offline
- Aco
- Moderator foruma
- Pridružio: 12 Maj 2006
- Poruke: 16823
- Gde živiš: /home/aco
|
House music
Uvod:
House muzika je svakako jedna od najslušanijih vrsta muzike trenutno na svetu. To je muzički pravac koji spada pod "elektronsku muziku", a kako je nastao i kako je sve počelo o tome može te da pročitate u ovom članku.
Sve je počelo još davne 1977 godine u Americi u Čikagu kada je se otvorio underground klub "The Warehouse"pod vodstvom Robert Williams-a .
U kojem je eksperimentisanjem i umiksavanjem muzike sedamdesetih, disko muzike, jazz i soula ova muzika i nastala. U to vreme bila je isključivo muzika crnaca, i na samom početku nije bilo mnogo klubova koji su puštali tu vrstu muzike.
Naziv House muzika dobila je po samom underground klubu "The Warehouse" gde je i nastala .
Jedno od svakao najpoznatiji imena u to vreme je DJ Franki Knuckles gde rame uz rame sa Marshall Jefferson-om postaju pioniri House muzike. Iako u to vreme nije bilo puno klubova, klubovi u kojima se puštala ta vrsta muzike ubrzo su postali sve posjećeniji.
DJ Franki Knuckles
DJ Marshall Jefferson
Veoma brzo House muzika dobija sve veću publiku i počinje se puštati i drugim klubovima i drugim gradovima u Americi, a svakako su najpoznatiji Detroit i New York.
Još jedan od klubova koji je bio poznat a u kojem je se u to vreme počela puštati House muzika je i klub Paradise Garage Club u New York-u. U kojem u to vreme nastupaju neka od poznatih imena kao što su Tony Humphries i David Morales koji i postaju zvezde DJ scene.
Inače početkom 80-tih u Detroitu jedan od osnivača elektro-pop grupe Cybotron-a Juan Atkins počinje sa produciranjem svojih elektro numera, što je svakako donelo još veći podsticaj za razvijanje elektronske muzike .
Vremenom House muzika je dolazila na top ljestvice Amerike, ali zato sto je bila "crnačka muzika" nikada nije bila u samom vrhu u to vreme. Uvek je se kretala od 30 do 50 mesta na top lestvicama i zvali su je "underground" muzika.
Postala je i poznata kao Party muzika zbog svog zvuka i ritma koja je ubrzo počela da spaja ljude različitih nacija, vera, ljude različiti politički opredelenja ali i ljude različitih seksualnih opredelenja.
Neka od poznatih imena tog vremena :Frankie Knuckles, Marshall Jefferson, Derrick May, Farley Keith, Robert Clivilles, Todd Terry, Ron Hardy, Little Louie Vega...
Iako ta crnačka muzika kako su je nazivali se nije popela na vrh muzičkih top lestvica u Americi, ipak na starom kontinentu je bilo obrnuto i to gde drugde nego u Velikoj Britaniji.
House muzika u Velikoj Britaniji i Evropi:
Poznati Dj i producent Farley Keith iz Čikaga koji je osnovao udruženje Dj-a pod nazivom Hot Mix 5 , i bio poznat po nekoliko hitova koji su nastali sredninom 80-tih, je 1986 godine u Britaniji sa numerom "Love Can't Turn Around" dosegao je na 10 mesto top lestvice singlova.
A još jedno poznato Dj ime Steve "Silk" Hurley , takođe koji je rođen u Čikakgu i koji je ujedno bio i producent 1987 sa svojim singlom "Jack Your Body" je došao u sam vrh UK Singles Chart lestvice.
Knuckles, Jefferson,Derrick May su takođe imena koja su svojim singlovima doneli House muziku na prostor Britanije. Na underground radio stanicama u Britaniji je se ubrzo počela puštati ova muzika, što je doprinelo munjevitom usponu ove muzike u samoj Britaniji ali i Evropi.
Pošto su je povezivali sa upotrebom sintetički droga, alkoholom sa homoseksualnošću, a munjevitom brzinom je bila u usponu ova muzika, ubrzo su je vlasti u Britaniji proglasili ilegalnom. Međutim to nije zaustavilo održavanje raznorazni koncerata i Party-a u Velikoj Britaniji.
Čak šta više ti Party koji su se održavali, dalo je podsticaja mladim Dj-a da eksperimentišu i stvaraju House muziku. Počeli su sa umiksavanjem raznoraznih žanrova i zvukova kao što su: Reggae, disco, soul, blues, funk, jazz, hip-hop pa i rock muziku.A samim tim House muzika razvila u više podžanrova.
Što se tiče ostatka Evrope treba svakako spomenuti Nemačku. Gde razvijanjem novih tehnologija, naročito informatike, pruža se mogućnost za eksperimetisanjem i stvaranjem House muzike. Svakako najpoznatija imena koja su doprienela usponu elektronske muzike u Njemačkoj su Dj Westbam koji je ujedno jedan od osnivača prestižnog elektronskog muzičkog festivala "Love Parade" drugo ima svakako je Klaus Jankuhn.
Nemci svoje House početke duguju klubovima i centrima u Frankfurt-u i Berlin-u na čelu sa Westbam-om i njegovim bratom Dj Dick, te Kid Paul, Tanith, Dr. Motte koji su bili glavni u osnivanju klubova Tresor i Turbine.
A još jedno poznato ime Sven Vath otvara klub Frankfurt-u pod nazivom The Omen.
