offline
- Dexter
![Male](https://www.mycity.rs/templates/simplified/images2/user-sex.gif)
- Počasni građanin
- Pridružio: 03 Apr 2004
- Poruke: 987
- Gde živiš: Novi Sad
|
Max, dobro je da si načeo ovu temu, pošto tu mnogo toga može da se napiše. Ja ću u kratkim crtama da se nadovežem na ove četiri tačke, i da iznesem svoja iskustva.
1) Ranije sam koristio Protel, ali stare DOS verzije, dok u poslednje vreme koristim Eagle, ili ređe P-Cad (nekada se zvao Tango). Dok Protel može da vas košta mali milion novaca (zadnja cena najjednostavnijeg paketa koju znam je bila 800 €), Eagle je besplatan (doduše to je malo "osakaćena" verzija ali za je za amaterske primene dovoljna). Ograničenje je samo u broju aktivnih komponenata na šemi, ograničene su na 200 komada. Nije li dovoljno?
2) Ako pravite malo štampanih pločica, možete u specijalizovanim prodavnicama kupiti pertinaks ili vitroplast sa fabričkim foto slojem. Štedi vreme, novac, upotrebljive su odmah, i ne mogu se pojaviti problemi ukoliko ste naneli suviše debeo (ili tanak) sloj foto laka. I još nešto, foto lak (POSITIV 20 ili sličan) ima ograničen rok upotrebe, mislim da je godinu dana ako se čuva na sobnoj temperaturi, a posle isteka roka upotrebe stvaraju se grudvice u samom laku, i moguće je da pločicu oslojenu takvim lakom nećete moći uspešno da razvijete.
3) Ako predložak štampate na običan papir preporučujem da se isti naprska "PAUSKLAR 21" sprejom. On čini papir prozirnim, i otklanja potrebu za staklom, jer se takav papir "lepi" za bakarnu pločicu. Ako ste predložak odštampali na paus ili foliju, ovaj sprej vam ne treba.
4) Izvor UV zračenja... Najjednostavnije (ali i relativno opasno po zdravlje, tačnije vid) je da kupite jednu živinu sijalicu (to su one sa bandera ) od 250 vati i odgovarajuću prigušnicu. NE PRIKLJUČUJTE SIJALICU BEZ PRIGUŠNICE jer to može da izazove eksploziju. Istu tu sijalicu možete (a i ne morate) da razbijete. Ako razbijate sijalicu, umotajte je u krpu i blago lupite po ivici. Sijalica osim spoljnog ima i još jedan, unutrašnji balon, tzv. živin upaljač. On je jak izvor UV zračenja i toplote, budite oprezni. Ako ne želite da razbijate sijalicu, može se koristiti i nerazbijena, ali vreme osvetljavanja foto sloja treba produžiti 3 do 5 puta.
5) E sad dolazi ono što je Max zaboravio. Osvetljena pločica, sama po sebi, nema još nikakvu vrednost. Prvo treba razviti fotoosetljivi sloj. To se radi u slabom rastvoru natrijum hidroksida (masne sode), 7 grama po litri. Rastvor se može čuvati ako ste napravili više nego što vam treba, ali nikad ne mešajte svež i upotrebljen rastvor! Prilikom procesa razvijanja fotoosetljivog sloja onaj osvetljeni deo (tamo gde vodova nema) se lagano rastvara, dok je neosvetljeni sloj otporan na ovaj rastvor.
6) Kada ste razvili fotoosetljivi sloj na red dolazi nagrizanje bakarne pločice. Najjednostavniji način je da napravite rastvor 1:1 sone kiseline (ima da se kupi u svakoj prodavnici kućne hemije) (ne znam koliko procenata je taj rastvor - mislim da je oko 20%) i 12-procentnog hidrogena. Takav rastvor je agresivan i treba paziti u radu sa njim, upotrebite zaštitne rukavice i pazite da vam njegova isparenja ne uđu u oči! Uvek pravite rastvora onoliko koliko vam treba, a to je u principu onoliko koliko vam prekriva pločicu za 3 njene debljine. Rastvor ne odlažite već bacajte, pošto isparava i agresivan je (ja imam jednu trenericu na rupice ) Kada potopite pločicu u rastvor, bakar će poprimiti sjajnu boju. Ako bakar posivi, ili je reakcija prilikom ubacivanja pločice burna dodajte pola mere vode ili kiseline. Hidrogen nikada ne dosipajte, pošto je on akcelerator u hemijskoj reakciji koja nastaje. Lagano mešajte ili ljuljajte posudu u kojoj su rastvor i pločica, da bi se rastvaranje bakra uspešnije odvijalo. Bakar će početi da se rastvara. Kada se sav bakar koji nije bio "zaštićen" foto lakom rastvori, prekinite reakciju dosipanjem veće količine vode u posudu, izvadite pločicu i operite je u vodi, a preostali foto lak skinite acetonom.
7) Zaštitini lak u boji, tzv. stop lak je malo teže izvesti u sopstvenoj režiji, on se uglavnom radi sito štampom. Možete izbušenu pločicu naprskati PLASTIK sprejom, koji je električna i mehanička zaštita bakarnih vodova, a preko njega se može lemiti. Ako nemate taj sprej, uzmite kalafonijum, rastvorite ga u acetonu i premažite celu pločicu tim rastvorom. Jeftina zaštita štampanih vodova od oksidacije, a može se lemiti preko njega (čak i pomaže pri lemljenju).
O amaterskoj izradi štampanih pločica se može mnogo toga napisati, ovo je samo jedan deo iz moje prakse.
|