offline
- knkswviz
- Građanin
- Pridružio: 17 Sep 2007
- Poruke: 292
|
KRENUO mladić iz okoline Leskovca da oduži dug prema otadžbini, ali, u skladu sa modernim trendovima, odluči da vojni rok odsluži u civilu. Iako je odustao od uniforme i puške, roditelji ga, ipak, isprate uz pompu i slavlje, kakav je, već, običaj u tom delu Srbije.
Ponosni regrut, ubrzo, završi angažovan u lokalnoj "Gradskoj čistoći", ali ne kao administrativac, kako se nadao, već kao operativac, sa metlom u ruci. Ne lezi vraže, umesto ponosnog regruta, ceo Leskovac gledao pokunjenog čistača ulica. Posle "grebao i zubima i noktima" da mu vrate pušku i uniformu.
- Nije to redak slučaj - priča Snežana Bubalo, iz Komande Vojnog okruga Beograd. - Imamo zabeležen slučaj kada vojnik povlači Zahtev po prigovoru savesti i pismeno navodi: "U međuvremenu se kod mene promenila želja i shvatanje o našoj armiji, kao i reakcije i viđenje da moji drugovi služe vojni rok pod oružjem."
Nije tajna da među regrutima koji se odlučuju na civilno služenje vojnog roka ima i nemali broj razmaženih. Uostalom, uvek je bilo tako, ali jedan "heroj" je posebno ostao zabeležen u vojnim analima.
- Bilo je to kad je glavna medicinska sestra u Domu zdravlja u Malom Crniću, zadužena za praćenje rada vojnika, izdavala zadatke - priča Bubalo. - Jednom regrutu je dala kantu i sunđer i rekla da opere sanitetsko vozilo. Razočarani vojnik se izjadao da ne zna da pere automobile. Na pitanje ko mu je prao auto dok je bio kod kuće, ovaj, kao iz puške, odgovori: "Rumun!" Sestra se razbesnela i dade mu nalog da "sutra povede i nesrećnog Rumuna sa sobom".
Buduće vojnike na služenju vojnog roka u civilu, inače, dočekuje civilna petočlana komisija, koju čine lekar, psiholog, teolog, pravnik i stručnjak sa Fakulteta civilne zaštite koji je, po pravilu, predsednik komisije. Pred tom komisijom se prilaže Zahtev po prigovoru savesti, na osnovu kojeg regrut može da služi vojni rok u civilu.
- Jedan momak je stigao pred komisiju i uzviknuo: "Jao, kakvo iznenađenje" - seća se Bubalo. - Reče da je očekivao brkajlije, a dočekale ga žene. Drugi je uljudno napisao zahtev u kojem je stajalo: "Molim vas, dajte mi neku ustanovu u koju ne mora da se ide svakog dana."
Pravilo prilikom civilnog služenja vojnog roka je da vojnik bude dodeljen u ustanovu koja je blizu mesta gde živi. Pa, ipak, među raspoloženim "patriotama" postoje i "heroji" koji traže da budu premešteni iz ustanove kojoj su dodeljeni u neku drugu. Pismeno je bio "najubedljiviji" regrut koji je tražio premeštaj rečima: "Molim vas da mi odobrite premeštaj iz Centra za socijalni rad u Udruženje..., iz razloga što je udaljenost Udruženja od mesta stanovanja 1.200 metara, što je za 300 metara bliže od udaljenosti ustanove u kojoj trenutno služim vojni rok."
- Postoje i oni kojima je civilno služenje preteško i traže način da skrate predviđeno radno vreme - dodaje Bubalo. - Oni imaju obavezu da pet dana u nedelji rade po osam časova. Ako direktor ustanove zaključi da ne poštuju radne obaveze, ili beže s posla, može da im da neku vrstu otkaza, i tada ih vraćamo u uniformu i služenje sa oružjem, a svaki dan na civilnom služenju mu se računa kao pola dana u uniformi.
Tako je jedan vojnik "dao sebi slobodno" desetak dana i uopšte se nije pojavljivao na poslu. Kada mu je naređeno da podnese izjavu zašto nije dolazio u nadležnu ustanovu i nije se javljao, rekao je da ga "niko nije upozorio da svakog dana treba da služi vojni rok". Predsednik komisije se zamislio, pa mu reče: "Dobro, da ne bi ponovio grešku, ja te upozoravam da od sutra moraš svakog dana da služiš vojni rok, ali ovog puta sa oružjem, u vojnoj pošti..."
MAMINE MAZE
NIJE se jednom desilo da regruti dolaze na pregled u pratnji majki. Jedna lekarka sa Vojnomedicinske akademije se, svojevremeno, požalila da je ovo postala redovna pojava.
- Uvek ulaze u ordinaciju regrut i mama - žali se doktorka. - Kada je upitam šta će ona unutra, po pravilu, odgovara: "Ja sam mu majka."
- Baš zato treba da ste izvan ordinacije!
NAMEŠTALjKA
POSLE uvođenja civilnog služenja 2004. godine, mnoge ustanove su pravile razne malverzacije, tražeći tačno određene regrute da bi služili kod njih. Danas je to nemoguće, jer je doneto pravilo da regrut ne može da služi u ustanovi u kojoj je nekada radio, ili mu tu rade roditelji ili članovi najuže porodice. Tako, više nema vojnika "uz maminu suknju".
- Ipak je bio najinteresantniji zahtev jednog zavoda za poremećaje i patologiju - seća se Bubalo. - Oni su za uput regruta na služenje vojnog roka u civilnoj službi tražili regruta sa opravdanjem da je "izlečeni pacijent njihove ustanove i da bi bio od velike koristi da radi sa njihovim pacijentima".
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=10&.....2007-10-20
|