online
- Skywhaler
- Moderator foruma
- vampire and philosopher, problem owner©smt, racist/fascist hunter on duty©t
- Pridružio: 13 Dec 2013
- Poruke: 8816
- Gde živiš: Esgaroth
|
Bitnik, bitnici...Citat:... BITNICI
Ako je tačna književna teorija, a Robert Hopkins nas u svojoj poznatoj istoriji bitničke književnosti uverava da jeste, termin BIT skovao je 1948. godine Džek Keruak, sa namerom da na jedan sublimisani način izrazi sam duh generacije.
Inače, reč bit(beat) znači “udarati takt, držati takt, bubnjati”. Neki drugi istraživači bitničkog pokreta smatraju da ova “višeznačna imenica” nastaje od engleske reči “beatitude” (blaženstvo) i “dead-beat”(izmoren,malaksao…). No, nezavisno od svih ovih, ipak, zanimljivih nedoumica, jedno drugo je neosporno. Pod nazivom bit, bitnik i bitnici u pedesetim godinama ovog veka okupila se velika grupa mladih intelektualaca pokušavajući da izvan ustaljenih konvencija započne življenje novog stila života. Bitnici su počeli da se okupljaju još u prvim poratnim godinama. U Njujorku su se 1944. godine sreli Barouz, Ginzberg i Keruak. Dve godine kasnije pridružio im se Nil Kesidi, koga Džervis, jedan drugi istaknuti istoričar bitničkog pokreta, naziva istinskim katalizatorom grupe.
U ranim pedesetim godinama objavljene su i ključne knjige u kojima je razvijena poetika pokreta. Keruak je 1950. godine, objavio GRAD I VELEGRAD, Holms roman IDI, 1952., Barouz, roman DŽANKI, 1953, a Ferlingeti u vlastitoj izdavačkoj kući Sity Light Books 1955. vlastitu knjigu pesama. Godinu dana kasnije objavljen je čuveni Ginzbergov URLIK.
Ali kako je tekla stvarana istorija bitničkog pokreta. U Njujorku, u njegovoj boemskoj četvrti, Grnidž Vilidž, već krajem četrdesetih godina počela je da se okuplja nova generacija mladih umetnika. Četvrt je bila, kako se ističe u turističkim prikazima, piktoresna, sa starim zdanjima, krivudavim ulicama, drvoredima, mnoštvom malih galerija, knjižara i kafea u kojima je mogao da se čuje dobar džez. Vilidž su naseljavali uglavnom mladi neafirmisani umetnici, slikari i pisci. Stanarine su bile niske, tako da su i potpuno neafirmisani umetnici mogli, uz malo dodatnog rada i odricanja, da održe status slobodnih umetnika. Kada su Vilidž naselili bitnici dali su celokupnom miljeu posebnu atmosferu nove boemije. U Vilidžu su živeli Keruak, Ginzberg, Barouz, Orlovski, Korzo, Holms i puno drugih danas manje poznatih bit umetnika.
U ranim pedesetim godinama bitnici su se okupljali najpre u Ist Vilidžu, području između Treće avenije i Ist Rivera. Centralno mesto, kako ističe dobar poznavalac Njujorških bitnika Džon Gruen, bio je kraj oko Tompson skvera, a negde sredinom pedesetih kada se pokret naglo omasovio središte se premestilo ka Vašington skveru, Čelziju i Ist Sajdu. Bitnici nisu slučajno izabrali Istočni deo Grinidž Vilidža. Kako ističe Gruen, jeftine stanarine su verovatno bile najveća privlačnost Ist Vilidža. Kraj su inače naseljavali Portorikanci i crnci, što bitnicima, koji su uglavnom bili belci iz dobrih srednjeklasnih porodica, nije smetalo. Naprotiv u tom svetu pronašli su i sjajne književne teme. Stanovi bitnika bili su bedni i trošni. Sobe su bile neuredne i prljave sa madracima na podu, velikim gramofonima, pesničkim knjigama… Večere poezije bitnici su organizovali u Kafeima Ist Vilidža, u Domu, Aneksu i Kafeu Metro… U San Francisku, u kraju nazvanom Nort Bič, i Los Anđeloskoj Zapadnoj Veneciji, takođe, su se okupljali bitnici. Prema nekim neproverenim statistikama na vrhuncu bitničkog pokreta samo u Njujorku bilo je nekoliko hiljada njih koji su pripadali bitničkom pokretu. U Nort Biču, par hiljada i nešto više u Los Anđelosu.
Modni stil bitnika bio je zapravo jedan originalni antimodni trend. U osnovi je bio sličan onome koji su razvili francuski egzistencijalisti negde u isto vreme. Ovom modnom trendu američki bitnici su dodavali sopstvene detalje. U letnjoj varijanti nosile su obavezno sandale, široke farmerke i jednostavne flanelske košulje. Žene su uz jednostavne crne haljine, sokne i cipele bez naglašene potpetice često nosile i rol majice. U zimskoj varijanti tamne boje su takođje dominirale. Muškarci su nosili čizme i cipele sa debelim gumenim đonom i đubretarce, koji su tek sa bitnicima ušli i u širu modu. Muškarci su nosili nešto duže kose, štucovane brade, a žene male punđe i obavezne šiške. Opšti izgled bitnika odavao je utisak neurednosti, nemarnosti i nebrige za vlasti izgled. Moda bitnika je snažno uticala na tokove evolucije masovne mode intelektualca iz srednjih slojeva... https://popularnekulture.wordpress.com/
Najkraće, društveni i književni pokret 50-ih godina u SAD...
https://hr.wikipedia.org/wiki/Beat_generacija
''Beat'' je skraćeno od bitnik, a head-shrinker je jedan od oblika žargonskog pojma shrink, koji se odnosi na psihologa... milsim da tu imaš neograničenu slobodu za prevod: psihić ili šta god ti padne na pamet, daj mašti na volju
Bitnik je jednostavno to što jeste - bitnik...
|