је открио двоструко порекло космичке прашине. Ово откриће баца сасвим ново светло на физичке процесе који се одвијају при стварању прашине у овим галаксијама.
Студија је објављена у часопису Astronomy & Astrophysics и нуди нови приступ истраживању еволутивног развоја ових масивних објеката.
Доневски је тренутно пoстдокторски стипендиста на италијанском институту SISSA (Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati). Недавно је са својим међународним тимом истраживача пронашао и најдаље младо протојато галаксија досад откривено.
https://www.novosti.rs/c/vesti/reportaze/966053/pr.....o-donevski
Пази сада...
"... а данас знамо за 100 милијарди галаксија.."
Колико је то?У било којој јединици мере
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2021 00:15
|
offline
- amstel2
- Prijatelj foruma
- Pridružio: 13 Maj 2012
- Poruke: 3529
- Gde živiš: Kilometar od topolivnice
|
Драгана Перковић Мартин из Београда била је део тима НАСА стручњака задужених за радарске системе мисије слетања ровера на површину Марса.
Драгана Перковић Мартин је завршила Основну школу "Јован Дучић" у Београду, ишла је у 10. гимназију, потом у средњу школу на Малти, студирала је електротехнику на Универзитету на Малти, а постдипломске студије завршила на Универзитету у Масачусетсу, док је у Џет пропулшн лаборатирији (Jet Pripulsion Laboratory) 13 година.
"Ми смо учествовали у тих седам минута терора. Ја сам водила тај тим и као један од систем-инжејера који су били одговорни за то како радар функционише у току слетања", објаснила је Перковић Мартин.
Она је са тимом на радару радила нешто више од осам година, а након слетања тај радар више није потребан роверу и или одлети или се сруши недалеко од ровера...
https://www.021.rs/story/Info/Zanimljivosti/266906.....-NASA.html
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2021 07:57
|
offline
- Kaplar2
- Super građanin
- Pridružio: 01 Nov 2013
- Poruke: 1219
|
Procitao sam u jednom Austrijskom portalu da je mesto sletanja i buducih istrazivanja ove poslednje misije na Marsu nazvano Dzezero (Jezero) prema mestu koje se nalazi pored Banja Luke. Ime autora i razloge za ovo imenovanje nisam nasao. Mozda neko od vas ima vise informacija. Meni je odmah bilo jasno da je neko nas dao ime tom krateru sa vidljivom deltom reke, ali nisam se do juce usudio to glasno reci.
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2021 08:34
|
offline
- Skywhaler
- Moderator foruma
- vampire and philosopher, problem owner©smt, racist/fascist hunter on duty©t
- Pridružio: 13 Dec 2013
- Poruke: 8796
- Gde živiš: Esgaroth
|
Nema jasnog odgovora:Citat:... The linkage between Mars and the municipality of Jezero began with a decision by the International Astronomical Union (IAU) in 2007: That's when the organization gave the name Jezero Crater to a 28-mile-wide (45-kilometer-wide) crater on the western edge of Isidis Planitia, a giant impact basin just north of the Martian equator.
"The IAU choses to name craters with scientific significance after small towns and villages of the world" explained Ken Farley, project scientist for Mars 2020 from Caltech in Pasadena, California... https://www.jpl.nasa.gov/news/nasa-mars-mission-connects-with-bosnian-town
... dakle, krater je poneo ime Jezero još 2007. godine, nedugo nakon otkrića kratera... nagađam da je otkriven tokom NASA automatske misije MRO (Mars Reconnaissance Orbiter)...
https://mars.nasa.gov/mro/
... ali nema bilo kakvih navoda ko je predložio to ime, mada sve zaista ukazuje na nekog sa ovh prostora... ni portal Planetary names ne daje odgovor, već samo navodi da je ime odabrano prema imenu gradića u BiH...
https://planetarynames.wr.usgs.gov/Feature/14300?__fsk=165678053
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2021 08:50
|
offline
- Kaplar2
- Super građanin
- Pridružio: 01 Nov 2013
- Poruke: 1219
|
Lepo je doduse znati da ce i na Marsu biti prisutni neki od nasih toponima.
|
|
|
|
|