Dj Westbam
Još jedno poznato mesto koje se nalazi u Evropi, a koje je imalo veliki uticaja na razvoj House i elektronske muzike uopšte, je ostrvo Ibiza (Španija).
Koje je i do dan danas ostalo poznato po klubskim zabavama, a i uvek je privlačio veliki broj turista i ljubitelja elektronskog zvuka iz celog sveta.
Svakako najpozntije mesto na ostrvu a koje je nastalo još davne 1980 je Café del Mar.
Neki od poznatih klubova su: Space, Pacha, Privilege, Amnesia, Eden, Es Paradis...
Amnesia club:
Podžanrovi House muzike:
Kao što rekosmo, House se razvijao munjevitom brzinom.Eksperimentisnjem DJ-a sa raznoraznim drugim muzičkim pravcima, te razvijanje novih tehnologija, nastalo je dosta podžanrova House muzike. Neki od podžanrova House muzike su:
Acid house, Deep house, Disco house, Dream house, Electro house, Funky house, Hard house, Latino house, Progressive house, Tech house, Tribal house,idt..
Ja ću ukratko napisati par reči o nekim podžanrovima koji su napoznatiji i koji se najviše slušaju..
Acid House:
Ovaj pod žanr je jedan od najstariji podžanrova House muzike nastao je negde oko sredine 80-tih.Nastao je u Čikagu eksperimentisanjem na ritam mašini Roland-u 808 takozvanom Drumcomputer-u i na Roland 303 Bassline-u i zvucima koji su se na njima mogli proizvesti. Sam naziv Acid lansirali su DJ Larry Sherman i osnivac DJ International-a - Rocky Jones.
Deep House:
I ovaj podžanr je nastao 80-tih godina, kao mešavina funk,jazz i soul muzike. On je na početku bio jedan od žanrova u kojem je se najviše upotrebljavalo korištenje vokala nego i drugim podžanrovima. Jedan od pionira Deep House pravca je Larry Heard (Mr. Fingers).
Electro House:
Za ovaj podžanr ima dosta previranja kada je nastao, neki smatraju da je ovaj žanr baš zaživio drugom polovino 90-tih.
Ali je dosta na njegov razvoj imala je muzika iz 80-tih, pop, synthpop, Electroclash poznat kao i synthcore. Svakako jedan od najpoznatiji Dj-a koji prepoznatljiv po svojim miksevima i numerama u kojima ima Electo House je David Guetta.
Progressive House:
Ovaj podžanr je nasto početkom 90-tih u Britaniji, kako odgovor na tadašnji US House i rani Nemački trance, ustvari on je i nasto kao kombinacija ova dva pravca. Svoj ekspanziju je dožive 1994, Kada su dva poznata imena John Digweed i Sasha objavili Renaissance: The Mix Collection. Novi val umetnika iz Britanije će ovaj podžanr opisati ako spoj House, Trance, Techno pravaca.I jedan je od naslušanijih podžanrova House muzike.
Tribal House:
Tribal House vuče korene druga polovina 80-tih ali je cvoj procvat doživeo početkom 90-tih pa na ovamo. Sličan je po strukturi kao Deep House ali uz primesu Etno muzike, najčešće Afričke i Južno Američke, te se ističu instrumenti kao što su udaraljke i Conga bubnjevi ili kako ih još zovu Tumbandora. Zato Tribal House podsjeća na etno muziku raznih plemena Afrike i Južne Amerike.
Lično meni ovo je jedan od najbolji podžanrova House muzike, koji se ističe svojim specifičnim zvukom i ritmom, i jedan je od najveselijih (ako tako mogu da kažem) podžanrova uopšte u elektronskoj muzici.
Tech-House:
Ovo je podžanr House koji je nastao mešavinom House i Techno muzike u Britaniji. Usko je povezan i sa Detroit Techno pravcem. Ovo je još jedan podžanr koji ja lično volim, mada meni više vuče na Techno nego na House muziku. Takođe je jedan od podžanrova koji se dosta ističe i više sluša nego ostali podžanrovi.
Latino House:
Latino House je podžanr koji je nastao miksanjem House i Latino Američke Muzike Brazil, Puerto Rico, Meksiko, Kuba i Kolumbiske muzike
Nastala je drugom polovinom 80-tih kada su neki od Dj-a koji su imali Latino poreklo i počeli sa kombinovanjem ove dve muzike. Inače ovo je jedan od podžanrova koji se najviše sluša u Americi.
Hard House:
Je nastao krajem 80-tih u Britaniji, poznat kao i pumping house. Poznat je po brzom ritmu i tvrđem zvuku, a može uključivati pravce Progressive, Trance, Techno.Lično ja ovaj podžanr nikako ne bih svrstao pod House, zbog svog zvuka više mi vuče na Techno.
I to bi bili neki od podžanrova House muzike, ima ih još poprilično ali sam pokušao izdvojiti one najpoznatije i koji se po mom mišljenju najviše slušaju.
I na kraju jedna napomena, House muzika je se dosta menjala od svog nastanka pa na ovamo.I ne sama muzika, dosta je se promenuo i načina izvođenja, i reproduciranje ove vrste muzike.
U današnje vreme teško će te čuti izvorni House onakav kakv je bio na početku. A i sama oprema je drugačija, retko će te videti nekog DJ-a sa gramofonima i pločama. Ploče su postale više stvar kolekcionara. U danšnje vreme se ova muzika pušta sa CD-a, na raznim Dj kontrolerima i CD playerima.
Ali u svakom slučaju, slušajte House muziku i uživajte uz njene zvuke i ritmove...
|